
Naujausios
Radviliškyje sklido tremtinių aimanos
Vakar Radviliškyje šautuvais švaistėsi sovietinių kariškių uniformas vilkintys vyrai, sklido tremiamų žmonių aimanos ir protesto balsai.
Taip radviliškiečiai paminėjo Gedulo ir Vilties dieną, 72-ąsias masinių trėmimų ir 65-ąsias didžiausio masinio žmonių trėmimo iš Lietuvos kodiniu pavadinimu „Pavasaris“ metines. Toks teatralizuotas renginys mieste surengtas pirmą kartą.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Artėjant vidurdieniui, po šventųjų Mišių, iš Radviliškio Švenčiausios Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios buvę tremtiniai, politiniai kaliniai ir vietos gyventojai pasuko prie Trijų kryžių ir šalia besidriekiančio simbolinio kančių ir skausmo tako.
Priekyje visų žingsniavo būrelis persirengėlių, vaizduojančių pokario lietuvių šeimas. Tarp jų nemažai vaikų, merginų, pagyvenusių žmonių.
Prie memorialo tremtinių, politinių kalinių ir partizanų atminimui padedama gėlių, uždegamos žvakelės, negrįžusių iš tremties atminimas pagerbiamas tylos minute.
Suskamba bažnyčios varpai. Skambant varpams, pasigirsta mašinos ūžimas, atvažiuoja mašina ir iš jos iššoka NKVD pareigūnai, kareiviai.
Karininkas rusiškai perskaito teismo sprendimą ir pagal vardinius sąrašus iš minios miestelėnų kareiviai „sugaudo“ deportuoti į „tolimus kraštus“ numatytus žmones.
Akimirka kita ir „deportuojamų“ asmenų eisena pajuda miesto centro ir geležinkelio stoties link.
Eisena artėja prie Radviliškio geležinkelio stoties, kur stovi gyvulinis vagonas, panašus į tą, kokiame 1948-ųjų pavasarį į tremtį buvo išvežta apie 40 tūkstančių lietuvių. Iš Radviliškio rajono - 3181.
Į tremtį vežamos šeimos grubiai sugrūdamos į vagoną. Pro praviras duris pasirodo trispalvė. Į vidų įšokę NKVD'istai išplėšia vėliavėlę iš rankų ir ją suplėšo.
Vagono durys su trenksmu uždaromos. Iš vidaus girdisi šūksniai: „Už ką?“, „Kuo mes nusikaltom?“, prakeiksmai, pasigirsta giedama giesmė. Nuaidėjus traukinio švilpukui, pasigirsta nuvažiuojančio traukinio garsas.
Skambant tremtinių dainai „Leiskit į Tėvynę“, prie vagono atžygiuoja vėliavomis nešini gelbėtojai – Šiaulių apskrities generolo Povilo Plechavičiaus šaulių 6-osios rinktinės Radviliškio 1-sios šaulių kuopos šauliai. Atidaromos vagono durys.
Autoriaus nuotr.
PAGARBA: Prie Trijų kryžių ir šalia besidriekiančio simbolinio kančių ir skausmo tako buvo padėta gėlių, uždegta atminimo žvakelių.
INSCENIZACIJA: NKVD'istai „sugaudytus“ persirengėlius išrikiavo į vieną būrį.
„TRĖMIMAS": „Tremiami“ žmonės kas pėsčiomis, kas vežime, akylai prižiūrimi kareivių, pajuda geležinkelio stoties link.
VAGONAS: Žmonės, kaip ir 1948 metais, buvo sugrūsti į gyvulinį vagoną.
LAISVĖ: Iš vagono išlaisvinti „tremiamieji“ simbolizavo Laisvę.