
Naujausios
Į valstybės kišenę grįš 2 procentai
Šiandien, pirmadienį, Vyriausybė tarsis dėl mokesčių sistemos pertvarkos. Praėjusį trečiadienį pritarta siūlymui didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), alkoholio ir rūkalų akcizą ir apmokestinti bankų indėlių palūkanas. Taip pat siūloma naikinti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) 2 ir 1 procentus, o bankų pelno apmokestinimas kol kas paliekamas mirties taške.
![]() |
Seimo narys, ekonomistas Povilas Gylys ELTA nuotr. |
Trūksta diskusijos
Jei šiandien valdančiosios koalicijos partneriai pritars siūlomai mokesčių pertvarkai, Vyriausybė turėtų apsispręsti galutinai.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisomis NPD siūloma padidinti 100 litų iki 570 Lt – tai leistų sumažinti mokestinę naštą mažiau uždirbantiems ir padidinti gyventojų pajamų mokesčio progresyvumą. Seimo narys, ekonomistas Povilas Gylys palaiko Vyriausybės iniciatyvą, tačiau teigia, jog nenorint įklampinti valstybės biudžeto į dar didesnę skylę, privalu parengti nuoseklius skaičiavimus.
„Kai pakeliama vienur, kitur reikia nugnybti. Jei pakelsime NPD ir suteiksime lengvatas mėsai, tai reiškia pajamų didesnį ar mažesnį praradimą. Na, o Vyriausybė yra daug įsipareigojusi. Beje, tai gerų dalykų pažadai. Reiškia, reikia galvoti apie sisteminį pertvarkymą ir vienas iš jų galėtų būti protingi progresiniai mokesčiai. Tačiau šis klausimas ir vėl atidėtas“, – pabrėžė P. Gylys.
Progresiniai mokesčiai, jo tikinimu, neįvedami dėl stambiojo verslo ir bankų įtakos. Pinigų biudžete, ekonomisto vertinimu, galėtų atsirasti, ir atsisakant antrosios pensijų pakopos. Biudžetą papildyti žadama ir naikinant GPM 2 ir 1 procentus, kuriuos piliečiai šiuo metu gali skirti kam nori.
„Nors akivaizdu, jog tai papildytų biudžetą, tačiau tam reikia normalios ir aiškios diskusijos“, – siūlė P. Gylys.
Šiandien taip pat planuojama paskelbti konkretų alkoholio ir tabako gaminių sąrašą, kuriam planuojama didinti akcizus. Ekonomistas teigia, jog žingsnis yra geras, nes tai turėtų užkirsti kelią vešinčiam alkoholizmui šalyje, tačiau neturtingose šalyse tai padeda vystytis tik šešėlinei gamybai ir prekybai.
„Iš vienos pusės norima apriboti alkoholio vartojimą, o didesnė kaina pristabdo. Tai puikiai veikia Skandinavų šalyse. Tačiau palyginus neturtingose šalyse, tai tik paskatintų naminės darymą, cigarečių kontrabandą. Keliant akcizus negalima persistengti“, – teigė P .Gylys.
Bankai išsisuko
Bankų ir draudimo įmonių pelno apmokestinimo klausimą Vyriausybė taip pat atidėjo. Ekonomistas įsitikinęs, jog tai tik bankų galių ir jų spaudimo pavyzdys.
„Bankai, praėjusiais metais turėję 900 mln. Lt pelno, sumokėjo 3000 litų mokesčių. Tai palaukit, mes vargšus, kurie gauna 1000 litų, dar apmokestinam?“ – retoriškai klausė P. Gylys.
Taip pat siūloma apmokestinti visas palūkanas, gaunamas iš finansinių priemonių, tačiau tik tuomet, jeigu jų suma, gauta per metus, yra didesnė nei 10 tūkst. litų. Yra siūloma apmokestinti ir pelną, kurį asmuo gauna prekiaudamas vertybiniais popieriais, nustatant 10 tūkst. litų per metus minimumą.
Vėliau planuojama svarstyti mokesčių darbo grupės pasiūlymus dėl „Sodros“ lubų ir visos socialinio draudimo sistemos pertvarkos.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“