
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPĖSI
Kodėl vandentiekiui pinigų neužteko?
Į redakciją kreipėsi Šiaulių rajono Kairių gyventojas, jis klausė, kodėl vandentvarkos projekto metu nutiesti tik nuotekų tinklai, nors turėjo būti ir vandentiekis. "Gal pinigai išleisti ne ten?" – kairiškis.
Gintarė VALUCKYTĖ
gintare@skrastas.lt
Gerai veikiančio vandentiekio pasigenda
Gyvenvietėje vietiniai patvirtino, kad vandentiekio nėra kai kuriose Salduvės, Rožių, Pirties gatvių namuose.
Valerijonas Vaitiekūnas pasakojo vandenį hidroforu imantis iš savo šulinio.
„Vandentiekio vanduo vis tiek švaresnis, išvalytas. O šulinio vanduo labai minkštas, nes čia daug molio, labiau tinka skalbti, o ne gerti“, – sakė Ąžuolų gatvės namo savininkas.
Prie kanalizacijos tinklų prisijungti dar nespėjo. Septynių litų mokestis už kubinį metrą nuotekų jam atrodo didelis. V. Vaitiekūnas sakė gavęs grasinančiai atrodančius informacinius lapus, kuriuose nurodyta, jog lauko tualetas turi būti įrengtas tvarkingai, rodoma sutartis su nuotekų išvežėjais.
Kaimynė Ona be kanalizacijos ir vandentiekio gyvena 43 metus, naudojasi šuliniu.
„Pernai vedė kanalizaciją, bet ne vandentiekį. Kaži, ar besugrįš? – svarstė moteris. – Jungčiausi prie vandentiekio, nes šulinio vanduo ne toks švarus.“
Moters žodžiais, senasis, kolūkio laikų vandentiekis kai kuriose vietose visai supuvęs, iš čiaupo bėga drumzlinas ir smirdintis vanduo.
Buvo kilometrai, liko – gyventojai
Šiaulių rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Alfredas Budrys sakė, kad projektu buvo numatyta tiesti ir vandentiekio tinklus, tačiau pinigų neužteko. Pirmiausia orientuotasi į nuotekas dėl aplinkosaugos.
Darbų užsakovas buvo UAB „Kuršėnų vandenys“. Bendrovės vadovas Algimantas Glodenis aiškino, kad darbai atlikti pagal projektą „Vandens teikimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Šiaulių rajone (Kairiai, Vijoliai, Kuršėnai)“.
Kėdainių UAB „Laugina“ atliko darbus, kurių vertė buvo 4 milijonai 308 tūkstančiai litų. Galimybė prisijungti prie vandentiekio tinklų atsirado 110 žmonių, prie nuotekų – 540.
„Reikalavimai buvo iš Aplinkos ministerijos ir Aplinkos projektų valdymo agentūros. Iš pradžių duota pinigų pagal kilometrus, kiek vandentiekio, kiek nuotekų tinklų, o paskui pasikeitė – pagal gyventojų skaičių. Gyvenimas mainosi“, – aiškino A. Glodenis.
Prašo papildomų lėšų
„Kuršėnų vandenys“ kartu su Savivaldybe kreipėsi į Aplinkos ministeriją su prašymu skirti dar 3,06 milijono litų, kad galėtų baigti tiesti vandentiekio tinklus. Baigus, prie nuotekų tinklų prisijungtų dar 55 žmonės, o prie vandentiekio – 327.
A. Glodenis tikis, kad finansavimas bus ir darbai tęsis kitąmet.
Anot vadovo, vandentiekis bus tiesiamas tik ten, kur tinklų nėra, nes pinigų seniems vamzdynams renovuoti neskiriama.
A. Glodenis aiškino, kad gyventojui nėra privaloma jungtis nei prie vandentiekio, nei prie nuotekų tinklų, tačiau naudodamas savo šulinio vandenį žmogus galįs rizikuoti sveikata, o individualios nuotekų duobės priežiūra pagal aplinkosaugos reikalavimus esanti dvigubai brangesnė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VANDUO: Valerijonas Vaitiekūnas sako, kad vanduo iš šulinio labiau tinka skalbti, nei gerti.
POREIKIS: Greta gyvenanti Ona jungtųsi prie naujojo vandentiekio.