Valdininkai pučia savo armiją

Valdininkai pučia savo armiją

Valdininkai pučia savo armiją

Praėjusį ketvirtadienį patvirtintas Vietos savivaldos įstatymo pataisų projektas, kuriuo bus siekiama priartinti valdininką prie žmogaus, steigiant daugiau seniūnijų, bus svarstomas rudens sesijoje. Nors teigiama, jog taip dar labiau išsipūs valdininkų armija, pritariantys pataisoms teigia, jog žmonės net sutaupys.

Teigiama, kad valdžios atstovas būtų arčiau žmogaus, o pagyvenusiam piliečiui nereikėtų vargti ir važiuoti į centrą keliolika kilometrų. "Vakaro žinių" nuotr.

Mažesnės išlaidos

Konservatoriaus Algio Strelčiūno pateiktoms Vietos savivaldos įstatymo pataisoms Seimas pritarė praėjusį ketvirtadienį. Projektas svarstomas ir patvirtintas turėtų būti per rudens sesiją, tačiau žmonės jau pradėjo burbėti, jog tai bus nuostolingiau pačioms savivaldybėms.

Pataisomis numatoma panaikinti galimybę perduoti seniūnijos ir seniūno funkcijas savivaldybių administracijai. Tai, neva skeptikų, išpūstų valdininkų armija, nes miestuose, kuriuose atsisakyta seniūnijų, reikėtų jas vėl atgaivinti. Tarp tokių miestų yra Neringa, Alytus, Klaipėda, Panevėžys.

Pataisų iniciatorius A. Strelčiūnas tikina priešingai ir pabrėžia, jog tai kaip tik sutaupytų gyventojų išlaidas.

„Visoje Lietuvoje yra 60 savivaldybių, ir tik 4 savivaldybėse nėra seniūnijų. Jų teritorija užima apie 50 kvadratinių kilometrų. Tai pataisa pateikta su tendencija, kad pati savivaldybės taryba spręstų, kiek jiems reikia seniūnijų. Tačiau pagrindinis aspektas yra tas, kad valdžios atstovas būtų arčiau žmogaus, o pagyvenusiam piliečiui nereikėtų vargti ir važiuoti į centrą 15 kilometrų. Įvertinę žmogiškąjį faktorių, apskaičiavę gyventojų išlaidas, jas net sumažintume“, – patikino parlamentaras.

Jis taip pat pabrėžė, jog tai palengvintų ir suefektyvintų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siekį socialinę paramą dalyti tiems, kuriems iš tikrųjų jos reikia. Taip pat, A. Strelčiūno teigimu, pagal Vietos savivaldos įstatymo tik vietos seniūnui būtų suteikta teisė dėl notarinių veiksmų tvirtinimo. O tai labai svarbu pensinio amžiaus žmonėms.

„Reikia atskirti klausimus, kurie sprendžiami centralizuotai ir kurie yra vietos klausimai. Pavyzdžiui, daug greičiau išsispręstų suolelio pastatymas kurioje nors gatvėje, jei tuo rūpintųsi seniūnas, o ne miesto meras“, – naudą apibrėžė parlamentaras.

A. Strelčiūnas taip pat priminė, kad gyventojai seniūnijose gali deklaruoti savo gyvenamąją vietą. Tad kuo arčiau seniūnija, tuo ši problema sukels mažiau rūpesčių žmonėms.

Greičiau spręs problemas

Seniūnų asociacijos prezidentas Jonas Samoška, kuris taip pat yra ir Tauragės savivaldybės Mažonų seniūnas, nebuvo skeptiškas ir tikino, jog tai padės pačiam žmogui.

„Žmogus, kreipęsis į seniūną, gali būti užtikrintas, jog jo problema bus išspręsta kur kas greičiau. Be to, yra buvę, kai žmogus kreipėsi į rajono merą, tačiau buvo pasiųstas kreiptis į seniūną. Tad pataisa tikrai reikalinga“, – teigė J. Samoška.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“