
Naujausios
Visų pirma, pabrėžtina, kad ne tik savivaldybė, bet ir patys gyventojai gali inicijuoti pagal iki 1993 metų galiojusius statybos techninius normatyvus pastatytų trijų ar daugiau butų gyvenamųjų namų atnaujinimą.
Pirmiausia sušaukiamas susirinkimas, kuriame turi būti apibendrinta informacija apie namo būklę, aptartos renovacijos metu planuojamos įgyvendinti priemonės, paaiškintos būsto atnaujinimo finansavimo sąlygos ir išsiaiškinti visi gyventojams kylantys klausimai. Jei renovacijos planams susirinkimo metu arba po jo balsuodami renovacijai pritaria daugiau kaip 55 proc. butų savininkų, tuomet galima rinkti projekto administratorių.
Juo gali tapti namo valdytojas – bendrijos pirmininkas, gyventojų jungtinę veiklą atstovaujantis asmuo ar namą administruojančios įmonės įgaliotasis. Projekto administratorius vėliau prižiūri ir visus daugiabučio atnaujinimo etapus, rūpinasi projekto finansavimu, bendrauja su gyventojais, statybos darbų rangovais, techniniais prižiūrėtojais ir kitais renovacijos proceso dalyviais. Jei gyventojai nėra patenkinti jo darbu ir jis netinkamai vykdo savo pareigas, tai daugumos sprendimu jis gali būti pakeistas.
Paraiškų laukiama iki sausio
Kitas svarbus žingsnis – investicijų plano, kuriame numatomos namo atnaujinimo priemonės ir jų kaina, rengimas. Jau parengtas planas turi būti patvirtintas gyventojų susirinkime, o gavus pritarimą galima kreiptis į finansinę instituciją dėl kredito suteikimo.
Visuose šalies regionuose įsikūrę BETA padaliniai paraiškų lauks iki 2020-ųjų sausio 31 dienos. Šio kvietimo metu prioritetas bus teikiamas tiems projektams, kurie atnaujinimo procesą pradės vykdyti anksčiau – parengs investicijų planą ar net bus gavę leidimą statyboms. Taip pat, didesnis dėmesys bus skiriamas daugiabučiams, įtrauktiems į kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas.
Didelis dėmesys šio kvietimo metu bus skiriamas ir energinį efektyvumą didinančioms priemonėms, kurioms bus skirta trečdalis iš 150 mln. eurų sudarančios kvietimo daugiabučių atnaujinimui skirtos sumos – 50 mln. eurų.
Valstybė kompensuoja išlaidas
Valstybė kompensuoja 30 proc. butų savininkų tinkamų investicijų renovuojant daugiabutį, o papildomi 10 proc. finansavimo yra suteikiami įsirengiant išskirtines priemones, pavyzdžiui, balansinius ventilius ant stovų, modernizuojant neautomatizuotą šilumos punktą ir kitas.
Valstybė padengia ir 100 proc. atnaujinimo projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidų. Taip pat socialiai remtiniems gyventojams rodomas išskirtinis dėmesys – šildymo kompensaciją gaunantiems gyventojams yra padengiamos visos renovacijos išlaidos. Tiesa, jie privalo pritarti būsto atnaujinimui balsavimų metu.
Be to, daugiabučiams atnaujinti yra išduodamos lengvatinės paskolos, kurių sąlygos yra geresnės nei įprastų kreditų – jų metinės palūkanos siekia vos 3 proc. pirmiems 5 metams, o maksimalus paskolos grąžinimo laikotarpis yra 20 metų.
Užs. Nr. 432933