Kuo šunys kalti, kad žmonės – žvėrys

Kuo šunys kalti, kad žmonės – žvėrys

Kuo šunys kalti, kad žmonės – žvėrys

Kovinių ir pavojingų veislių šunų, kurie laikomi daugiabučiuose, šeimininkai, po šių metų sausio 1-osios suskubę susitvarkyti reikiamus dokumentus, kad gautų leidimą ir toliau daugiabutyje laikyti kovinius šunis, liko nieko nepešę. Mat tie, kurie nespėjo iki šių metų sausio 1 dienos gauti specialaus leidimo, turės atsisveikinti su mylimais augintiniais – jie bus konfiskuoti.

ELTA nuotr.

Savivaldybėje parodė špygą

Mažeikių gyventojas Linas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – aut. past.) pasakojo, jog nuvykęs į Mažeikių savivaldybę gauti leidimo laikyti pavojingos veislės šunį daugiabutyje, sužinojo, kad jau pavėlavo. „Lankiau kursus, kurie vyko Kaune, susirinkau visas pažymas, ir iš Psichiatrijos centro, kad esu sveikas, ir savivaldybėje sužinojau, kad ji neišduos leidimo. Man viskas kainavo apie 500 litų, skaičiuojant kelionę į Kauną ir atgal, šuns čipavimą. Taip išeina, kad visiškai be reikalo sumokėjau pinigus. Nes nei Gyvūnų registravimo centre, nei ten, kur kursus lankiau, niekas neinformavo, kad reikia susitvarkyti dokumentus iki šių metų sausio 1 dienos. Sakė, dar yra laiko“, – pasakojo Stafordšyro terjero šeimininkas.

Paradoksiška ir tai, jog Linas buvo pirmasis, kuris į Mažeikių savivaldybę kreipėsi dėl leidimo daugiabutyje laikyti tokį šunį. Tai rodo, jog kiti tokių šunų šeimininkai apskritai nė nesivargina tvarkytis dokumentų ir jokios atsakomybės už pavojingą augintinį neprisiima.

Įstatymas dėl įstatymo

Gyvūnų registravimo centro atstovė Jurgita Gustaitienė teigė irgi nieko nežinanti apie tai, jog agresyvių veislių šunų, gyvenančių daugiabučiuose, šeimininkai turėjo anksčiau gauti pažymas iš reikiamų institucijų.

„Gyvūnų gerovės įstatyme parašyta, kad asmenys, iki šių metų liepos 1 dienos susitvarkę visus reikiamus dokumentus, galės ir toliau daugiabučiuose laikyti agresyvių veislių šunis, tačiau dabar paaiškėjo, kad Veterinarijos tarnyba išleido papildomus poįstatyminius aktus ir viskas keičiasi“, – teigė J. Gustaitienė.

Moteris piktinosi, kad šunų šeimininkai ėję specialius kursus, nešę pažymas, galų gale mokėję pinigus valstybei liko kvailių vietoje. Nes staiga paaiškėjo, kad tie šunys vis tiek bus konfiskuoti.

„Jei įstatymas bus įgyvendintas, kur bus dedami tie šunys? Juk pagal įstatymą gyvūnų globos namuose sveiko gyvūno negalima užmigdyti. Toks vaizdas, kad šitai daroma tik tam, kad būtų priimtas įstatymas, bet net negalvojama, kaip jis bus įgyvendinamas. Čia ir šeimininkai sukils, juk myli savo augintinius. Jei iš kiekvieno miesto bus paimta, tarkime, po 3000-4000 šunų, kur juos dės?“ – piktinosi pašnekovė.

Laiko buvo

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas – valstybinis veterinarijos inspektorius Giedrius Blekaitis „Vakaro žinias“ informavo, jog įsigaliojus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymui, nuo šių metų liepos 1 dienos kovinius, pavojingus šunis ir šių mišrūnus daugiabučiuose namuose laikyti bus draudžiama.

„Tačiau šis draudimas negalioja šunims, kuriems laikyti savivaldybė iki įstatymo įsigaliojimo – tai yra sausio 1 dienos – yra išdavusi leidimus laikyti tokius šunis. Dabar asmuo, gyvenantis daugiabutyje, neturėtų gauti leidimo“, – teigė G. Blekaitis.

Paklaustas, kur konfiskuoti šunys bus dedami, juk užmigdyti sveiką šunį draudžia įstatymas, atsakė, kad čia jau savivaldybės reikalas.

„Buvo numatytas pereinamasis laikotarpis, tai yra pusė metų tokių šunų savininkų apsisprendimui. Suprantama, kad užmigdyti sveiką šunį nėra prasmės, bet juk ir anksčiau buvo nustatyta tvarka, nuo 2003 metų buvo įvesta leidimų išdavimo sistema, įvežimo ir laikymo reikalavimai. Visi teisės aktai ribojo tokių šunų skaičių“, – sakė G. Blekaitis. Ir pridūrė, jog savivaldybės pačios nusistato leidimų išdavimo tvarką. Pačiame įstatyme numatyta, kad savivaldybių administracijos nustatyta tvarka organizuoja tokių šunų paėmimą ir laikiną globą. Joms suteikta teisė paimti iš žmonių šunis, jeigu jie neturėjo leidimo anksčiau išsiėmę.

Ramunė KAZLAUSKAITĖ, Lietuvos kinologų draugijos prezidentė:

– Kaip vertinate naująjį Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą?

– Konkretus įstatymo punktas yra ydingas, nes daugiabučiuose galima laikyti šunis, o nurodytų veislių – ne. O kodėl tvarkingai negalima laikyti būtent minėtų veislių šunis? Viskas priklauso nuo šuns auklėjimo. Bus daugybė nesusipratimų, pykčių, visuomenėje dar labiau išaugs susiskaldymas. Vieni bandys ginti savo augintinius, kiti mojuodami įstatymu bandys šeimininkus priversti tokių šunų atsikratyti. Rengiant įstatymą buvo nelabai atsižvelgta į punktų galiojimus. Išėjo taip, kad įstatymas įsigaliojo nuo sausio 1 dienos, o konkretus teisės akto punktas – nuo liepos 1–osios.

– Ar realu visus konfiskuotus šunis sutalpinti į gyvūnų globos namus?

– Logiška, kad tokius šunis turėtų užmigdyti, bet, kita vertus, to daryti negalima. Gal savininkas suras išeitį, išsikraustys gyventi į namą ar panašiai.

– Kaip vyks konfiskacija? Atims kovinius šunis šių šeimininkams vedžiojant juos?

– Neįsivaizduoju, kaip viskas bus daroma. Įrodyti, kad tas šuo yra iš draudžiamo sąrašo, labai sudėtinga, nebent jis turi kilmės dokumentus. Neturint kilmės dokumentų praktiškai neįmanoma įrodyti, kad jis yra konkrečios veislės ar jos mišrūnas. Buvo atvejis, kai savivaldybė šuns savininkei skyrė tam tikrą baudą, nes registruojanti įmonė šį šunį buvo įvardijusi kaip bulterjerą. Šeimininkė kreipėsi į teismą dėl baudos anuliavimo ir laimėjo prieš savivaldybę, nes nebuvo pakankamai įrodymų, kad šuo – būtent tos veislės. Šeimininkė neturėjo šuns kilmės dokumentų.

Skaičiai

Užregistruota agresyvių šunų

Vilnius 352

Kaunas 622

Klaipėda 308

Kitur 83

Iš viso 1365

Gyvūnų registravimo centro duomenys

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“