
Naujausios
Su ES parama – gyvybiškai svarbus apskrities ligoniams projektas
Respublikinė Šiaulių ligoninė pradėjo įgyvendinti 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės lėšomis finansuojamą projektą „VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės ligonių priėmimo bei skubiosios pagalbos infrastruktūros plėtra“. Jau kasami pamatai naujam priestatui, kuriame bus daug patogiau ir ligoniams, ir medikams. „Be Europos Sąjungos paramos valstybė viena nebūtų pajėgusi įgyvendinti tokio gyvybiškai svarbaus visiems Šiaulių apskrities žmonėms projekto“, – tvirtino projekto vadovas Edmundas Petrauskas.
Julija KYMANTAITĖ
ES ir valstybės pinigai
Projekto „VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės ligonių priėmimo bei skubiosios pagalbos infrastruktūros plėtra“ bendra vertė – 13 045 162,27 lito. Iš šios sumos Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondų dalis – 11 088 387,92 lito. Likusioji dalis – 15 procentų nuo bendros sumos – Lietuvos valstybės biudžeto lėšos.
Šiuo metu jau įvykdyti visi pagrindiniai pirkimai. Rangos konkursą laimėjo UAB „Garantas“, statybos darbus prižiūri UAB „Dividio“. Šiuo metu yra kasama priestato pamatų duobė. Tikimasi, kad dar šiemet priestato statyba bus baigta.
Ligoninės centrinis pastatas statytas 1935 – 1940 metais pagal garsaus architekto Vytauto Landsbergio – Žemkalnio sukurtą projektą. Ar nepakenks puikios architektūros pastato vaizdui naujasis priestatas?
„Kol kas Vytauto Landsbergio – Žemkalnio projektuotas pastatas nėra įteisintas, kaip paveldo objektas. Pirkdami projektavimo paslaugą gavome ir Architektų sąjungos architektų vertinimą priestato priešprojektiniams sprendiniams, kad projektuojama būtų taip, jog priestato architektūra derėtų prie senosios pastato dalies“, – sakė P. Simavičius.
Pagalba visai apskričiai
Respublikinė Šiaulių ligoninė jau yra praėjusi tris restruktūrizacijos etapus, tačiau gyvybiškai reikėjo plėsti Priėmimo skyrių, nes dalyje apskrities rajonų ligoninių nebeteikiama kai kuri medicinos pagalba, pacientai iš Kuršėnų, Akmenės, Pakruojo, Kelmės, Joniškio ir kitų apskrities miestų bei rajonų vežami į Respublikinę Šiaulių ligoninę.
„Buvo priimti sprendimai, kad dalyje rajonų ligoninių kai kurios medicinos paslaugos nebegali būti teikiamos, nes neliko tam tikrų specialistų paslaugų – anesteziologijos, chirurgijos. Nutraukti kai kurių paslaugų teikimą privertė ir žmogiškieji ištekliai: šiandien Lietuvoje labai trūksta gydytojų, ypatingai rajonų ligoninėse. Didesnė dalis ligonių srauto nukreipta į Šiaulius“, – pabrėžė Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius.
Ligonių daugėja
P. Simavičiaus teigimu, nors šalyje gyvenančių žmonių skaičius mažėja, bet ligonių, besigydančių ligoninėse, vis daugėja.
„Jeigu prieš dešimt metų Šiaulių ligoninė konsultuodavo ambulatoriškai 70 tūkstančių ligonių per metus, tai šiandien šis skaičius išaugo per 300 tūkstančių“, – skaičiavo P. Simavičius.
Priėmimo skyriuje per parą, pasak P. Simavičiaus, anksčiau pagalbos reikėdavo 20 – 30 ligonių, šiuo metu pagalba suteikiama apie 200 ligonių per parą, o kartais net daugiau.
„Ligoninė statyta prieš 70 metų. Tačiau ligoninei valdyti didžiulius pacientų srautus patalpose sudėtinga, tiesiog nebeišsitenkama. Problema ir ligoniams, ir medikams.
Ligoniams ir fiziškai, ir psichologiškai toje spūstyje koridoriuje, kur šiuo metu yra Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius, laukti – didžiulis diskomfortas. Juk pas mus neateina sveiki žmonės, visi ateina su bėdomis, skausmais, įvairiomis patologijomis ir turi laukti ankštame koridoriuje“, – sakė P. Simavičius.
Jo teigimu, medikams dabartiniame Priėmimo skyriuje taip pat jau trūksta darbo vietų.
„Specialistams kabinetų Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje trūksta, ištyrimo ir gydymo kabinetų – trūksta, operacinė taip pat nebetenkina“, – pabrėžė generalinis direktorius.
Įrodinėtas reikalingumas
„Matydami, kad nebetelpame Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje, kreipėmės į steigėją – Šiaulių apskrities viršininko administraciją, vėliau, ligoninei perėjus į Sveikatos apsaugos ministerijos pavaldumą, – į ministeriją. Buvo priimtas sprendimas iš esmės pertvarkyti Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių“, – pasakojo P. Simavičius.
Iš pradžių buvo pasiūlytas projektas ir pasirašyta finansavimo sutartis dėl Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus turimų patalpų remonto, kuriam buvo skirta apie 7 milijonus litų. Tačiau, pasak P. Simavičiaus, tik to paties skyriaus remontas nebūtų tenkinęs nei ligonių, nei medikų.
„Juk į kišenę telpa tik tam tikras kiekis ko nors, o ne daugiau. Tas pats būtų buvę ir su anuo projektu – vietos nebūtų padaugėję. Kam tada daryti tokį projektą ir leisti pinigus?“, – sakė P. Simavičius.
Tuometiniam sveikatos ministrui Raimondui Šukiui pavyko įrodyti, kad būtina statyti priestatą ir išplėsti Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių.
Buvo pakeista projekto finansavimo ir administravimo sutartis dėl ES struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšų skyrimo su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra.
Bus atskirtos paslaugos
Pastačius naują priestatą, visos Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje teikiamos paslaugos bus iškeliamos į naujas patalpas, o tada bus kapitališkai remontuojamos esamos Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus patalpos. Baigus abu rekonstrukcijos etapus, Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus paslaugos bus teikiamos ir priestate ir buvusiose patalpose.
Pasak P. Simavičiaus, bus atskirti pacientų srautai. Atskirai bus priimami tie, kuriems reikalinga skubi pagalba.
„Atvykusieji greitosios medicinos pagalbos automobiliais iš karto pateks į darbinę gydytojų zoną, kur iš karto, jeigu atvežami gulintys, bus paguldyti į tam skirtas palatas su monitoriais. Nebereikės vežimėliuose laukti koridoriuje ir maišytis bendroje masėje su ambulatoriniais pacientais, ir tikėtina, kad gaus skubesnę pagalbą, nei įmanoma užtikrinti šiuo metu. Šiuo metu netrūksta chaoso, nes pacientų labai daug. Šiuo metu ir skubūs ir planiniai pacientai laukia bendroje eilėje. Visi laukiantys ir palydintys lauks ne darbinėje zonoje, o specialiame laukiamajame ir netrukdys medikams“, – sakė Priėmimo – skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Daiva Jautakienė.
„Šiandien ligonis vaikšto pas daktarus, o naujame Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje jau gydytojas eis pas ligonį, kuris jo lauks. Bus pacientams ir kur laukti, bus atskiros vietos pacientui apžiūrėti, palata teikti medicinos pagalbai, pavyzdžiui, vaistus sulašinti. Dabar ligonis sėdi koridoriuje dvi – tris valandas, pagrįstai piktinasi“, – sakė generalinis direktorius.
„Pastačius priestatą, pacientų srautų valdymas gerės, bus bendros stebėjimo patalpos, bus įrengta atskira gaivinimo – reanimacijos palata, į kurią bus skubiai pristatomas ligonis iš greitosios pagalbos automobilio. O kiti ligoniai, įvertinus būklę, apžiūrimi ambulatorine tvarka, lauks dabartiniame Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje, kuris bus kapitaliai suremontuotas“, – pasakojo ligoninės projektų vadovas Edmundas Petrauskas.
Projektų vadovo teigimu, priestatas jungiamąja galerija (tuneliu) bus sujungtas su centriniu ligoninės korpusu, per kurią ligoniai bus transportuojami toliau gydyti į ligoninės skyrius.
Nauja aparatūra
Atnaujinus Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių bus nupirkta nauja diagnostinė aparatūra. Naujajame priestate numatoma įkurti endoskopijų, echoskopijų padalinį, nupirkta kitos būtinos skubiai pagalbai aparatūros.
„Diagnostika bus žymiai arčiau skubios pagalbos laukiančio paciento, nebereikės jo vežioti po ligoninės skyrius“, – sakė D. Jautakienė.
Diagnostiniai kabinetai bus įrengti antrajame priestato aukšte.
„Gyvybiškai svarbu buvo atnaujinti Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių ir statyti naują priestatą, nes šiuo metu ligoninė neatitinka ES keliamų reikalavimų. Gaila žiūrėti į žmones, kurie laukia, dejuoja. Kartais tarp visų dejuojančių pasimeta tie, kuriems pirmiausia reikia pagalbos“, – sakė D. Jautakienė.
Jono TAMULIO nuotr.
STATYBOS: Šiuo metu statybininkai jau kasa naujojo priestato pamatų duobę
DARBAI: Priestatas statomas iš tos pusės, kur buvo pagrindinis įėjimas į Priėmimo skyrių. Ligoninės projektų vadovas Edmundas Petrauskas sako, kad darbo jau laukia ir bokštinis kranas.
PRIESTATAS: Ligoninės priestato vizualizacija, kaip atrodys priestatas prie pagrindinio pastato.
ĮRODYMAS: Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius sako, kad pavyko įrodyti, jog didžiausiai Šiaurės Lietuvoje ligoninei reikia ne paprasto Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus remonto, o modernaus priestato.
SITUACIJA: Priėmimo – skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Daiva Jautakienė sako, kad ligoniams sunku laukti bendroje eilėje siaurame koridoriuje.
Užs. Nr. 181008