
Naujausios
Trūko ir ugniagesių kantrybė
Nuolatiniai visuomenės pasitikėjimo reitingų lyderiai ugniagesiai gelbėtojai neišmaitina savo šeimų, į darbą vaikšto suplyšusiais batais, o savivaldybėse į gaisrus važiuoja po vieną ir be kvėpavimo apsaugos priemonių. „Daugiau taip gyventi nebegalime“, – Kėdainiuose vykusiame suvažiavime nusprendė Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų delegatai. Iš Seimo, Vyriausybės, Vidaus reikalų ministerijos pareikalauta nedelsiant spręsti opiausias šios tarnybos problemas, kitaip šalies pirmininkavimo ES tarybai renginius ugniagesiai gelbėtojai sveikins masiniais protestais.
![]() |
SUGĖDINS: Ugniagesiai gelbėtojai žada pridaryti didelės gėdos valdžiai per Lietuvos pirmininkavimo ES tarybai renginius, jei ši nesustabdys visuomenės saugumu besirūpinančių tarnybų žlugdymo. Stasio Žumbio nuotr. |
– Ar norėtumėte, kad atlyginimai būtų skiriami atsižvelgiant į visuomenės pasitikėjimą? – teiravosi „Respublika“ Sauliaus DŽIAUTO, kurį suvažiavimo delegatai išrinko veiklą atnaujinusio Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininku.
– Aš taip dažnai sakau – įdomu, kokius atlyginimus tada gautų Seimo nariai? Visuomenė mumis pasitiki galbūt dėl to, kad tarnyba išsivalė nuo korumpuotų pareigūnų. Galų gale mūsų profesija – ne bausti, o padėti. Visiems. Mes nežiūrime, ar jis vagis, ar Seimo narys. Bet nors gyventojų pasitikėjimas mumis aukščiausias, valstybės įvertinimas – žemiausias.
Kad valdžia pagaliau atsigręžtų į policijos skurdą, prireikė aukų. Nejau ir čia laukiama tragedijų? Ar reikia antros Jonavos ("Azoto“ avarija 1989 metų pavasarį – red. past.), kad būtų įrodyta, jog mūsų tarnyba svarbi ir turi būti tarp prioritetinių sričių? Dabar politikų programose visuomenės saugumas nėra prioritetas, kaip, beje, ir švietimas. Pinigų trūksta visiems, bet svarbiausioms sritims, manau, jų būtina surasti. Mano galva, ir euras gali metus kitus palaukti, jei mūsų ugniagesiai ir policininkai basi vaikšto.
– Tai nuo ko reikia gelbėti gelbėtojus?
– Jau gerą dešimtmetį mūsų tarnybai kraunama tik vis daugiau funkcijų – narai, aukštybinis darbas, cheminės avarijos, radiacija, civilinė sauga, bet atlyginimai liko tie patys. O per krizę algos sumažėjo, kainos išaugo. Patys žinote, kad prieš krizę už tuos pačius pinigus prekybos centre išeidavo didelis produktų maišas, o dabar tik mažiukas maišiukas. Kaip gali jauna šeima su dviem mažais vaikais išsilaikyti iš ugniagesio algos? Vyrai bando dirbti ir kituose darbuose, į tarnybą ateina pavargę, ištaikę nors 5 laisvas minutes numiega. Taip ir sveikatą galima prarasti.
O žmonių trūksta, pajėgumai sumenkę. Būna tokių atvejų, kai, pavyzdžiui, išsiliejus cheminėms medžiagoms privalo išvykti 5 ugniagesių komanda, o važiuoja 3. Vadovauti privalo karininkas, o vadovauju aš, skyrininkas, arba net ir paprastas ugniagesys. Savivaldybėse būna, kad nestatutinis ugniagesys vienas į gaisrą važiuoja, keldamas grėsmę sau ir kitiems, nes kitas išvarytas nemokamų atostogų, taupant pinigus mokėti padidintiems minimaliems atlyginimams. Svarbiausia, kad tas ugniagesys neturi teisės lįsti į uždūmintas patalpas. O jei degančiame pastate žmogus šaukiasi pagalbos ir reikia pasirinkti – ar ugniagesys jį išgelbės, ar sudegs abu?
– O jeigu nelaimė, kas tada atsakytų?
– Dažniausiai atsako tas, kuris vyksta gelbėti, t.y. pamainos vadas. Aukštieji vadai niekada nelieka kalti. Nors automobiliai iki galo nesukomplektuoti, mūsų dujokaukės jau gal prieš penketą metų turėjo būti pakeistos – mažai ką per jas beįžiūrime. Bet vadų požiūriu, vis tiek bus nieko nematyti per dūmus. Uniformoms per 4 metus turėjo skirti apie 20 mln. litų, bet jų niekas net siūti neužsakė. Ugniagesiai vaikšto suplyšusiais batais arba patys perkasi naujus.
– Kaune Kalėjimų departamento darbuotojai uniformas išsireikalavo per teismą.
– 2009 metais ir mūsų profesinė sąjunga svarstė kreiptis į teismą, bet pamanėme, kad sunkmetis, kol nebaudžia, pakentėsime ir be uniformų. Bet kiek galima kentėti? Kiti eina į bažnyčią su frakais, o mes nei kasdieninių, nei išeiginių uniformų neturime. Gegužės 4-ąją bus Šv.Florijono šventė, o mes į paradą neturime kuo apsirengti. Kaip atrodysime prieš visuomenę apdriskę? Kai kurie vadai dar ir žemina pareigūnų orumą aiškindami, kad nupirkę uniformas liktų skolingi už komunalines paslaugas. Tai gal verčiau likti skolingiems už komunalines, bet aprūpinti ugniagesius, kaip priklauso? Ar kiekvienam generolui nereikia pirmiausia pasirūpinti kareiviais? Uniformų dėvėjimo tvarka patvirtinta Vyriausybės nutarimu, o teisės aktų visiems privalu laikytis.
– Jūsų rezoliucijoje reikalavimai labai konkretūs, pavyzdžiui, Seimui nurodyti net skubiai taisytinų įstatymų projektų numeriai. Vadinasi, pusė darbo tarsi ir padaryta, tik sprendimai vilkinami?
– Pažadų mes girdėjome labai daug ir jau nustojome jais tikėti. Nusibodo mums būti trečiu broliu šeimoje, kur du protingi, ir kentėti diskriminaciją. Dar pernai Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pripažino, kad budintys ugniagesiai, kuriems nustatyta darbo laiko norma – 48 val. per savaitę, diskriminuojami, palyginti su kitais, nebudinčiais, statutiniais pareigūnais, kurių darbo savaitė yra 40 val. Ir ką – niekas nevyksta jau beveik metai! Tai kam ta kontrolieriaus tarnyba, jei į jos sprendimus niekas dėmesio nekreipia? Iki šiol niekas neįpareigoja darbdavių įvesti suminę darbo laiko apskaitą ar priimti Vidaus tarnybos statuto 29 straipsnio pataisą.
– Kokių protesto formų imsitės, jei iki liepos valdžia nespės patenkinti jūsų reikalavimų?
– Dabar mes norime susitarti dėl konkrečių žingsnių: kai ką mums turi grąžinti nuo liepos, kai ką – nuo rugsėjo, dar kai ką – nuo sausio. Bet jau kitais metais ir ugniagesiams krizė pagaliau turi baigtis. Pavyzdžiui, prokurorams atlyginimai į ankstesnį lygį grįžo jau pernai, nes jie Prokuratūros įstatyme buvo numatę, kad algos mažinamos tik laikinai. O kuo mes blogesni?
Kaip protestuosime per ES pirmininkavimo renginius, dar galvojame. Galbūt rengsime kokias teatralizuotas akcijas. Esame „Eurocop“ organizacijos nariai, pasisemsime idėjų iš jų. Patikėkite, nebus prasčiau nei basų policijos pareigūnų protestai. Beje, ir policijos pareigūnai prie mūsų prisidės, jeigu valdžia nevykdys jiems duotų pažadų.
Parengta pagal dienraštį „Respublika"