Pasidraskymai prieš akistatą su rinkėjais

Pasidraskymai prieš akistatą su rinkėjais

Pasidraskymai prieš akistatą su rinkėjais

Šiaulių socialdemokratai po rinkimų į savivaldybių tarybas sąrašo dėlionės atvirai prakalbo apie grupuotes partijoje. Vienas partietis jas pavadino „juškiniais“ ir “žakariniais“.

Situacija Šiauliuose labai panaši į visos Socialdemokratų partijos padėtį: pralaimėti Seimo rinkimai, išryškėjusi trintis partijos viduje, kova dėl lyderystės, idėjų ir ryžto stoka.

Nepaisant neblogos reitingų statistikos ši partija ilgam gali būti nustumta į pakraštį. Savivaldybių rinkimai — kaip lakmuso popierėlis, kuris parodys, ar rinkėjai šią milijonieriais aplipusią partiją dar laiko kairiąja.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

„Žakariniai“ nustūmė “juškinius“

Po praeitą pirmadienį vykusio Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Šiaulių skyriaus tarybos posėdžio, kuriame galutinai patvirtintas partijos rinkimų sąrašas, socialdemokratai prakalbo apie partijos skilimą į grupuotes.

Pirmajame savivaldos rinkimų sąrašo penketuke — Seimo narys E. Žakaris ir jo žmonėmis įvardijami politikai: Virginija Račienė, dar dirbanti ir Seimo nario E. Žakario padėjėja, Elena Mockuvienė, Žydrūnas Augustinas ir Arvydas Mockus.

Tik vienas iš vadinamų „juškinių“ — Justinas Sartauskas pateko į pirmąjį dešimtuką. Vytautas Juškus pagal partijos reitingus nebepateko į dešimtuką, liko tryliktas.

„Jokia naujiena, kad yra trintis partijoje. Jau tada, kai buvau Šiaulių meru, buvo aišku, kad yra “juškiniai“ ir “žakariniai“. Nubuksavo mane į tryliktą vietą, bet juk rinkimų rezultatus lemia ne partija“, — kalbėjo V. Juškus.

„Tos dainos apie mūsų partijos skilimą jau nežinau, kiek metų dainuojamos. O ką, ar V. Juškus išsipirko pirmąją vietą amžinai, kad yra kažkuo nepatenkintas? Gal čekius gali parodyti? Nejaugi amžinai jis turi būti pirmas? Pirma vieta yra ne guminė. V. Juškus amžinai nelaimingas, gal ir aš taip pat jausčiausi jo vietoje?“ — neslėpė trinties partijoje ir E. Žakario žmogumi įvardijama V. Račienė.

„Vieni žmonės yra iš tikrųjų nusipelnę, kiti įsivaizduoja, kad yra labai nusipelnę. Yra priešpriešos, kas geresnėje vietoje atsidūrė, kas nukrito žemiau. O grupuočių terminus partijoje aš neigiu, nors pavienių nepatenkintų yra ir, manau, bus“, — partijos susiskaldymą vertino E. Žakaris.

Grupuočių pjautynės partijoje esą paaštrėjusios tada, kai iš partijos skyriaus pirmininko posto pasitraukė Alvydas Šedžius, buvęs apskrities administracijos viršininkas. Skyrius naujuoju pirmininku šiemet išsirinko E. Žakarį.

Tačiau pirmininkaujant A.Šedžiui skyriuje buvo stebima trintis dėl lyderystės tarp jo ir V.Juškaus. A.Šedžiui perėjus į Šiaulių rajono skyrių ,V.Juškus visiškai prarado įtaką tarp miesto socialdemokratų.

Į postus — „žakariniai“

Šaltinis partijoje atskleidė, kad sėkmingai susiklosčius rinkimams E. Žakariui numatyta mero vieta, o Žydrūnui Augustinui — administracijos direktoriaus. Ž. Augustinui, valdant socialdemokratams, prieš kelerius metus teko palikti Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo vietą.

Ž. Augustinui partijos rinkimų sąraše atiduota trečioji vieta.

Kiti šaltiniai prognozuoja, kad mero kėdė gali būti siūloma Arvydui Mockui, verslininkui, buvusiam komjaunimo Šiaulių miesto pirmajam sekretoriui.

„Dėl postų šnekasi visi“, — patvirtino V. Račienė.

„Puikiai suvokiu, kad partija dviejų kėdžių negaus, nerealu“, — sakė E. Žakaris apie mero ir administracijos direktoriaus kandidatūras nuo socialdemokratų partijos.

E. Žakaris teigė manąs, kad postus reikėtų pasidalyti taip: partija, surinkusi daugiausiai balsų gautų mero postą, o antrojoje vietoje pagal balsų skaičių likusi partija gautų administracijos direktoriaus postą.

Šeimyninė ranga

Šiaulių socialdemokratų rinkimų sąraše atsidūrė Lukas Žakaris, E. Žakario sūnus. Šaltinių teigimu, jis iš pradžių buvo pirmajame sąrašo dešimtuke, dabar atsidūrė trečiajame dešimtuke. Sąraše yra 62 kandidatai.

Taip tęsiama šeimyninės partinės rangos tradicijos, teigia kritikai: partinės šeimos Seime, savivaldybių tarybose.

Atsirado tvirtinančių, kad L. Žakario partijoje iš viso nėra matę, todėl stebėjosi, kaip jis iš viso pateko į sąrašą.

V. Račienė atskleidė, kad partijoje yra buvę incidentų dėl Luko Žakario, esą buvo dingusi jo nario kortelė, kai jis dar buvo jaunasis socialdemokratas.

„Kadangi narių kortelės keliauja per kai kieno rankas partijoje, tam tikri asmenys pradangino L. Žakario kortelę, kad jo iš viso nebūtų partijoje“, — partijos grupuočių kovą iliustravo V. Račienė.

V. Račienės teigimu, E. Žakaris iš viso turi keturis sūnus, bet dar ne visi yra partijos sąraše.

„Ne partija nematė Luko Žakario, o vienas žmogus, kuris nenori matyti. Aš ir pats dalies partijos narių nepažįstu“, — tvirtino Luko Žakario tėvas.

Vyriausias E. Žakario sūnus Donatas Žakaris su socialdemokratų sąrašu dalyvavo savivaldos rinkimuose prieš aštuonerius metus, tačiau į miesto Tarybą nepateko. Dirbo Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausiuoju specialistu, kol pernai be konkurso atsisėdo į skyriaus vedėjo kėdę.

Nors socialdemokratai miesto Taryboje yra opozicijoje, valdančiosios daugumos atstovas Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius atvirai įvardijo, kad Donato Žakario privalumas, jog vedėju tapo žmogus „iš savų“.

Apskrityje — tvirtai

Apskrityje socialdemokratams prieš ketverius metus vykę savivaldos rinkimai buvo gana sėkmingi.

Akmenės rajone ši partija laimėjo 6 vietas ir turi savo merą. Šiaulių rajone amžiną kovą su "valstiečiais" per rinkimus jie lyg ir pralaimėjo — socialdemokratai gavo tik 5 vietas. Tačiau po kelių perversmų naujuosius rinkimus Šiaulių rajono socialdemokratai sutinka, turėdami savo merą ir tvirtai laikydami vadžias savo rankose.

Socialdemokratai tradiciškai sunkiai pajudinami Pakruojo, Kelmės ir Joniškio rajonuose.

Užtikrinčiausiai turbūt jaučiasi pakruojiškiai, nes mažai vilčių, kad kuri nors iš opozicinių partijų ir po šių rinkimų socialdemokratams sukeistų kortas.

Senokai valdžios pozicijas užleidę dešiniosioms partijoms Radviliškio rajono kairieji į valdžią kai kuriomis formomis gali grįžti nebent po kelių netikėtų sprendimų prie pokerio stalo.

 

KOVA: Prieš rinkimus paaštrėja kova ir tarp partijų, ir partijų viduje.

GRUPUOTĖS: Vytautas Juškus, atsidūręs rinkimų sąrašo 13 vietoje prakalbo apie jo ir Edvardo Žakario šalininkų grupuotes.

PRIEŠPRIEŠA: Edvardas Žakaris taip pat neslepia, kad partijoje yra nepatenkintų, priešiškai nusiteikusių žmonių.

Jono TAMULIO, Giedriaus BARANAUSKO nuotr.