
Naujausios
Kaip jaunoji "nusipirko" jaunąjį
Kai susipažino, jauna specialistė, pradinių klasių mokytoja Ina buvo tik "įlipusi" į devynioliktus, o jaunas veterinarijos specialistas Juozapas – pora metų vyresnis. Abu dirbo Kartenoje, Kretingos rajone.
Jaunuoliai artimiau susipažino dramos ratelyje, kur jiems teko įsimylėjėlių Rūtelės ir Antanėlio vaidmenys. Scenoje pirmą kartą ir pasibučiavo, o po 1,5 metų draugystės ėmė ruoštis vestuvėms.
"Nebuvo nei priklaupimo ant kelio, nei žiedelio – sutarėm, kad ženijamės, ir viskas. Tiesa, pažintuvės su tėvais buvo – mamai būsima marti patiko, tik ji nenustojo stebėtis: oje, kokia tu kūda – juk tu nė vieno vaikelio nepagimdysi (Ina tada svėrė 46 kilogramus). Bet pagimdė keturis", – prisiminė pažintuves ir abu nusijuokė: judviejų vestuvės nepraėjo be nuotykių.
Vestuvių data buvo daugmaž numatyta pagal tai, kada išrūgs šeimininkės užraugtas obuolių vynas.
Suknelės baltos nebuvo, tačiau buvo puikios siuvėjos pasiūtas kostiumėlis, kuriam audinys net iš Amerikos atkeliavo.
"Viską planavome patys, jokios paramos iš nieko nebuvo: jo 14 vaikų šeima neturėjo iš ko padėti, mano mama buvo mirusi, tėtis gyveno su pamote, todėl taupėme kiekvieną rublį ir pinigų vestuvėms nesiskolinome", – šešių dešimtmečių senumo faktus prisiminė ponia Ina.
Ponui Juozapui atmintin įstrigo jųdviejų kelionė į metrikacijos skyrių. Jaunikiui darbovietė pažadėjo "viliuką", tačiau šiam į ligoninę išvežus staiga susirgusį darbininką, pas jaunavedžius atvažiavo "palutarka" – rusiškas sunkvežimis "GAZ 51", todėl galantiškam jaunikiui neliko nieko kito, kaip tik lipti į priekabą, jaunajai užleidus vietą kabinoje šalia vairuotojo.
"Po 15 kilometrų važiavimo vieškeliu, baltas nuo dulkių buvo ne tik veidas, bet ir kostiumas. Nusipurčiau dulkes ir nupėdinome į "zaksą", – juokiasi J. Mikutis.
Dar abiem juokinga ir tai, kad metrikacijos skyriuje jaunikiui neradus lygiai 5 rublių, kuriuos reikėjo sumokėti už sutuokimą, juos iš anksto pasiruošusi turėjo jaunoji.
"Taip ji mane ir nusipirko", – juokauja šmaikštumo nestokojantis ponas Juozapas.
Savotišku nuotykiu tapo ir antroji vestuvių diena, kai tik pakirdęs jaunikis buvo išsivežtas į kitą rajoną gydyti paralyžiuotos karvės – mat, kaimyniniame rajone gyvenančiam linų fabriko direktoriui mirtinai prireikė tik "garbanotojo daktaro", kaip jį pavadino.
Pagydęs gyvulį, jaunikis pas jaunąją sugrįžo jau gerokai po pietų, bet savo kaip "stebuklus darančio daktaro" vardą apgynė.
Vaikai žinojo pinigų vertę
Pajūrio krašte Mikučiams gimė abu sūnūs. Pametinukės dukros pasaulį išvydo po 11 metų, jau Radviliškio rajone.
Kad išlaikytų šeimą, Mikučiai išbandė įvairiausius verslus. Pirmasis jų biznis buvo – į velėną pasodintas vienas krepšys bulvių, iš kurio prikasė visą maišą. Pardavė – gavo 100 rublių, jųdviejų atlyginimą. Kitais metais jau maišą sodino.
Vėliau buvo kopūstų, svogūnų, česnakų vajus. Ir taip – kelis dešimtmečius. Vienais metais į Pskovą išvežęs parduoti kopūstus, sūnus namo grįžo su "Žiguliais".
"Tuomet sulaukėme ir milicijos, ir prokuratūros dėmesio, tačiau prikibti nebuvo prie ko", – prisiminė J. Mikutis.
"Mūsų vaikai nuo mažens įpratę dirbti. Kasdien ant stalo palikdavau popieriaus lapą su užduotimis, ką reikės padaryti. Bet kartais ir pagudraudavo: į talką pasikviesdavo ir tų draugų, kurie savo namuose jokių darbų nedirbo. Nė vienas mūsų vaikas nėra ant žemės nukritęs, norėdamas kokio daikto. Vyresnieji berniukai labai padėjo auginti mažąsias sesutes. Visi žino pinigų vertę", – apie vaikus pasakojo ponia Ina.
Kai jaunesnysis sūnus panoro naujų batų, pats prisitaupė dvi kavos dėžutes po penkias kapeikas ir nusipirko – pardavėjos tik pečiais traukė monetas skaičiuodamos.
O kai prie batų gražiai mezgančios mamos paprašė numegzti kelių metrų šaliką, ši jį išmokė megzti, tad norimą daiktą nusimezgė pats.
Mokslams – žalia šviesa
"Ir mokslas mūsų šeimoje visais laikais buvo vertinamas – vaikai matė, kiek laiko besimokydamas praleidžia tėtis, tad irgi stengėsi, ypač dukros. Niekada nepriekaištavau vyrui, kad jis vakarais iki išnaktų mokosi, važiuoja į sesijas, o aš namuose lieku su vaikais", – sako I. Mikutienė.
Ji pati, šalia pradinių klasių mokytojos specialybės, baigė psichologiją, ketverius metus mokėsi dailės, turėjo išmokti prancūziškai ir šios kalbos mokyti žemesnių klasių vaikus. Mokėsi naktimis, bet išmoko. Įgautos žinios pravertė ir vėliau dirbant profsąjunginį darbą bei vadovaujant mokyklai-darželiui.
Vyresnioji dukra Gražina net keturis diplomus turi, o jau vyrą ponia Ina vadina amžinu studentu – kol baigė visus mokslus ir apgynė biologijos mokslų daktaro disertaciją, praėjo 17 metų.
"Aukso žmogus – ji augino vaikus, o aš mokiausi. Dėl to piktumų nebuvo", – giria žmoną vyras.
Maža to, profsąjungų įgaliojimą turėjusi I. Mikutienė važinėjo po žemdirbiškus ūkius ir susirinkdavo nenorimus kelialapius į Lampėdžius. Vėlų rudenį ir ankstyvą pavasarį žmonės nenorėdavo poilsiauti, o jos vyrui jie praversdavo sesijų metu – nereikėjo mokėti už pragyvenimą ir jis galėdavo ramiai mokytis.
"Ir vėliau, rašant disertaciją, manęs nebūdavo namie net savaitgaliais – sumuštiniai į rankas ir lekiu į Baisogalos gyvulininkystės institutą, kur dirbau ir atlikau bandymus. Prirašiau 300 puslapių disertaciją. Pasirodė, per daug. Teko trumpinti iki 150 puslapių.
Ketvirtą ryto prašo važiuoti į fermą, o aš tik atsigulęs. Kaip dabar apsigina disertacijas – juokas ima. O tada – aštuoneri metai bandymų, turėjai pats susirast, kur ginsies. Pavyzdžiui, man reikėjo, kad toje mokslo įstaigoje būtų mokslų daktaras paukštininkas, fiziologas, fermentininkas, todėl teko tokios įstaigos ieškoti Rusijoje", – karčias mokslų šaknis prisiminė aukščiausią akademinį laipsnį įgijęs J. Mikutis.
Svarbiausia – šeima
J. Mikutis juokiasi: net ir pasiektos mokslo aukštumos jam ramybės ir poilsio nesuteikė. Netgi atvirkščiai – laikinai, iki rudens, perėmus nuostolingai dirbusio buvusio Šeduvos eksperimentinio ūkio, vėliau tapusio VĮ "Šeduvos avininkystė" vairą, ramybės neliko visus 35-erius metus (tiek truko "laikinasis" vadovavimas).
"Būdavo, parlekiu per pietus namo, stačiomis užkandu ir vėl darban. Aš net sėdėdamas ant klozeto kūriau statybų ir kitus planus", – juoku netveria ponas Juozapas.
Ir visa tai pradėjo duoti rezultatų – po trejų metų ūkis išlipo iš skolų, buvo pastatyta nauja kontora, penki daugiabučiai namai darbuotojams, grūdų sandėliai, baigta įrengti švelniakailių žvėrelių ferma.
Ūkis išgarsėjo avininkystės srityje. J. Mikutis buvo išrinktas Lietuvos avių augintojų asociacijos vadovu, dabar yra jos garbės pirmininkas.
"Prieš Nepriklausomybę mes jau galėjome specialistams išmokėti 11-os mėnesių atlyginimo dydžio premijas plius vieno mėnesio atlyginimą – pašalpos. Bet šeima dėl nesustojamų mano darbų kentėjo. Gerai, kad žmona mane suprato – auksinę ją turiu", – nenustoja girti žmoną vyras.
Paklausti, kuris kuriam nusileidžia kilus konfliktinei situacijai, abu nusijuokia: "Aš sakau, kad nusileidžiu aš, o jam atrodo, kad jis. Bet jo pyktis trunka kelias minutes. Mano – ilgiau, gal pusvalandį".
Ponas Juozapas čia pat papildo žmoną – esą ir jis daug dėl šeimos paaukojo: nuo pat mažens šokęs, dainavęs, vaidinęs, vėliau dūdų orkestre grojęs aktyvuolis turėjęs visas pramogas paaukoti vardan šeimos gerovės.
Bet prireikus vyras spjaudavo į visus darbus ir lėkdavo spręsti šeimos rūpesčių.
"Pameni, kaip rytą nuskridai į Leningradą man vaistų, kurių Lietuvoje nebuvo, grįžai tą patį vakarą, bet jei ne viena rusė, paskolinusi kelionei penkis rublius, būtum pritrūkęs pinigų bilietui? O kaip lėkei į Šilutę sūnui vaistų, nes kitur jų nebuvo?", – jautrias akimirkas prisiminė ponia Ina.
Ir taip visur ir visada – vienas kitam padėdami, vienas kitą suprasdami, užjausdami, o dažnai – ir geraširdiškai pasišaipydami – jau 60 metų.
"Tie metai prabėgo lyg viena diena. Juos pamatai tik vaikuose, anūkuose, proanūkiuose", – pasigirsta kiek liūdnesnė gaida, bet čia pat abiejų veidai praskaidrėja: užauginti keturi puikūs vaikai, senelius aplanko 10 anūkų, tikras džiaugsmas jiems – keturi proanūkiai.
"Visa gyvenimo prasmė, visas mūsų turtas – šeima. Dėl jos visą gyvenimą sukiesi lyg voverė rate, bet užtat dabar kokia palaima turėti tokį neįkainojamą turtą", – pasidžiaugia abu.

