Antano Dilio fotografijų kolekcija – solidi dovana bibliotekai

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Fotografas Antanas Kazimieras Dilys Šiaulių rajono savivaldybės viešajai bibliotekai padovanojo per 700 meninių fotografijų.
Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka savo dokumentų fondą praturtino žymaus fotografo, ilgamečio ELTA fotožurnalisto Antano Kazimiero Dilio dovana – daugiau nei 700 meninių fotografijų kolekcija.

Tai – viso kūrybinio laikotarpio geriausi fotodarbai, sukurti maždaug nuo 1965 iki 2015 metų. Mintis pasidalyti meninėmis fotografijomis autoriui kilo, kai biblioteka paprašė fotografijų parodoms rajono bibliotekose surengti. Parodos, eksponuotos Kuršėnų Vytauto Vitkausko ir Meškuičių bibliotekose, sulaukė didelio Šiaulių rajono visuomenės susidomėjimo.

Bibliotekai padovanotos fotografijos yra iš įvairių A. Dilio 50 metų kūrybos laikotarpių, bet daugiausia sukurtos sovietmečiu ir per pirmąjį Antrosios Lietuvos respublikos dešimtmetį.

Joms būdingas nespalvotas, kartais tonuotas raiškos būdas, jos yra įvairaus dydžio: nuo „kabinetinio“ (13x18 cm) iki „laikraštinio“ formato.

Tematika įvairi, bet dominuoja autoriui būdingas, galbūt fotožurnalistinio darbo primestas buitinio ar darbinio reportažo stilius.

A. Diliui nesvetimi ir kitų fotografijos žanrų darbai: portretai, gamtos ir urbanistiniai peizažai, juose dažnai užfiksuoti Šiaulių miesto bei rajono vaizdai: Jurgaičių, Bubių ir kt. piliakalniai, rajono poilsiavietės, ariami Meškuičių, Šilėnų, Bridų ir kitų vietovių laukai, Voveriškių, Raudėnų ir kitos fermos, pastatai – savitai pamatyta ir įamžinta to meto istorija, perteikta per meninę šviesos ir šešėlių žaismo techniką. Būtent ne retušuoti, ne padailinti šešėliai sukuria dokumentiškai tikro ir natūralaus, paprasto atvejo – fotoreportažo įspūdį.

A. Dilys, dovanodamas Šiaulių rajono viešajai bibliotekai fotografijų kolekciją, kartu suteikė ir visas jų disponavimo teises. Matydami, kad kolekcijoje yra daug dubletų, sutarėme, kad juos padovanosime ir savo kolegoms: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai bei Šiaulių miesto savivaldybės viešajai bibliotekai, tokių kolekcijų dar neturėjusioms, bet taip pat kaupiančioms ir saugančioms Šiaulių krašto istorijos ir meno paveldą. A. Dilio altruizmas lemia tai, kad istorinis ir meno paveldas nenugula dulkėmis, o yra plačiai prieinamas visiems besidomintiems istorija, kultūra, menu.

Iš dovanotų fotografijų bus rengiamos įvairios ir periodiškai keičiamos parodos, jos bus eksponuojamos Kuršėnų Vytauto Vitkausko, Gruzdžių Augustino Griciaus, Meškuičių, Bazilionų ir kitose mūsų bei kitų rajonų bibliotekose, turinčiose tam tikras erdves, taip pat parengsime virtualią parodą mūsų viešosios bibliotekos interneto svetainėje, o ateityje kartu su kolegomis tikimės daugumą fotodarbų suskaitmeninti ir paviešinti e.paveldo.lt duomenų bazėje, kad jie taptų dar labiau prieinami plačiajai visuomenei.

A. Dilys garsus ne tik kaip menininkas, bet ir kaip didelis fotomeno istorijos puoselėtojas ir altruistas, garsėjantis tokiomis dovanomis plačiajai visuomenei.

Jo iniciatyva ir pastangomis dar 1973 metais buvo įkurtas LTSR Fotografijos meno draugijos globojamas visuomeninis Fotografijos muziejus, tuomet buvęs pirmasis visoje Sovietų sąjungoje. 1976 metais jis buvo perkeltas į patį miesto centrą ir kaip skyrius prijungtas prie Šiaulių „Aušros“ muziejaus.

A. Dilys kartu su sūnumi Raimondu 2000 metais Šiaulių „Aušros“ muziejui padovanojo daugiau nei 63 000 atvirukų kolekciją. Filokartija – ne vienintelė fotomenininko aistra. Artima draugystė su ugniagesiais tapo akstinu surengti ne vieną dešimtį parodų, o Šiaulių ugniagesių muziejui padovanoti per 3 000 negatyvų ir pozityvų apie sunkų ugniagesių darbą bei poilsį. Gausiomis teminių fotografijų kolekcijomis džiaugiasi ne tik „Aušros“, bet ir jo gimtojo krašto Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus ir kt. šalies atminties institucijos.