Mokinius iškrausto iš istorinio pastato

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.
Iš šio pa­sta­to dėl jo būk­lės mo­ki­niai ir mo­ky­to­jai tu­ri iš­si­kraus­ty­ti, o bend­ruo­me­nei ne­ra­mu, kas lau­kia to­liau.
Ža­ga­rės gim­na­zi­jos (Jo­niš­kio ra­jo­nas) bend­ruo­me­nė su­ži­no­jo, kad mo­ki­niai su jiems va­do­vau­jan­čiais tech­no­lo­gi­jų mo­ky­to­jais iš­kraus­to­mi iš is­to­ri­nio dva­ro rū­mų an­samb­lio rau­do­nų ply­tų pa­sta­to, kul­tū­ros ir ar­chi­tek­tū­ros pa­vel­do ob­jek­to dėl itin pra­stos jo būk­lės. Aki­mirks­niu ži­nia pa­skli­do so­cia­li­nia­me tink­le ir pra­dė­ta spė­lio­ti, kad taip vie­nas iš dva­ro an­samb­lio sta­ti­nių ga­li bū­ti par­duo­tas ar­ba, pa­lik­tas be gy­vy­bės, dar grei­čiau pra­dės ir­ti. Į plin­tan­čią ži­nią rea­ga­vęs ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Gai­lius pa­ti­ki­no, kad pa­sta­tu bus pa­si­rū­pin­ta bei sten­gia­ma­si jį pri­tai­ky­ti bend­ruo­me­nės reik­mėms ir tei­gė, kad esa­ma būk­lė su­si­da­riu­si dėl gim­na­zi­jos ad­mi­nist­ra­ci­jos ap­lai­daus ne­vei­ki­mo.

Ži­nia tren­kė kaip žai­bas

Ži­nia apie iš­kraus­ty­mą iš rau­do­nų ply­tų is­to­ri­nio pa­sta­to, ku­ris ka­dai­se bu­vo sta­ty­tas kaip kop­ly­čia, vė­liau so­vie­ti­niais me­tais vei­kė mo­kyk­los siu­vi­mo kla­sė, bu­vo spor­to sa­lė, „Mas­čio“ siu­vi­mo fab­ri­ko fi­lia­las, o da­bar – gim­na­zi­jos tech­no­lo­gi­jų ka­bi­ne­tai, kir­to kaip žai­bas iš gied­ro dan­gaus.

Pe­da­go­gai bu­vo gir­dė­ję apie ra­jo­no va­do­vų ap­si­lan­ky­mą gim­na­zi­jo­je, tą­syk pa­ro­dy­tas ir mi­nė­tas rau­do­nų ply­tų pa­sta­tas, už­si­min­ta apie var­van­tį sto­gą, gal­būt net pa­žeis­tas me­di­nes jo konst­ruk­ci­jas. Ta­čiau taip dirb­ta anks­tes­niais moks­lo me­tais, ke­tin­ta tą da­ry­ti ir šie­met. Pas­ta­te mo­ki­niams įreng­ta vir­tu­vė, siu­vi­mo kla­sė, ki­no ka­bi­ne­tas, ga­my­bi­nės dirb­tu­vės.

Net­ru­kus po to būk­lę, ar ga­li vyk­ti pa­mo­kos, įver­ti­no at­vy­kę Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus spe­cia­lis­tai. Ir štai, di­rek­to­rius Vir­gi­li­jus Kan­čels­kis ket­vir­ta­die­nio ry­tą in­for­muo­ja, kad mo­ki­nių tech­no­lo­gi­jų už­siė­mi­mai pri­va­lo bū­ti per­kel­ti ki­tur, nes pa­gal da­bar­ti­nę būk­lę ten ne­tin­ka­mos są­ly­gos dirb­ti.

Mo­ki­niams – tai ypa­tin­ga erd­vė

„Man mo­ki­niai sa­ko, ką nors da­ry­ti, gel­bė­ti pa­sta­tą, nes tur­būt tik iš­ki­lus grės­mei vi­si su­pra­to­me, koks jis mums svar­bus ir ko­kia iš tie­sų yra jo būk­lė. Anks­čiau dir­bo­me ir ne­su­si­mąs­tė­me. Juk dar prieš sa­vai­tę ple­ne­re pie­šė­me ap­griu­vu­sį me­di­nį Dau­no­ra­vos dva­rą, ver­kė­me dėl ja­me per sto­gą ky­šan­čių priau­gu­sių me­džių ša­kų, bet tas pa­ts ne­re­mon­tuo­jant ga­li lauk­ti Ža­ga­rės gim­na­zi­jos tech­no­lo­gi­jų kla­sių. Ten esan­ti ne­tra­di­ci­nė erd­vė įkve­pia ir pa­lai­ko mū­sų sa­vi­raiš­ką ir mo­ty­va­ci­ją kur­ti, da­ly­vau­ti me­ni­niuo­se pro­jek­tuo­se, ren­gi­niuo­se ir ki­to­se kul­tū­ri­nė­se veik­lo­se: ten vyks­ta mū­sų ir šalies jau­ni­mo va­sa­ros sto­vyk­los, ki­no va­ka­rai, pa­si­ruo­ši­mas Vyš­nių fes­ti­va­lio ka­liau­sių pa­si­ro­dy­mams. Ma­nau, kad šis pa­sta­tas yra mo­kyk­los vei­das ir ver­ty­bė, ta vie­ta gali tap­ti ra­jo­no me­nų me­ka“, – ne­slėp­da­ma emo­ci­jų kal­bė­jo dai­lės ir tech­no­lo­gi­jų mo­ky­to­ja Auš­ra Pet­raus­kie­nė. Ji svars­tė, kad tol, kol ten vyks­ta pa­mo­kos, pa­sta­tas bent kiek pri­žiū­ri­mas, žie­mą jis šil­do­mas. kas bus iš­si­kraus­čius?..

Pas­ta­to re­no­va­ci­ja – ne mo­kyk­los jė­goms

Ža­ga­rės gim­na­zi­jos di­rek­to­riaus Vir­gi­li­jaus Kan­čels­kio tei­gi­mu, se­nas pa­sta­tas rei­ka­lau­ja ka­pi­ta­li­nio re­mon­to: rei­kia keis­ti sto­gą, lan­gus, du­ris, gal­būt elekt­ros ins­ta­lia­ci­ją, šil­dy­mo ka­ti­lai per 20 me­tų taip pat su­si­dė­vė­ję. Vals­ty­bės sau­go­mam kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tui su­tvar­ky­ti rei­ka­lin­gi di­de­li pi­ni­gai, vi­du­je tu­rė­tų bū­ti iš­sau­go­tos au­ten­tiš­kos sa­lės konst­ruk­ci­jos ir laip­tai į ant­rą aukš­tą.

Sto­gą den­gian­čios čer­pės nuo tem­pe­ra­tū­ros svy­ra­vi­mų tru­pa ir sky­la, Šį pro­ce­są di­rek­to­rius sa­ko ste­bin­tis jau de­šimt me­tų. Tur­būt praei­to am­žiaus sep­tin­ta­ja­me ar aš­tun­ta­ja­me de­šimt­me­ty­je dan­gą kei­čiant bu­vo pa­rink­tos ne­ko­ky­biš­kos me­džia­gos, nes už ke­lias­de­šim­ties met­rų sto­vin­čio tos pa­čios ar­chi­tek­tū­ros Al­gi­man­to Rau­do­ni­kio me­no mo­kyk­los fi­lia­lo pa­sta­to sto­gas yra ge­res­nės būk­lės.

„Maž­daug prieš dve­jus me­tu or­ga­ni­za­vau su sa­vi­val­dy­bės pa­vel­do­sau­gi­nin­ke pro­jek­to pa­ruo­ši­mą. Bu­vo pa­reng­ti Tvar­ko­mų­jų pa­vel­do­sau­gos dar­bų ir tvar­ko­mų­jų sta­ty­bos dar­bų pro­jek­ti­niai pa­siū­ly­mai, ki­taip ta­riant – pa­sta­to vi­zua­li­za­ci­ja, ku­rio­je nu­ma­ty­tos dau­gia­funk­ci­nės erd­vės. Bet vyk­dy­ti to­kio pa­vel­do pa­sta­to re­no­va­ci­ją, reng­ti ir ku­ruo­ti to­kį pro­jek­tą – jau ne mo­kyk­los jė­goms“, – tei­gia gim­na­zi­jos va­do­vas.

Me­ras kal­ti­na gim­na­zi­jos ad­mi­nist­ra­ci­ją

Tuo tar­pu, ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Gai­lius „Šiau­lių kraš­tui“ at­ker­ta, kad da­bar­ti­nė tra­giš­ka pa­sta­to būk­lė esan­ti „gim­na­zi­jos ad­mi­nist­ra­ci­jos ne­pa­tei­si­na­mo ne­vei­ki­mo pa­sek­mė“.

„Ap­mau­du, kad gim­na­zi­jos ad­mi­nist­ra­ci­ja ne­siė­mė jo­kių veiks­mų būk­lei su­stab­dy­ti, ste­bė­da­ma, kaip ko­kia čer­pė nu­kren­ta nuo sto­go. Ar ga­li­ma ten dirb­ti, kai ant mo­ki­nių gal­vų by­ra tin­kas, kai tem­pe­ra­tū­ra žie­mą sie­kia 12 laips­nių, nors per se­zo­ną už šio pa­sta­to šil­dy­mą su­mo­ka­me 11 tūks­tan­čių eu­rų, tai yra, lei­džia­me ši­lu­mą per kiau­rą sto­gą, ku­ris ga­li bet ka­da įgriū­ti?“ – klau­sė me­ras, pri­dur­da­mas, kad mo­kyk­los va­do­vy­bė yra tos pa­čios sa­vi­val­dy­bės da­lis ir tu­rė­ju­si ak­ty­viai rū­pin­tis.

Vi­ta­li­jus Gai­lius pa­ti­ki­no, kad pa­sta­tas da­bar jo­kiu bū­du ne­bus pa­lik­tas li­ki­mo va­liai, kaip tik bus ieš­ko­ma ga­li­my­bių, lė­šų per pro­jek­tus jam su­tvar­ky­ti, kad ne­sug­riū­tų ir to­liau ten­kin­tų mies­te­lio bend­ruo­me­nės po­rei­kius.