Naujausios
Dešimtukas geriausiųjų regione
Šalies 370 gimnazijų reitingas sudarytas, vertinant valstybinių brandos egzaminų rezultatus, abiturientų stojimo į šalies ir užsienio universitetus duomenis.
Geriausių šalies gimnazijų, kurios neatsirenka mokinių, lentelėje, kaip ir pernai, pirmas yra Klaipėdos licėjus, o Šiaulių miesto Juliaus Janonio gimnazija į antrą vietą pakilo iš penktos, kurią užėmė pernai.
Reitingų sudarytojai pranešime spaudai pabrėžia, jog tai aukščiausia šios gimnazijos vieta per visą šalies gimnazijų ir vidurinių mokyklų reitingavimo istoriją nuo pat 1998 m. Ir akcentuoja, „kad šį J. Janonio gimnazijos šuolį galime vertinti ir kaip simbolišką buvusio ilgamečio šios gimnazijos vadovo Rimo Budraičio atsisveikinimą“.
R. Budraitis gimnazijai, kuri pernai šventė 170 metų įkūrimo jubiliejų, vadovavo 33 metus, jis karjerą baigė, atleistas 2021 metų paskutinę dieną.
Kitos Šiaulių miesto geriausios gimnazijos rikuojasi taip: antra mieste ir regione, o šalyje į 18 vietą iš 32 vietos pakilusi „Romuvos“ gimnazija, trečia – Didždvario gimnazija, pagal reitingą šalyje 25-ta (pernai buvo 22), ketvirta – Lieporių gimnazija, kurios pokytis per metus didžiulis – šalyje pakilo į 35 vietą iš 95-os.
Regiono geriausiųjų dešimtuke daugiau nėra Šiaulių miesto mokyklų, jas lenkia apskrities rajonų gimnazijos.
Penkta geriausia regione gimnazija – Pakruojo „Atžalyno“, jos reitingas šalyje 46-as, ji padarė šuolį aukštyn iš 66 vietos. Šešta – Joniškio „Aušros“ gimnazija, ji 56-a šalyje, buvo 58-a, septinta – Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija, ji smuko į 85 vietą iš pernai užimtos 50 vietos, aštunta – Akmenės r. Papilės Simono Daukanto gimnazija, pakilusi į 93 vietą iš 200 vietos, devinta – Akmenės r. Ventos gimnazija, smuktelėjusi į 94 vietą iš 78-os. Geriausiųjų dešimtuke yra dar Kelmės Tytuvėnų gimnazija, jos reitingas šalyje 96-as (buvo 80).
Vidutiniokių šuoliai
Visos kitos Šiaulių miesto ir apskrities rajonų savivaldybių gimnazijos yra už pirmojo šimtuko ribų.
Antrajame šimtuke yra 11 regiono mokyklų. Tarp jų iš Šiaulių miesto gimnazijų – vienintelė Simono Daukanto gimnazija, padariusi šuolį per metus į 179 vietą iš 247-os.
Antrajame šimtuke iš apskrities rajonų mokyklų aukščiausią 121 vietą užima Kelmės J. Graičiūno gimnazija, pašokusi per šimtą vietų (buvo 232). Toliau 122 vietą užima Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija (buvo 73). 130 vietą, kaip ir pernai, išlaikė Radviliškio r. Šeduvos gimnazija. 149 vietoje – Kelmės r. Kražių Ž. Liauksmino gimnazija (buvo 67), 150 – Akmenės gimnazija, pakilusi per daugiau nei šimtą vietų (buvo 263), 155 – Radviliškio Lizdeikos gimnazija, kurios šuolis taip pat įspūdingas, pakilo iš 263 vietos. 159 vietą užima Kelmės r. Šaukėnų V. Pūtvio-Putvinskio gimnazija (buvo 169).
169 vietoje dabar yra Pakruojo Linkuvos gimnazija (buvo 89), 185 – Kelmės r. Pakražančio gimnazija, 197 – Joniškio r. Skaistgirio gimnazija.
Trečiajame šalies gimnazijų šimtuke aukščiausią 201 vietą užima Joniškio r. Žagarės gimnazija ( buvo 203). 203 vietoje dabar Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija (buvo 265), 206 – Šiaulių r. Gruzdžių gimnazija (buvo 138), 210 – Šiaulių universitetinė gimnazija ( buvo 237), 220 – Šiaulių m. Stasio Šalkauskio gimnazija (buvo 300), 250 – Pakruojo r. Žeimelio gimnazija (buvo 208), 253 – Radviliškio r. Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazija ( buvo 220), 254 – Radviliškio r. Baisogalos gimnazija (buvo 213), 258 – Šiaulių m. Saulėtekio gimnazija (buvo 335), 282 – Kelmės r. Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazija (buvo 241).
Reitingų gale, nors šiek tiek ir pakilo, išliko Šiaulių Sporto gimnazija (ji 302, buvo 316), Radviliškio r. Grinkiškio J. Poderio gimnazija (313, buvo 344). Radviliškio r. Sidabravo gimnazija į 316 vietą nusmuko iš 207-os. Šiaulių miesto rusakalbė tautinių mažumų „Santarvės“ gimnazija smuko į 329 vietą (buvo 294), Šiaulių r. Meškuičių gimnazija baigia regiono mokyklų reitingų rikiuotę, ji 352-a (buvo 311).
Šioje reitingų rikiuotėje buvo vertintos 357 šalies gimnazijos, kurios nedaro mokinių atrankos. Atskirai vertintos tos, kurios atsirenka mokinius, tokių Šiaulių regione nėra. Tarp jų – lyderis Vilniaus licėjus.
Reitingai pagal šimtukininkus
J. Janonio gimnazija pirmauja ir pagal šimtukininkus, parengtus per 10 metų. Jos gimnazistai yra gavę 397 šimtukus per dešimt metų.
Pagal abiturientų gautus šimtukus per valstybinius brandos egzaminus J. Janonio gimnazija yra penkta šalyje tarp gimnazijų, kuriose mokosi daugiau nei 150 mokinių.
Pagal šimtukų reitingą mieste vėlgi antra „Romuvos“ gimnazija su 191 šimtuku, šalyje ji penkta tarp mokyklų, turinčių 100–150 mokinių. Trečia – Didžvario gimnazija su 149 šimtukais, ketvirta – Lieporių gimnazija su 64 šimtukais, penkta – Šiaulių universitetinė gimnazija su 62 šimtukais, šešta – Stasio Šalkauskio gimnazija su 45 šimtukais.
Gerokai toliau iš miesto gimnazijų yra Simono Daukanto gimnazija – tik 19 šimtukų, Saulėtekio gimnazija – 18 šimtukų, Sauliaus Sondeckio menų gimnazija – 4 šimtukai, „Santarvės“ gimnazija – 2 šimtukai.
Šiaulių sporto gimnazija kartu su Panevėžio sporto gimnazija yra tarp tų šalies gimnazijų, kurios neparengė nė vieno šimtukininko per dešimt metų.
Iš apskrities rajonų gimnazijų daugiausia šimtukų yra gavę Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos abiturientai (51-ą šimtuką), Pakruojo r.“Atžalyno“ gimnazijos (47), Joniškio r. „Aušros“ gimnazijos (44), Kelmės J. Graičiūno gimnazijos (31), Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos (29) , Radviliškio r. Lizdeikos gimnazijos (27). Iš Pakruojo rajono mokyklų Linkuvos gimnazijos abiturientai yra gavę daugiausia šimtukų – 13.
Vos po vieną šimtukininką per 10 metų yra parengusios Kelmės r. Pakražančio ir Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos bei Šiaulių r. Meškuičių gimnazija.
Kokia gimnazistų perspektyva
Pirmą kartą reitingų sudarytojai pateikė duomenis apie tai, iš kokių gimnazijų kiek abiturientų įstoja į aukštąsias, į profesines, kiek pradeda dirbti ar iš viso nieko neveikia.
Šiauliuose vėlgi geriausi stojimo į aukštąsias rezultatai J. Janonio gimnazijos. Beveik 74 procentai ją baigusiųjų įstojo į universitetus, dar beveik 12 procentų įstojo į kolegijas. Iš Didždvario gimnazijos į universitetus įstojo beveik 66 proc., o į kolegijas –14,5 proc. abiturientų. Treti mieste pagal įstojimą į aukštąsias „Romuvos“ abiturientai (51 proc. įstojo į universitetus, 19 proc. – į kolegijas). Į aukštąsias dar stojo daugiau nei pusė Lieporių gimnazijos, ir pusė Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos abiturientų.
Iš Šiaulių gimnazijų mažiausiai į universitetus įstojo „Santarvės“ gimnazijos abiturientų – 9 proc., dar 9 procentai įstojo į kolegijas. Tik 13 proc. abiturientų, baigę Stasio Šalkauskio gimnaziją, stojo į universitetus. Jos gimnazistai daugiau stojo į kolegijas – 27 proc. , šis rodiklis tarp miesto gimnazijų didžiausias.
Į profesines mokyklas stojo per 27 proc. Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos abiturientų ir kas penktas arba 20 proc. Šiaulių S. Daukanto gimnazijos abiturientų.
Daugiau nei trečdalis (per 33,3 proc.) Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos abiturientų pradeda iš karto dirbti, panaši dalis ir S. Šalkauskio gimnazistų (31,7 proc.) renkasi iš karto darbą.
Šiaulių Sporto gimnaziją baigę daugiau nei trečdalis abiturientų (35,7 proc.) nei dirba, nei mokosi.
Apskrities rajonuose neaiškios abiturientų perspektyvos pavyzdžių pakankamai daug. Daugiau nei trečdalis (33,3 proc.) abiturientų nieko neveikia, baigę Pakruojo r. Žeimelio gimnaziją. Beveik kas trečias Šiaulių r. Meškuičių gimnazijos abiturientas toliau nei dirba, nei mokosi (30 proc). Kas ketvirtas nieko neveikia, baigę Radviliškio r. Šiaulėnų M. Šikšnio ir Sidabravo gimnazijas (25 proc.), Kelmės r. Šaukėnų Pūtvio-Putvinskio gimnaziją (26 proc.).
Savivaldybių reitingas
Pagal švietimo rodiklius Šiaulių miesto savivaldybė užima šalyje 5 vietą, pernai buvo 10 vietoje. Šiaulius lenkia Vilniaus (1), Kauno(2), Palangos (3) ir Birštono (4) savivaldybės.
Kitų Šiaulių regiono savivaldybių reitingai tokie: Kelmės rajonas pakilo į 22 vietą iš 52, Pakruojo rajonas į 26 vietą iš 42 vietos, Joniškio rajonas yra 34 vietoje (buvo 27), Šiaulių rajonas yra 40 vietoje (buvo 35), Akmenės rajonas yra 42 vietoje (buvo 41). Radviliškio rajonas pakilo į 49 vietą iš 54 vietos.
Švietimo eksperto komentaras
Tarp gimnazijų skirtumai didžiuliai
Gintaras SARAFINAS, žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius:
– Mes paprastai sulaukiame priekaištų, kad vertiname tik egzaminų rezultatus, tik akademinius pasiekimus, o dauguma mokyklų esančios įvairiaplanės, vaikus ruošia gyvenimui, egzaminai – tik dalis to gyvenimo. Taip kilo mintis praplėsti tyrimą.
Pažvelgėme į gimnazijas ir kitu aspektu: kaip sekasi jaunuoliams, ką jie po gimnazijos veikia? Ir paaiškėjo, kad skirtumai tarp gimanzijų yra dar didesni, nei kalbant apie brandos egzaminų rezultatus. Nagrinėjome, kaip sekasi stoti į Lietuvos ir užsienio universitetus, kolegijas, profesines mokyklas, kiek eina dirbti, kiek nei dirba, nei mokosi – eina į Užimtumo tarnybą. Duomenys sukrečiantys. Tie skaičiai realiai parodo, kaip mokyklos parengia vaikus gyvenimui. Ir Šiaulių mieste, ir Šiaulių rajone matome didžiulius skirtumus.
Šiaulių rajone, pavyzdžiui, Gruzdžių gimnazijos 75 procentai jaunuoių įstoja į aukštąsias mokyklas, o Meškuičių gimnazijos – tik 20 procentų. Iš viso net 60 procentų Meškuičių gimnazijos abiturientų eina dirbti arba iš viso nieko nedirba.
Šiaulių mieste tarp gimnazijų dar didesni skirtumai. Iš Juliaus Janonio gimnazijos į universitetus įstoja beveik 73 proc. abiturientų, o iš viso (su kolegijomis) į aukštąsias įstoja beveik 85 procentai.
„Santarvės“ ir S. Šalkauskio gimnazijose vaizdas, palyginti su J. Janonio gimnazija, skiriasi kartais. Iš „Santarvės“ į universitetus stoja 9 proc., iš S. Šalkauskio gimnazijos –13 procentų. Tėvams ir savivaldybėms, švietimo skyriams sveika žinoti tuos dalykus, kad suprastų, kas vyksta, ir keltų tikslus.
Žmogus dirbti ar stoti į profesinę mokyklą gali ir po 10 klasių, jam nereikia kankintis dar dvejus metus – 11 ir 12 klasėse.
Gimnazijai nekeliamas tikslas ruošti vaikus profesinei mokyklai ar užimtumo tarnybai.
Seimo Švietimo ir mokslo komiteto vadovas A. Žukauskas linkęs manyti, kad net atokiausiuose regionuose bent arti pusės abiturientų turėtų įstoti į universitetus ir kolegijas. Ypač silpnose gimnazijose – trečdalis. Bet iš principo negali būti taip, kad įstotų į aukšąsias tik 10 procentų ar iš viso nulis. Yra šalyje net 25 gimnazijos, kurių nė vienas abiturientas neįstoja į aukštąsias. Gimnazijos tikslas yra vaiką kilstelėti, kad siektų aukštojo išsilavinimo.
Šimtukų galima ir nesureikšminti, bet nuo jų priklauso jaunuolių perspektyvos, stojamieji balai.
Visaip filtruodami mokyklas galime pamatyti jų stiprybes. Bet daugiau nei pusė mokyklų neturi jokių stiprybių, ką bematuotumei. Tiesiog jos niekuo neišskirtinės, tiesiog jokios. Labai sveika pamatyti, kiek per 10 metų mokykloje buvo šimtukų. Jeigu niekada nė vieno šimtuko mokiniui nepadėjo gauti, tai irgi sufleruoja apie mokyklos lygį. Dešimt metų laikotarpį ėmėme, kad pasirodytų, ar buvo kada tik duobė, ar metų metais šimtukininkų neparengia. Yra mokyklų, kuriose kiekvienais metais vaikai gauna panašų skaičių šimtukų ir tai rodo, kad geri mokytojai sugeba vaikus motyvuoti ir išspausti gebėjimus.
Pateikiame ir savivaldybių reitingą. Šiemet Šiauliams jis atrodo pozityviai, pakilo į 5 vietą. Šiauliai solidžiai atrodo pagal lietuvių kalbos mokymą, kažkiek šlubuoja su anglų kalba. Matematikos mokyme labai stipriai atrodo, o tai reta Lietuvoje. Šiauliai sugeba išmokyti ir IT, ir fizikos. Patys matematikai sako, jog matematikos geriausiai šalyje moko Šiauliai, Mažeikiai ir Visaginas.
Daug dešimtmečių kalbama ir net apibrėžta, ką reikia daryti, kad gerėtų ugdymo kokybė. Bet nieko nedaroma. Ši valdžia vienintelį dalyką padarė, naikina jungtines klases. Bet vis tiek jos dar kai kur lieka, yra išimčių.
Po dešimtos klasės turėtų būti slenkstis patekti į vienuoliktą klasę – su neigiamais pažymiais mokiniai į ją neturėtų patekti, tik su 5–6 balų pagrindinio ugdymo patikrinimo rezutatu. Tai įneštų sveikatos į visą sistemą, bet to nenorima daryti. Tam reikia valios, mokyklų vadovai laukia, o ministerija nesiryžta. Jeigu 11–12 kalsėse liktų tik motyvuoti mokytis vaikai, ir mokytojams būtų lengviau dirbti.
Galima bet kokius tikslus kelti, bet nieko nepadarysi, jeigu daugiau nei 40 procentų mokinių ateina į 11 klasę, neturėdami tikslo mokytis, o turėdami tikslą pramogauti, bet ką veikti, tik nesimokyti. O kai norintys mokytis ima ieškoti gerų mokyklų, žirklės tarp stiprių ir silpnų gimnazijų tik didėja.
Šiaulių Juliaus Janonio mokyklos sėkmė nėra atsitiktinė – tai ir istorinė lyderystė, ir mokytojai, kurie sudaro mokyklos branduolį. Buvęs vadovas Rimas Budraitis buvo stiprus vadovas, puoselėjo tradicijas ir sugebėjo sukurti labai gerą mokytojų komandą. Žinau, lankausi toje gimnazijoje. Čia dirba mokytojai iš didžiosios raidės, jie moko vaikus, rengia olimpiadoms, neskaičiuodami darbo valandų, savo laiko.
J. Janonio gimnazijoje galvojama apie vaiką. Tada viskas susideda į vieną – ir vadovas, kuris galvoja apie visumą, ir tradicija, ir mokytojų kolektyvas. O nuo vadovo priklauso nuo 25 iki 40 procentų mokyklos sėkmės. Tokie yra valstybės kontrolės duomenys.
Du pastarieji kovidiniai, pandeminiai metai buvo sudėtingi. Bet vėlgi daug kas priklausė nuo to, kaip savivaldybės švietimo skyrius ar mokykla žiūrėjo į savo vaidmenį. Pavyzdžiui, Kelmės rajonas dar prieš pandemiją buvo labai nukritęs reitinguose, matematikos rezultatai iš viso buvo katastrofiniai. Atrodė, nesugeba išmokyti vaikų, bet išsikėlė tikslą pagelbėti vaikams. Ir rezultatai pagerėjo dvigubai per metus. Ką darė? Pasinaudojo nuotolinio mokymo galimybėmis, ministerija skyrė lėšų ir pati savivaldybė prisidėjo ir samdė miestų super mokytojus, kad nuotoliniu būdu dėstytų matematiką.
Buvo, kas žvelgė į tai abejingai ir tuo įrankiu nesinaudojo, tų ir rezultatai kitokie. Kas dirbo, kad net akys išvarvėjo, ir naudojosi valstybės ir savivaldybių siūlytais įrankiais, tų mokiniams išėjo į naudą. Beje, 2021 metais vaikams iš regionų sekėsi geriau stoti į aukštąsiais mokyklas nei ankstesniais metais.
Šiauliai solidžiai atrodo švietime. Miesto rezultatus lėmė kelios dedamosios. Viena iš jų ta, kad čia buvo rengiami pedagogai ir tebėra rengiami. Labiausiai imponuoja, kad šiais laikais vaikai turi labai daug galimybių, o kai nuvažiuoju į Šiaulius matau, kad jie stengiasi panaudoti tas galimybes. Šiauliai imponuoja ir tuo, kad miesto gimnazijos tarpusavyje gražiai konkuruodamos juda į priekį.