A. Veryga: Lietuva palaiko iniciatyvą atsisakyti 16 koronaviruso atvejų 100 tūkstančių gyventojų rodiklio

Mariaus MORKEVIČIAUS (ELTA) nuotr.
„Mes peržengėme 16 atvejų ribą, kurią patys buvome nusistatę, ir patys patekome į tų šalių sąrašą. Tai jeigu greta yra kaimynė, kuri turi panašią situaciją, kokia dabar prasmė mums vieniems nuo kitų izoliuotis, jeigu mes esame labai panašūs ir tikimybė užsikrėsti tiek vienoje, tiek kitoje valstybėje yra ta pati?“ – retoriškai klausė Aurelijus Veryga.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad yra pateiktas pasiūlymas atsisakyti reikalavimo privalomą izoliaciją taikyti asmenims, atvykusiems iš šalies, kurioje sergamumo koronavirusu rodiklis yra 16 atvejų 100 tūkstančių gyventojų per 14 dienų. Vietoj to, pasak ministro, siūloma pereiti prie 25 atvejų rodiklio.

Tai padėtų išlaikyti ir vadinamąjį „Baltijos šalių burbulą“ – keliaujant Latvijoje ir Estijoje nereikėtų izoliuotis, kai šis rodiklis būtų mažesnis už 25.

„Dėl „Baltijos šalių burbulo“ gali taip atsitikti, kad Lietuva nepasieks 16 (atvejų – ELTA). Su Estija didesnė problema. Mes darysime viską, kad išsaugotume šitą burbulą. Jau pateikti siūlymai tiek latviams, tiek estams atsisakyti 16 atvejų rodiklio ir pereiti prie 25 atvejų rodiklio. Tada tas burbulas galėtų būti išsaugotas. Juolab kad apie panašius rodiklius diskutuoja ir Europa, ne tik Baltijos šalys“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė A. Veryga.

Ministro teigimu, ieškoma galimybių, kad aukštesnius koronaviruso rodiklius turinčių Baltijos šalių – Lietuvos ir Estijos – gyventojai toliau galėtų laisvai keliauti ir Latvijoje.

„Jei taip atsitiktų, kad Baltijos šalių burbulas subyrėtų, latviai gali pritaikyti iš savo pusės tam tikrus ribojimus tiek mums, tiek estams, bet mes stengsimės ieškoti galimybių, kad tiek mūsų piliečiai galėtų ten laisviau keliauti, tiek jų šalių piliečiai atvykę pas mus turėtų šiek tiek laisvesnes sąlygas“, – sakė A. Veryga.

Tiesa, kiek vėliau ministras patikslino, kad 25 atvejų 100 tūkstančių gyventojų rodiklį siūloma taikyti visai Europai.

„Visiems, ne tik Baltijos šalims“, – patikslino A. Veryga.

Ministras šiandien ryte sakė, kad Lietuva palaikytų Europos Komisijos (EK) siūlymą netaikyti saviizoliacijos reikalavimų žmonėms, atvykusioms iš šalių, kuriose koronaviruso sergamumo rodiklis siekia ne daugiau nei 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų per paskutines 14 dienų, tačiau jis akcentuoja, kad kol kas nėra sutarimo su Baltijos šalimis.

„Lietuva palaikytų nuosaikesnę poziciją, kalbėtume apie 25 atvejus, ne apie 50, ne apie 100 ir būtume šalininkai regionų išskyrimo, nes tai yra aktualu keliaujantiems, turistams. Yra salų, kurios yra šiuo metu saugios, (...) mes turime užsakomuosius skrydžius į ten be persėdimų, tai būtų galima tą daryti“, – „Žinių radijui“ teigė A. Veryga.

„Bet kol kas neturime sutarimo su Baltijos kaimynėmis. Norime išsaugoti baltišką burbulą ir kol jis yra, deriname šitas pozicijas, bet, matyt, šį savaitgalį paaiškės, ar jį iš viso realu išsaugoti“, – pridūrė ministras.

Ministras taip pat teigė, kad, šalyse pasiekiant panašius sergamumo rodiklius, valstybių užsidarymas praranda logiką

„Europa labai kenčia dėl to, kad kiekviena valstybė atskirai priima sprendimus, atskirai užsidaro. Aišku, pradžioje tam buvo galima rasti paaiškinimų, dabar juos sudėtingiau rasti, kai šalys pasidaro panašios. Kaip ir mūsų atveju, mes peržengėme 16 atvejų ribą, kurią patys buvome nusistatę, ir patys patekome į tų šalių sąrašą. Tai jeigu greta yra kaimynė, kuri turi panašią situaciją, kokia dabar prasmė mums vieniems nuo kitų izoliuotis, jeigu mes esame labai panašūs ir tikimybė užsikrėsti tiek vienoje, tiek kitoje valstybėje yra ta pati?“ – klausė A. Veryga.