
Naujausios
Tokių ir panašių situacijų bus: turėsime nesusipratimų, problemų, neaiškumų, kada ir kaip tvarkyti reikalus dėl įvairių pažymėjimų keitimų, pažymų, tvarkantis dokumentus dėl pašalpų, kreiptis dėl iškilusių sveikatos problemų (pavyzdžiui, su skaudamu dantimi, nes odontologijos paslaugos irgi atšaukiamos), dėl pinigų už koncertus, užsakytas SPA paslaugas ir pramogas, už kurias jau sumokėta, susigrąžinimo.
Netrukus pamatysime, kiek esame supratingi ir bendruomeniški. Dabar atsiveria kasdienybės herojų laikas. Juk kiekvienas sveikas gali padėti tiems, kas vyresnio amžiaus ir negali ar dėl kylančios didesnės grėsmės nenori eiti apsipirkti į prekybos centrus, vaistines. Tokie žmonės gali tapti kurjeriais: priimti užsakymą telefonu, nupirkti, ką reikia, atnešti, atvežti ir palikti prie durų. Pasinaudojusieji paslauga pinigus gali pervesti, o kas dar to neišmoko padaryti internetu, turėtų palikti juos vokelyje, maišelyje ar kažkur, kad nebūtų tiesioginio kontakto. Tokių iniciatyvų, kai žmonės siūlosi vieni kitiems padėti, jau yra kitose šalyse ir Lietuvoje.
Susirgusiųjų neišvengiamai daugės ir jų skaičius netrukus gali kilti geometrine progresija, tad jiems reikės apsauginių kaukių. Taip, žinome, jos neapsaugo, jeigu esate sveikas – apie tai trimituojama per TV ir kitus kanalus – tačiau turėtų neleisti plisti užkratui, jeigu jau pats esate nešiotojas ir sergantis.
Kaukių vaistinėse vis dar nėra arba jų labai mažai, galbūt jų galima rasti internetinėse parduotuvėse ar pas privačius asmenis, prisipirkusius anksčiau, bet jų kaina keleriopai ar net keliasdešimt kartų išaugusi. Tačiau Kauno klinikinė ligoninė parodė pavyzdį, kad esant tokiai padėčiai kaukes galima ir pasisiūti. Iš paprastos medvilnės – marlės, plataus binto. Tad kas mokate siūti – ar rankomis, ar turite siuvimo mašiną, kurios galbūt seniai jau nenaudojote – galite imtis šio darbo. Aštuoni sluoksniai binto (jei labai retas, galima ir daugiau), du raišteliai arba gumos juostelės šonuose – ir jūs jau turite bent minimalią apsaugą. Ne vienkartinę, o daug kartų naudojamą išskalbus ir dezinfekavus. Jei pasiūsite ne vieną dvi, o keliolika ar keliasdešimt kaukių, padovanokite artimiesiems, kaimynams, tiems, kas pasiskundė karščiuojatys, kosintys ar turintys kitų apie virusinę infekciją signalizuojančių požymių.
Koronavirusas parodys ir kiek esame sąmoningi. Jei šalyje paskelbtas karantinas, reiškia, kad yra imamasi tam tikrų specialiųjų priemonių, kurios bent gali sumažinti viruso plitimą ir kurių privalu laikytis besąlygiškai, o ne pasirinktinai pagal asmeninius norus. Neabejotinai atsiras „drąsuolių“, kurie bet kur norės vaikščioti be jokio būtino reikalo ir be leidimo, gal net bandys kirsti sieną su Latvija, Lenkija (nes šios kaimynės artimiausios) vien tam, kad patikrintų pareigūnų budrumą, ar spruks iš ligoninės, kaip pasielgė koronavirusu įtariamas užsikrėtęs vyras Klaipėdoje. Tikiuosi, kad numatytos baudos ir areštas išties bus taikomi. Tačiau beveik neabejoju, kad jų ir prireiks. Juk iki šiol turime draudimą sėsti prie vairo išgėrus, bet vis tiek kaskart per reidus pakliūva neblaivių vairuotojų.
Atsiras ir „gudresnių“ už visus, tikinančių, kad virusas esąs tik išmonė arba siūlančiųjų pasigydyti nuo jo vartojant kokį stebuklingą, neva, paties kalbėtojo sumanytą užpilą, valgant česnaką, o gal net plazdenant į šonus užkalbėtu popieriumi (tokie ir panašūs vaizdo įrašai jau plinta internete).
Krizės akivaizdoje visada padaugėja šarlatanų, ekstrasensų, kurie tarsi dauginasi ir plinta eksponentiniu būdu, kaip tas pats virusas. Todėl jų patartina saugotis ne mažiau ir verčiau užblokuoti nei klausytis. Apie virusus kompetentingai gali kalbėti tik medikai, mokslininkai. Bet ne „mokslininkai“, o tie, kurie turi realų vardą, pavardę, pareigas. Na, o šiaip valgyti česnaką ar gerti žolelių arbatas – sveika, profilaktiškai naudinga. Ir dar labai gerai – pravėdinti galvą gryname ore – ten, kur mažai žmonių, gamtoje. Nes tada ir mintys gal bus aiškesnės, ir lengviau bus atskirti atgimstančius kašpirovskius nuo realius faktus dėstančių atsakingų asmenų.
O jei jaučiate kylant paniką, stabtelkite ir pasinaudokite viename interviu žiniasklaidai duotu Lietuvos kariuomenės Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos Karo psichologijos sektoriaus Psichologinės paramos įguloms skyriaus viršininko kapitono Andriaus Jurgaičio patarimu: kariškiai įvykus susišaudymui pradeda nuo kvėpavimo pratimų – įkvepiama per keturias sekundes, oras užlaikomas ir iškvepiama per aštuonias sekundes. Patartina praktikuotis ir kartoti.