Kokia turėtų būti Šiaulių mero alga?

Redakcijos archyvo nuotr.
Seimo narys Kęstutis Masiulis.
Konstitucinis Teismas išaiškino, kad iki šiol merams ir vicemerams už darbą buvo atlyginama neteisingai. Vieniems per mažai, kitiems per daug. Vyriausybė ir Seimas yra įpareigoti peržiūrėti įstatymus ir surasti kriterijus kaip teisingai atlyginti už darbą.

Merų atlyginimas buvo įšaldytas įstatymu: mokama už statusą
Iki šiol merų ir vicemerų atlyginimai buvo apsprendžiami pagal vos vieną kriterijų: ar savivaldybėje gyventojų skaičius siekia 100 tūkstančių, ar ne. Iš esmės merams buvo mokama tik už statusą, netgi ne už asmeninį, o už vadovaujamos savivaldybės ir nėra jokių galimybių atlyginti už gerus arba blogus asmeninio darbo rezultatus.
Taigi Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių miestų savivaldybių vadovai gaudavo kiek didesnį atlyginimą nei visų kitų savivaldybių. Nepaisant šio vieno kriterijaus, merai dar gauna priedus už darbo stažą, papildomą darbą ir t. t. Visgi vienas kriterijus algą keisdavo labai nežymiai. Pareiginės algos dydis buvo 18, arba 19. Taigi susidarė situacija, kai ilgai dirbantys Šalčininkų rajono ar Rietavo merai savo algomis žymiai lenkia Šiaulių vadovą.
Specialisto atlyginimas turėtų kilti priklausomai nuo darbo rezultatų ir deleguojamos atsakomybės. Net valstybinėse įmonėse gerus rezultatus pasiekusiam vadovui mokami labai solidūs atlyginimai. Susidaro paradoksali situacija, kai meras uždirba gerokai mažiau nei jam atskaitingi savivaldybės įmonių vadovai. Štai Šiaulių meras uždirba mažiau nei „Šiaulių vandenų“ (4 tūkst.), ir, tikriausiai, mažiau nei „Šiaulių energijos“ ar „Busturo“ (tiksliai neskelbia) merui atskaitingų institucijų direktoriai.
Kriterijų, kuriais galėtų būti nustatomas mero atlyginimas, galėtų būti žymiai daugiau nei vien tik gyventojų skaičius. Gal dar geriau, atsilyginimas už gyventojų skaičiaus pokytį – priemoka už gyventojų augimą ir atlyginimo mažinimas – už jų mažėjimą?
 Kai gyventojų skaičius tarp savivaldybių skiriasi daugiau 100 kartų, tai tikrai verta merų atlyginimų nustatymo pakopų sukurti daugiau. Jei Šiauliuose gyvena apie 100 tūkst. gyventojų, tai Neringoje vos 3 tūkst., Birštone 4 tūkst., Rietave 7 tūkst. Galbūt pačių mažiausių savivaldybių merai galėtų dirbti panašiai kaip tarybų nariai – atlyginant tik už konkrečiai sugaištą laiką?
Savivaldybės politikų ir darbuotojų atlyginimai neatsiranda iš šv. Dvasios, jie mokami iš savivaldybės biudžeto, į kurį suplaukia mokesčiai. Jeigu savivaldybėje trūksta investicijų, nėra gerai apmokamų darbo vietų, jei savivaldybė katastrofiškai mažėja, tai ir įplaukos bus mažos.
Daugelis savivaldybių išsilaiko todėl, kad yra dotuojamos. Kol kas savivaldybių vadovai mielai kalba apie didesnes galias, tačiau visai nenori matyti realybės, kad daugumą savivaldybių finansiškai remia didieji miestai, kur mokesčiai yra surenkami ir perskirstomi regionams, kur trūksta investicijų. Štai Šalčininkų ar Rietavo merai džiaugiasi dideliais atlyginimais, tačiau tiesioginių užsienio investicijų šiuose rajonuose yra beveik 0.
Merų atlyginimai pagal rezultatus
Seime esu įregistravęs siūlymą, kad merų ir jų pavaduotojų algos būtų susietos su vidutiniu atlyginimu toje savivaldybėje, tačiau Seimo teisininkai tokį siūlymą buvo įvertinę kaip, neva, prieštaraujantį Konstitucijai ir jis nukeliavo į šiukšlių dėžę. Dabar, po Konstitucinio Teismo sprendimo, šios pataisos vėl galės būti svarstomos.
Pagal mano siūlomas atnaujintas pataisas mero ir pavaduotojų pareiginę algą tvirtintų savivaldybės taryba, kaip rekomenduoja Europos geroji praktika, tačiau ji negalėtų viršyti 3, o vicemero – 2,5 vidutinių tos savivaldybės gyventojų mėnesinių darbo užmokesčių. Pusei vadovų atlyginimai didėtų, pusei mažėtų. Tie skaičiai galėtų būti ir kitokie, tačiau savivaldybių vadovai būtų suinteresuoti, kad gyventojų pajamos kiltų, o ne mažėtų, nes tai nulemtų ir jų asmeninius atlyginimus.
2019 m. I ketvirtį Šiauliuose atlyginimai vidutiniškai augo 7,7 proc. Atrodo, nemažai, bet palyginus su kitomis savivaldybėmis, rezultatas blankus. Šiaulių miestą aplenkė ir Šiaulių rajonas, ir Panevėžys, ir Radviliškis. Dėl to ir Šiaulių mieste mokamas vidutinis atlyginimas 1078,8 euro yra vos devyniolikta vieta visoje Lietuvoje. Tarybos nariai ir vadovybė turėtų pagalvoti apie priežastis?!
Jeigu Seimas priimtų mano pataisas, kad mero atlyginimą nustatytų taryba, bet jis negalėtų viršyti 3 vidutinių tos savivaldybės atlyginimų dydžio. Jeigu miestiečių algos kiltų sparčiau, tai ir meras bei pavaduotojai galėtų pasididinti atlyginimus.
Šiandien Šiaulių vadovas džiaugiasi 3 287 eurų pareigine alga ir dar beveik 100 eurų priedu. Ar nepermoka miestas?