
Naujausios
SOCIALIZMO ŽENKLAI (31)
Karas mūsų namuose pasibaigė staiga – kaip, beje, ir prasidėjo.
Kaip prasidėjo, jau, rodos, rašiau: mūsų didelį kaimą iš rudosios okupacijos išvadavo trys ar keturi girti rusų kareiviai, vieną keturiasdešimt ketvirtųjų metų rugsėjo rytą ant arklių atjoję į kaimą...
O karą baigė prieš kelis mėnesius mūsų gerojoj troboj apsigyvenęs rusų kapitonas, pasak tėvo, kavaleristas, nes ant sienos šalia milinės buvo pasikabinęs kardą, kurį, kaip pats sakė, buvo iš kažko gavęs za zaslugi...
Kokios tos jo zaslugos – nepasakojo...
Gal susietos su ta radijo stotim, prie kurios jis sėdėjo dieną-naktį ir klausėsi, ką ji burbėjo jam rusų ir dar kažkokia kalba.
Lygiai dvyliktą dienos jis pasiimdavo kareiviškią katiliuką ir išeidavo parsinešti pietų. Iš kur, nesakė. Parsinešdavo, pavalgydavo, kas liko, pasilikdavo vakarienei. Kartais jam pietus atnešdavo kažkoks kareivis. Iš mūsų valgyt neprašė, mums nieko nesiūlė. Svarbus karinis asmuo, sakė tėvas, užslaptintas, tvarko karinių paslapčių ūkį...
O tą šiltą gegužės naktį staiga sukaukė jo radijo stotis, net ir mes pašokom iš guolio, jis, išklausęs, ką jinai pasakė, išėjo į kiemą ir tris kartus šovė į orą, o grįždamas stabdelėjo mūsų kambary ir pasakė:
– Pagaliau baigėsi tas prakeiktas karas.
Sulig tais jo žodžiais pasipylė šūviai visame kaime.
Jis nuėjo į savo kambarį ir išjungė radijo stotį.
O aname kaimo gale dar ilgai šaudė kareiviai, šaukė uraaa ir vėl šaudė, o kad būtų iškilmingiau paleido raketą į Jablonkienės trobą ir ji užsidegė.
Tada prie to liepsnojančio laužo šaukė za rodinu, za Stalina, ir vėl uraaaa...
Gal po trijų ar keturių dienų nuo Skuodo į kaimą atžygiavo ilgiausia vokiečių belaisvių kolona. Jauni vyrai atsagstytais kareiviškais švarkais, blizgančiais pusbačiais, geltonplaukiai, linksmi – juk pagaliau baigėsi tas pakeiktas karas! Ir jie gyvi! Lydėjo tą ilgiausią koloną keli rusų kareiviai su ilgais it žarstekliai šautuvais. Priėję pievą priešais mūsų namus, anoj pusėj vieškelio, pagal komandą sėdo pietauti – traukė nuo pečių veršenikes, ėmė, ką ten turėjo, ir valgė ir valgydino rusų kareivius, kurie dabar buvo jų viršininkai.
Kai baigė valgyti ir, išsirikiavę po šešis, patraukė vieškeliu Mosėdžio pusėn, į pievą pasileidom mes, vaikigaliai – ieškoti, ką paliko mums, pakelės žiopliams, vokiečių kareiviai.
Kas radom peiliuką, kas radom diržiuką, kas kepurę ar kvepiančią nosinę, o saldainių, tų karamelėj pamirkytų kviečių, tai visi...
Tai buvo mūsų karo grobis, vokiečių specialiai paliktų mums, vaikams.
Karo belaisviai, žinau, atstatinėjo nušluotą nuo žemės paviršiaus Minską. Po daugybės metų teko pietauti vokiečių pastatytame Minsko restorane, kuriame teko paragauti tradicinį vokišką patiekalą „Biednij Hans“ – ant juodos duonos riekės pabarstyta sočiai papirintos kapotos rūkytos šoninės...
Skanu!
Ypač prie butelio…
Bet grįžkime į mūsų trobą tą pirmąjį Pergalės rytą.
– Ko nesidžiaugi, tėvai? – paklausė karininkas. – Juk šventė! Tas prakeiktas karas baigėsi!
– Kam baigėsi, o kam ir ne, – tarė tėvas.
– Aš jus suprantu.
Prisiminė tėvo jam apipasakotus belaisvės Vokietijoje metus po Pirmojo pasaulinio karo?
O gal ir ne.
Gal pats daug ką prisiminė, ko neturėjo prisiminti, nes tai, ką turėjo prisiminti, buvo užslaptinta. Oficialiai – Lietuva sutiko Raudonąją armiją su gėlėm, su duona ir druska, kaip sutinkami brangiausi svečiai.
O faktiškai?
Tik šiemet, Vilniuje paskelbus nuosprendį paskutiniam TSRS gynybos ministrui maršalui Dmitrijui Jazovui, Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų Vyriausiajai karinei-politinei valdybai pareikalavus, buvo išslaptinti Antrojo pasaulinio karo LIetuvos teritorijoje dokumentai.
Tai kaip Lietuvos ūkininkai sutiko Raudonąją armiją 1944 metais?
Pirmojo Pabaltijo fronto politvaldybos viršininkas generolas-majoras Drebencevas 1944 metų rugpjūčio 27 raportuoja savo viršininkui Maskvon, tarp kitų pastebėjimų ir toks faktas: „Dvarininkas Antonis Andriūnas – Lietuvos TSR Utenos apskrities lietuvis ragino vietinius gyventojus nepadėti Raudonajai armijai, neklausyti vietinių valdžios organų nurodymų. Valstiečiams jis kalbėjo: „Jei jūs bent vieną mano rugio varpą nusiskinsite, tai būsit visi pakarti, kai tik vokietis sugrįš.“
Politinformacija iš kito Lietuvos krašto: „Šiaulių apskrities Kuržių (Kužių, – A.S.) valsčiaus Radzivilių (Radvilių – A.S.) kaime vietinis buožė-viensėdininkas Kulnys teigiamai kalba apie vokiečių kariuomenę, o Raudonąją armiją šmeižia. Savo kaimynams jis kalbėjo: „Tarybiniai kareiviai atėmė iš manęs arklius, ratus ir daiktus. Vokiečiai to nedarė, ką daro rusai. Geriau tų niekšų čia nebūtų.“ Iš tikrųjų Kulnio ūkio kareiviai nelietė. Turi kelias karves, bet mūsų karininkams neparduoda pieno, o sugirdo jį savo šunims ir gyvuliams.“
Ir dar vienas išslaptintas dokumentas: „Buvo su ginklu užpuolami ar bandoma nunuodyti maisto produktais atskiri kareiviai, karininkai ir nedidelės karių grupės. Intendantinės grupės vyr. leitenantas Naumovas žygio metu suvalgė jam nežinomos pilietės svetingai paduotą pyrago riekę ir išgėrė stiklinę pieno. Po kiek laiko jis pasijuto blogai ir medpunkte mirė. Skrodimas parodė, kad jis buvo nunuodytas. Diversantės asmenybės nustatyti nepavyko.“
Ir dar vienas pranešimas: „Viename Lietuvos TSR Annycos (Anykščių? – A.S.) gyvenamajame punkte 953 junginio kariai, kurių politskyriaus viršininkas papulkininkis Sarkisianas, rugpjūčio ketvirtą vaismedžių sode aptiko adatas obuoliuose.“
Vaišinkitės, okupantai?
Rugpjūčio pirmą paskelbta Lietuvos vyrų mobilizacija į Raudonąją armiją. Maskvą pasiekia skaudi žinia – lietuviai neina į karą: „Utenos apskrityje per šešias mobilizacijos dienas į surinkimo punktus atėjo tik 23 procentai karo prievolininkų, o į tos pačios apskrities Deveikių valsčių – vos pusė procento.“
Suveikė gandai – netrukus vokiečiai grįš, ir tie, kurie eis į Raudonają armiją, bus žiauriai nubausti.
Ne tik jie, bet ir jų šeimos.
Ir vyrai eina į miškus...
Lietuvoje prasideda karas po karo.
...Bet grįžkime į mano Puotkalius, kur pergalę prieš fašistinę Vokietiją švenčia girti rusų kareiviai.
Pirmas doras darbas, kurį jie priversti daryti, atstato sudegintą Jablonskienės trobą – politrukams nepavyksta teisme įrodyti, kad toji troba sudegė, kai karas dar nebuvo pasibaigęs.
Bet naująja troba moteris džiaugėsi neilgai – ją ištrėmė į Sibirą kaip liaudies priešą.
Išvažiavo namo ir mūsų kapitonas. Gavęs žinią, kad demobilizuotas, jis paliko karinę radijo stotį mums, o kardą, kabojusį šalia tos radijo stoties, atidavė tėvui – prisiminimui, ir išėjo namo…
Gal po valandos atlėkė keli štabo kareiviai ir radijo stotį išsivežė.
– Kur kardas? – paklausė kareiviai.
Tėvas pagūžčiojo pečiais, ir kareiviai išvažiavo.
Apsidairėm, ką dar bus palikęs kapitonas, ir komodoje radom landlizinių kepimo miltelių bei miltelių žaizdoms apibarstyti, kad greičiau gytų– ir vienus, ir kitus sunaudojom pagal paskirtį…
Gal po pusmečio ant rūbų spintos pamatėm tvarkingai į krūvą suloduotas dėžutes, kuriose buvo po dešimt šovinių automatams ar pistoletams. Tėvas jų neišmetė į kūdrą, kaip mano surūdijusį vokišką automatą, o pakvietė kaimyną Černeckį, kuris atsinešė pistoletą, primatavo šovinius ir išėjo jais nešinas.
– Bus panaudota pagal paskirtį, – pasakė.
O kur padėjo kapitono kardą, tėvas taip iki mirties ir nepasakė – regis, bus įmetęs į tą pačią ginklų kūdrą, kur atsidūrė ne tik mano minėtas vokiškas automatas, bet ir rusiškas rankinis kulkosvaidis bei pistoletas ir kitokie tikri ginklai…
Taip mūsų troboj pasibaigė karas.