Trys tūkstančiai boružėlių

Ilo­na Gy­ly­tė pristato savo kolekciją.
Nuaidėjo Kriukus garsinantys Škapliernėlės atlaidai – kaip jiems ir pridera, su šventinėmis pamaldomis, smagiomis atrakcijomis ir net dvejomis parodomis. Vienoje iš jų jau ne pirmą kartą savo vis tebegausėjančią suvenyrinių boružėlių kolekciją suvažiavusiems kraštiečiams ir Kriukų apylinkių gyventojams parodė Kriukų pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja metodininkė Ilona Gylytė.

 

Renkamai boružėlių kolekcijai – pusę amžiaus

Ilona Gylytė buvo visai dar vaikas, būdama kokių penkerių metukų, kaip šiandien atsimena, už 10 kapeikų iš spaudos kiosko Joniškyje įsigijo suvenyrinę boružėlę. Svarbiausia, per visą savo gyvenimą ją nešiojasi piniginėje ir niekada ji nuo savo šeimininkės nėra nei pabėgusi, nei pasimetusi – visada šalia. Ją Ilona siuntė net į Lietuvos televiziją talismanų konkursui. Ir išties ta pirmoji Ilonos boružėlė yra savotiškas talismanas

Šiandien Ilonos Gylytės namuose – daugiau kaip trys tūkstančiai šių spalvingų Žemės vabalėlių, puošiančių žadintuvus, segtuvus, muzikos instrumentus, sąsiuvinius, knygas, įdėklus, pieštukines, puodelius, dėžutes, rankšluoščius, pliušinius žaislus, akinius, termometrus, prožektorius, raktinę, net timpą, kovidinę kaukę, šlepetes ir sceninius kostiumus, sijonus ir vaikišką lietpaltį...

Pedagogė, apsilankiusi pas mokslo draugę Sasnavoje (Marijampolės r.) susižavėjo jos įkurtu kolekcionuojamų zuikių muziejumi, tad audžia mintį muziejų kurti ir savo boružėms. Kirba įvairiausios mintys: gal Kriukuose? O gal užsukti į VšĮ Joniškio turizmo ir verslo informacijos centrą – gal yra galimybė į kokius nors fondus rašyti projektą ir gauti paramą tokiam sumanymui įgyvendinti? „Miško kavinėje „ForRest“ labai pritiktų mano boružėlės, bet joms eksponuoti reikia spintų“, – svarsto Dievo karvyčių šeimininkė.

Ilonos auklėjamoji klasė – irgi „boružiukai“

Neformaliai „Boružiukų“ vardu save vadina ir Ilonos Gylytės pradinukai, turintys net savąjį simbolį. Nes mokytojos klasėje, kur bepažvelgsi, visur regėsi boružytes. Ir ant knygų, ir ant sąsiuvinių… Klasės pasirodymams mokykloje praverčia mokytojos Ilonos turima raudona palapinė su juodais taškučiais ir boružės „antenomis“, miegmaišis, ir boružės karnavalinis kostiumas, kuriuo apsirengia pati mokytoja. Negana to, kiekvieną savo auklėjamąją klasę mokytoja įsileidžia į savo boružėlių karaliją – leidžia paimti, paglostyti, panešioti, klausinėti ir gauti atsakymus.

Tebeskrenda iš viso pasaulio

Pirties kepurė, mašina, patalynė, ąsotėlis su stiklinėmis, lėkštės, puodeliai, daiktadėžė, taupyklės, net kojinės, varpeliai. Keramikinės, plastikinės, medinės, stiklinės, pliušinės, net valgomos šokoladinės…

Savo boružėlių kolekciją Ilona papildo pati, keliaudama po pasaulį, visada lauktuvių atveža ir draugai. IĮ Ilonos Gylytės namus tos gražiosios, mažosios boružėlės „susklido“ net iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Meksikos. Pati jų parsivežė iš Maltos, Gran Kanarijos, Kefalonijos, didžiausios iš Graikijos Jonijos salų…

– Vokietijoje lankydamasi užsukau į vieną parduotuvę, kurioje parduodamos vien suvenyrinės boružėlės, algos būtų neužtekę, jei nebūčiau susitvardžiusi. Panaši parduotuvė yra ir Šiauliuose, kur pardavinėjamos suvenyrinės medinės boružės – visada užsuku pasmalsauti, ką nors įdomaus įsigyti, – pasakoja Kriukų pagrindinės mokyklos pedagogė, boružių kolekcininkė.

Ilona dar 2008 metais yra dalyvavusi viktorinoje apie LNK ir buvo patekusi į TV laidą „LNK ryklys“, kur iš pačios TV laidų vedėjos Rūtos Mikelkevičiūtės dovanų gavo segę-boružę...

Parodų metas

Savo boružių kolekciją Ilona Gylytė jau dukart yra rodžiusi Kriukų pagrindinės mokyklos bendruomenei, 2004 metais – kvietė apžiūrėti kraštiečius, suvažiavusius į Škapliernėlės atlaidus. Prieš porą metų Iloną su savo turtu buvo pasikvietusi Vanda Kavaliauskienė į savo įkurtą Katinų muziejų, po to – Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje, bibliotekoje.

Kriukų seniūnijos salėje trumpam susibūrę I. Gylytės boružės jau turi kitą kelionės bilietą – į Žeimelio muziejų. O dar užsikvietė Pasvalio muziejus… Tad Ilonos Gylytės boružių laukia turininga kelionių vasara. Beje, kolekcijos paroda taip ir vadinasi – „Boružių vasara“.