Naujausios
Rekomenduoja žalią spalvą
Profesijos mokytoja Aneta Salinkienė sako, kad šiemet švenčių dekore vyrauja natūralios žemiškos gamtos spalvos: samanų, chaki, žalia.
"Dengdami šventinius stalus, pasirinkome ramią, tamsiai žalią spalvą. Žalios spalvos fone labai gražiai išryškėja smilgos, kurias traukiame Kūčių vakarą, riešutai, spanguolės, obuoliai", – sako A. Salinkienė.
Ant stalo savo vietą rado ir žaismingi žiurkiukai, simbolizuojantys ateinančius metus.
"Mūsų idėja – kad stalas būtų ir linksmas, ir jaukus, kad jį lydėtų sėkmė, kad visi būtų draugiški ir linksmi, kad tęstųsi tradicijos", – sako A. Salinkienė.
Kūčių stalas turi nusistovėjusias tradicijas, bet, jei norisi naujovių, A. Salinkienė siūlo varijuoti indais – jų pasirinkimas dabar didžiulis. Pavyzdžiui, mišraines ar silkę "pataluose" patiekti ne dubenyje, o mažose stiklinaitėse.
"Svarbiausia, kad susikaupimo, ramybės vakarą visi susirinktų prie stalo su gera nuotaika. Kiekvienam sėdančiam prie stalo paruošėme servetėles, kurias dekoravome kėnio šakele, javų varpa, angelėliu", – sako A. Salinkienė.
Kalėdų stalui pasirinkta samanų spalva. Stalo centre – puokštė iš kėnio, uogų, kankorėžių, riešutų. Įsodintas ir žaismingas žiurkėnas.
Stalo akcentai raudoni – meilės, aistros spalvos. Raudona spalva derinta su aukso. Šios spalvos suteikia šilumos, jaukumo.
Žvakių skleidžiama šviesa, šiluma tinka ir Kūčių, ir Kalėdų stalui.
Žiedai servetėlėms – sukurti pačių. "Miglė Plukienė, buvusi kolegė, išmokė. Dabar vyrauja tendencija nieko neišmesti. Vienkartinių rankšluosčių kartoninį "vamzdelį" sukarpyti žiedais, apvynioti rafija, priklijuoti karštas klijais, dekoruoti. Žiedus pasidarykime patys, neišlaidaukime pirkdami metalinius", – pataria A. Salinkienė.
Tradiciniai valgiai
"Kūčioms – spanguolių kisielius, kūčiukai, aguonų pienas. Ant stalo dėsime ir raudonus obuolius, džiovintus obuoliukus, obuolių sūrį, imbierinius sausainukus, salotas iš sudaigintų grūdų, riešutukus", – vardija profesijos mokytoja Sigita Šimkaitienė.
Spanguolių kisielius yra populiariausias, nors gali būti ir avižų.
Spanguolių kisielių S. Šimkaitienė su mokinėmis Gabriele Poroch ir Gabija Mikutavičiūte gamino iš 120 g cukraus, 45 g krakmolo, 126 g spanguolių, 900 ml vandens.
Spanguolės perrenkamos, nuplaunamos, išspaudžiamos sultys. Į nuovirą sudedamas cukrus, įpilamas atskiestas su vandeniu krakmolas.
Išvirtas kisielius supilstomas į ąsotį ir patiekiamas.
Aguonų pienas gaminamas iš 150 g aguonų, 2 litrų vandens, galima naudoti medų arba cukrų (100 g) – pasirenkame, ką labiau mėgstame.
Aguonos užplikomos karštu vandeniu, palaikomos apie keturias valandas. Tuomet nupilamas vanduo, aguonos sumalamos arba sutrinamos. Į aguonas įdedamas medus, užpilama šaltu virintu vandeniu, viskas gerai išmaišoma. Aguonų pienas valgomas su kūčiukais.
"Savo Kūčių stalo neįsivaizduoju, be abejo, be plotkelės, kuri ant stalo padedama pirmiausia – sutaiko žmones, skriaudas nuneša į šoną, kad prie Kūčių stalo atsisėstume be jokių skolų, pykčių", – sako S. Šimkaitienė.
Keksiukų receptai
Ant šventinio stalo gali derėti senas ir naujas meniu. Profesijos mokytoja Reda Daučionienė siūlo išbandyti ne tik tradicinius patiekalus, bet ir modernesnius skanėstus – keksiukus.
Keksiukai su moliūgu
Iškepame moliūgo gabaliukus orkaitėje ir sutriname į tyrę. Keksiukams reikės apie 220 g tyrės.
Du kiaušiniai išplakami su šaukštu medaus, 80 ml aliejaus, 60 ml kefyro arba jogurto, galima dėti grietinės, jei norite, svarbu rūgštus pieno produktas. Į plakinį suberiame žiupsnį druskos, provanso žolelių, pipirų pagal skonį. Į šią masę įmaišome moliūgų tyrę ir sutarkuotą fermentinį sūrį (80–100 g).
Persijojame 250 g pilno grūdo kvietinių miltų su 2 arbatiniais šaukšteliais kepimo miltelių. Masę sumaišome. Krečiame į keksiukų formeles ir kepame 180 laipsnių temperatūroje apie 15 minučių. Prieš kepant viršų galima pabarstyti moliūgo sėklomis. Smulkintų moliūgo sėklų tinka dėti ir į masę.
Kita keksiukų versija – duoniukai
"Visada darau mažytes duoneles, bet šį kartą tešlą su skirtingais priedais sudėjau į keksiukų formeles, – sako R. Daučionienė. – Ši receptūra yra mano kaimynės. Tiesiog pakeičiau priedus, pridėjau špinatų miltelių."
Reikės 850 g miltų – R. Daučionienė naudoja pilno grūdo kvietinius, ruginius, avižinius, grikių. Proporcijos – savo nuožiūra. Galima naudoti per pusę: dalis kvietinių pilno grūdo, dalis tradicinių kvietinių miltų.
Nurodytam kiekiui miltų reikia apie 700 ml kefyro arba jogurto, 100 ml aliejaus, 80 g cukraus arba medaus, 9 g druskos, 5 g sodos.
Priedus renkamės pagal skonį – saulėgrąžas, maltą kalendrą, kanapes, sezamo sėklas, kmynus. Norintys saldesnių keksiukų gali įdėti razinų, džiovintų slyvų, abrikosų, vyšnių, datulių.
Nebijantys eksperimentų dalį miltų gali pakeisti špinatų milteliais. Bus žalia, dabar madinga, spalva.
Visi sausi produktai sumaišomi, pilamas kefyras, sumaišytas su soda, aliejus. Minkoma tešla. Puiku, jei tešla palaikoma per naktį. Tada daromos "bandukės" ir kepama orkaitėje apie 30 minučių. Iškepus uždengti drėgnu rankšluosčiu.
Išmoko kepti kalėdaičius
Profesijos mokytojas Mindaugas Bartkus įvaldė unikalų prietaisą – kalėdaičių kepimo aparatą. Jį mokyklai dovanojo Šv. Jurgio bažnyčios zakristijonas.
"Esame labai dėkingi, ši dovana – stebuklas, turtas", – sako ŠPRC Prekybos ir verslo skyriaus vedėja Renata Veršinskienė.
M. Bartkus kalėdaičius kepa nuo 2013 metų, patirties sėmėsi iš vienuolių Varniuose, Žemaičių vyskupystės muziejuje vykusioje edukacijoje.
"Esu su stažu", – šypsosi profesijos mokytojas.
Iškepti kalėdaičius aparatu, kurio karštis nereguliuojamas, nėra paprasta: reikia patyrimo ir išsiugdytos nuojautos.
Prieš kepdamas, M. Bartkus keptuvą ištepa natūraliu bičių vašku.
Kalėdaičių tešlą užmaišo iš miltų ir vandens. Kepimo trukmė gali būti ir 10 sekundžių, ir pusė minutės: priklauso, kiek įkaitęs aparatas.
Kiekvienas iškeptas kalėdaitis apipjaustomas aštriu peiliu.
Socialinei akcijai "Kalėdos kiekvienam", mokyklos bendruomenei M. Bartkus iškepė apie 300 kalėdaičių.
Vakar kalėdaičiai buvo pašventinti ir išdalyti Šiaulių labdaros valgyklos, laikino apgyvendinimo namų bendruomenei.
Tikrieji "Kūčiukai"
Virtuvėje – karšta. Kone be atvangos čia kepami firminiai mokyklos kūčiukai.
"Kuo jie ypatingi? Yra be maisto priedų, natūralūs, mažučiai, skanučiai", – sako profesijos mokytoja Daiva Vidugirienė.
Kūčiukams reikės 2 kilogramų miltų, 120 g aguonų, 600 g cukraus, 800 g šilto vandens, 80 g šviežių mielių 120 g aliejaus, 8 g druskos.
Mielės išmaišomos su trupučiu cukraus. Supilama dalis pašildyto (iki 30 laipsnių) vandens ir viskas gerai išmaišoma. Įdedama pora šaukštų miltų, pamaišoma iki vientisos masės, paviršius pabarstomas miltais. Uždengta tešla iki 30 minučių paliekama šiltoje patalpoje.
Į sausus produktus (persijotus miltus, aguonas) sudedama pakilusi tešla, supilama likusi dalis pašildyto vandens ir jame ištirpintas likęs cukrus bei druska.
Galiausiai supilamas aliejus. Viskas gerai išmaišoma iki vientisos masės. Tešla turi nelipti prie rankų. Uždengus ji paliekama šiltai pakilti apie 5–10 minučių. Tešla perminkoma ir vėl kildinama.
Iš pakilusios tešlos formuojami 0,5–0,7 centimetro skersmens voleliai, supjaustomi kvadratėliais. Dedami, paliekant tarpus, į paruošas skardas, pakildinami ir kepami 190 laipsnių temperatūroje.
Imbierinė arbata
Belaukiant švenčių, ŠPRC Prekybos ir verslo skyriaus kolektyvas rekomenduoja pasigardžiuoti imbierine arbata. Ir skanu, ir sveika.
Į stiklinę įdėti tarkuoto arba malto imbiero (maždaug trečdalį stiklinės), arbatinį šaukštelį natūralaus medaus, užpilti natūraliomis apelsinų sultimis. Gėrimą patogu pašildyti ir putą suplakti kavos aparato garų vamzdeliu. Kitas variantas – pakaitinti puode, bet neužvirinti.
Skanaus!