Dvi bendruomenes "atkirto" užtvarai

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Rytinės ir Tvenkinio gatvių sankirtoje įbetonuoti kapitaliniai vartai su spygliuota tvora viršuje. Šia gatve gretimo kvartaliuko vaikai eina į mokyklą.
Bend­ruo­me­nes tu­rė­tų jung­ti gra­žūs drau­gys­tės ir bend­rys­tės ry­šiai, ta­čiau Šiau­lių ra­jo­ne, Gin­kū­nuo­se, dvi bend­ruo­me­nės bend­rau­ja teis­muo­se. Jas su­kir­ši­no už­tva­rai. Jie pa­sta­ty­ti gat­vė­se, ku­rios ve­da prie Šve­dės eže­ro. Užt­va­rai – pri­va­taus kvar­ta­lo gy­ven­to­jų. Pri­va­tų ke­lią už­tvė­ru­si bend­ruo­me­nė teis­mo įpa­rei­go­ta at­ver­ti ke­lius, bet tai­kos, pa­na­šu, grei­tai ne­bus.

Nep­raei­na prie eže­ro?

Ke­lias­de­šimt na­mų ap­jun­gu­si Šve­dės bend­ruo­me­nė Gin­kū­nuo­se tu­ri ir pri­va­čias gat­ves. Siek­da­mi su­kur­ti už­da­rą kvar­ta­lą, bend­ruo­me­nės na­riai pa­si­sta­tė var­tus bei ke­lio už­tva­rus, įreng­tus ties Ry­ti­nės ir Mig­los gat­vių san­kir­to­mis su pa­gal eže­rą ei­nan­čia Žve­jų gat­ve bei Ry­ti­nės ir Žve­jų gat­vių san­kir­to­mis su Tven­ki­nio gat­ve. Įren­gi­niai už­tve­ria be­veik vi­są gat­vių plo­tį, o gat­vių šo­nuo­se – grio­viai. Gin­kū­niš­kiai skun­džia­si, kad prie eže­ro ve­dan­čios gat­vės ta­po ne tik ne­bep­ra­va­žiuo­ja­mos, bet ir ne­praei­na­mos, jau ne­kal­bant apie ke­lio­nę dvi­ra­čiu ar ve­ži­mė­liu.

Ne­ra­dę bend­ros kal­bos su kai­my­nais, gin­kū­niš­kiai ir Gin­kū­nų bend­ruo­me­nė krei­pė­si į pro­ku­ra­tū­rą. Vie­šo­jo in­te­re­so gy­ni­mo pro­ku­ro­rė Ro­ma Ti­mo­fe­ja­vie­nė krei­pė­si į teis­mą su pra­šy­mu nu­sta­ty­ti ke­lio ser­vi­tu­tą. O kol teis­mas by­lą iš­nag­ri­nės, pra­šo­ma tai­ky­ti lai­ki­ną­sias ap­sau­gos prie­mo­nes – įpa­rei­go­ti ati­da­ry­ti ati­tva­rus (šlag­bau­mus) ir lai­ky­ti neuž­da­ry­tus var­tus.

Šve­dės bend­ruo­me­nė to­kį teis­mo spren­di­mą ap­skun­dė Šiau­lių apy­gar­dos teis­mui.

Ap­si­lan­kius Gin­kū­nuo­se įsi­ti­ki­no­me, kad Šve­dės bend­ruo­me­nė teis­mo įpa­rei­go­ji­mus vyk­do.

Gin­kū­nų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Al­gi­man­tas La­cis pa­tvir­ti­no, kad iš tie­sų ne­ran­da su ki­ta bend­ruo­me­ne su­ta­ri­mo dėl už­da­ro­mų gat­vių, ve­dan­čių prie eže­ro. Jis pa­siū­lė pa­bend­rau­ti su ki­tais bend­ruo­me­nės na­riais. Ne­rin­ga Dims­tie­nė ir Au­re­li­ja Jag­mi­nie­nė aiš­ki­no, kad pa­grin­di­nė pro­ble­ma – žmo­nės ne­ga­li praei­ti prie eže­ro. Da­bar­ti­nės Ry­ti­nė ir Mig­los ga­vės nuo se­no bu­vo pa­grin­di­niai ta­kai, ve­dan­tys į pae­že­rę. Ry­ti­nės gat­vės vie­no­je pu­sė­je – in­di­vi­dua­lios val­dos žmo­nių, ne­prik­lau­san­čių Šve­dės bend­ruo­me­nei. Šia­me kvar­ta­le skai­čiuo­ja­ma 18 vai­kų, ku­riems, anot gin­kū­niš­kių, už­da­rius gat­ves į mo­kyk­las, dar­že­lius tek­tų ke­liau­ti ap­link­ke­liu, o ten iki ne­lai­mės vie­nas žings­nis – in­ten­sy­vus eis­mas, nė­ra ša­li­gat­vių.

Ir dar. Šve­dės bend­ruo­me­nės ri­bos bai­gia­si per vie­ną val­dą to­liau, nei pa­sta­ty­tas ati­tva­ras. Mo­te­rys klau­sia, ko­dėl bend­ruo­me­nė ne­ga­li už­si­tver­ti prie sa­vo na­mų ir pa­tys to­le­ruo­ti vi­sus ne­pa­to­gu­mus, ku­riuos kels ne­ga­lin­tis įva­žiuo­ti trans­por­tas.

"Už­si­dė­jo tuos var­tus, tik­rai vi­si ži­no ir nie­kas ten ne­va­žiuo­ja. Vis­ką su­pran­ta­me, nie­kas nie­ko ne­sa­ko, bet ko­dėl net praė­ji­mo ne­pa­lie­ka?" – klau­sė mo­te­rys.

Ne­rin­ga ap­gai­les­ta­vo, kad da­bar bend­ruo­me­nė ren­ka pi­ni­gus tei­si­nin­kams, o ga­lė­tų jais prie ke­lio su­tvar­ky­mo pri­si­dė­ti, ta­čiau nie­kas su jais ne­si­kal­ba.

Gin­kū­niš­kės pa­sa­ko­ja, kad Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Sau­gaus eis­mo ko­mi­si­ja ne­pri­ta­rė už­tva­rų sta­ty­mui, ta­čiau Šve­dės bend­ruo­me­nė į tai ne­rea­ga­vo. Mo­te­rys ap­gai­les­ta­vo, kad ne­su­lau­kia se­niū­nės reak­ci­jos, nors krei­pi­mą­si dėl to, kad gat­vės ne­bū­tų už­tver­tos, pa­si­ra­šė net 600 gin­kū­niš­kių.

Jos aiš­ki­no, kad ati­tva­rai ne­ra­ki­na­mi, ta­čiau nu­lei­džia­mi ir ap­vy­nio­ja­mi gran­di­nė­mis. Šie fak­tai pa­teik­ti ir teis­mui.

Ne­no­ri pri­si­dė­ti prie gat­vių tvar­ky­mo?

Šve­dės bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­ku iš­rink­tas To­mas Rauc­kis ko­men­tuo­ti si­tua­ci­ją at­si­sa­kė, kol ne­bus teis­mo spren­di­mo.

Bu­vęs pir­mi­nin­kas Lai­mis Šle­žas paaiš­ki­no, kad pa­sta­ty­ti ati­tva­rus ir var­tus yra jų bend­ruo­me­nės spren­di­mas. Tiks­las vie­nas – dėl sau­gu­mo.

"Vi­si bu­vo kvie­čia­mi į su­si­rin­ki­mą, ga­lė­jo į mū­sų bend­ruo­me­nę įsto­ti, iš­sto­ti. Nė vie­nas elekt­ri­nis šlag­bau­mas vi­siš­kai ne­bu­vo už­da­ry­tas. Jie nė sy­kio ne­funk­cio­na­vo. Ga­li­niai bu­vo už­da­ry­ti, ta­čiau ten per Gin­kū­nus ga­li­ma pri­va­žiuo­ti. Ants­to­lio kons­ta­tuo­ta, kad pri­va­žia­vi­mas prie vi­sų ke­tu­rių pu­sių yra ga­li­mas. Kai pro­jek­tas bus baig­tas, vi­si vis­ką gaus (pul­te­lius – aut.pa­st.), ši­ta­me ra­jo­ne gy­ve­nan­tys, ne­prik­lau­so­mai ar yra mū­sų bend­ruo­me­nės na­riai", – ža­dė­jo L. Šle­žas.

Jam la­biau­siai pik­ta, kad kai­my­nai ne­pri­si­dė­jo prie ke­lio re­mon­to.

"Nė sy­kio neiš­reiš­kė no­ro kal­bė­tis. No­ri ge­rų gat­vių, neuž­ra­kin­tų praė­ji­mų ir ne­pri­si­dė­ti nė eu­ru", – sa­ko gin­kū­niš­kis.

Ar dėl to su Ry­ti­ne gat­ve su­si­ker­tan­čios gre­ti­mo kvar­ta­lo gat­ve­lės yra per­kas­tos grio­viais?

"Tai ki­tas ra­jo­nė­lis. Jie nie­ka­da prie mū­sų ra­jo­no ne­si­skai­tė ir ne­si­skai­tys. Čia – mū­sų pri­va­čios gat­vės. Jie no­ri nau­do­tis ki­tų ge­ru. Neiš­reiš­kia no­ro de­rė­tis. Mo­kėt ne­no­ri", – aiš­ki­na L. Šle­žas.

Sau­gu­mu "tik pri­si­deng­ta"

Tre­čią­ja ša­li­mi teis­me įvar­din­ti ir apie 60 Gin­kū­nų gy­ven­to­jų. Tarp jų – An­ta­nas Bar­tu­lis, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius. Jis tvir­ti­no, kad šis vi­di­nis konf­lik­tas ki­lo dėl to, jog pa­sta­čius ati­tva­rus gin­kū­nie­čiai ne­be­tu­ri kaip priei­ti prie Šve­dės eže­ro.

Vis­ką su­pran­ta­me, nie­kas nie­ko ne­sa­ko, bet ko­dėl net praė­ji­mo ne­pa­lie­ka?

"Ko­dėl mus tu­ri rū­šiuo­ti ar­ba vers­ti tap­ti vi­suo­me­ni­nės or­ga­ni­za­ci­jos na­riu? Dar to ne­bu­vo ma­no gy­ve­ni­me", – pik­ti­no­si A. Bar­tu­lis su­da­ry­to­mis iš­skir­ti­nė­mis są­ly­go­mis Šve­dės bend­ruo­me­nės na­riams.

Jis pa­tvir­ti­no, kad už­tva­rų sta­ty­to­jai dar jų neuž­ra­ki­no, ta­čiau už­ra­ki­nus, bū­tų pro­ble­mų ir įvai­rioms tar­ny­boms pa­tek­ti į kvar­ta­lą, ir sve­čiams at­va­žiuo­ti. A. Bar­tu­lis įsi­ti­ki­nęs: ne­tin­ka­ma idė­ja, ne taip spren­džia­mas sau­gu­mo klau­si­mas. Dar blo­giau, va­gys­tės at­ve­ju sau­gos tar­ny­bos at­vy­ki­mas tik pail­gės. Po­li­ti­kas ma­no, kad čia tik pri­si­deng­ta sau­gu­mu.

"Kai bend­ruo­me­nė nu­pir­ko inf­rast­ruk­tū­ri­nius ko­ri­do­rius, tai tu­ri juos ir pro­jek­tuo­ti, sta­ty­ti. Mes juo­ka­vo­me, kad už eu­rą nu­si­pir­ko ne inf­rast­ruk­tū­ri­nį ko­ri­do­rių, o pro­ble­mą", – ko­men­ta­vo A. Bar­tu­lis.

Jis pik­ti­no­si, kad mo­kan­tys mo­kes­čius ir Šiau­lių ra­jo­ne gy­ve­nan­tys žmo­nės ne­ga­li nau­do­tis vie­šo­sio­mis pa­slau­go­mis, nes čia – pri­va­tūs ke­liai.

Nei už vie­nus, nei už ki­tus

Atos­to­gau­jan­čią Gin­kū­nų se­niū­nę pa­va­duo­jan­ti jos pa­va­duo­to­ja Lo­re­ta Ma­to­lie­nė iš­dės­tė se­niū­ni­jos po­zi­ci­ją.

"Vie­na bend­ruo­me­nė no­ri, kad bū­tų taip, kaip jie no­ri, ki­ta bend­ruo­me­nė taip pat no­ri, kad bū­tų taip, kaip ji no­ri. Se­niū­ni­ja yra vals­ty­bi­nė ins­ti­tu­ci­ja, ku­ri pri­va­lo lai­ky­tis tei­sės ak­tų. Jei teis­mo spren­di­mas bus už­dė­ti už­tva­rus, tai ir mū­sų po­zi­ci­ja bus – už­dė­ti. Jei nuim­ti, tai ir mū­sų po­zi­ci­ja bus to­kia pat. Tu­ri bū­ti tei­sė­ta. Sup­ran­ta­me ir tuos žmo­nes, ku­rie vi­są gy­ve­ni­mą ėjo tuo ke­liu prie Šve­dės tven­ki­nio. Taip pat su­pran­ta­me ir tuos, ku­rie nu­si­pir­ko ir gal­vo­jo, kad tai yra jų ir kad jie vi­są kvar­ta­lą ap­si­tvers. Abi nuo­mo­nes rei­kia gerb­ti tol, kol bus iš­siaiš­kin­ta, kas tei­sus", – sa­kė pa­va­duo­to­ja.

Ji tvir­ti­no, kad se­niū­ni­ja bend­rau­ja su abiem pu­sė­mis, prii­mi­nė­ja raš­tus, tei­kia in­for­ma­ci­ją pro­ku­ra­tū­rai, ta­čiau ša­liš­ka ne­ga­li bū­ti.