Naujausios
Išradingas šiaulietis
Elektros skambučio dėka vagį sučiupo. P. Staškevičius savo sandėliuke užtiko bevagiant malkas J. Načą ir pristatė policijon. Načas į sandėliuką įlindo nuplėšęs durų spynelę.
Paskutiniu laiku Staškevičiaus sandėliukas buvo kelis kartus apvogtas. Staškevičius pasiryžo vagį sugauti. Prie sandėliuko durų jis prijungė elektros laidus ir juos nuvedė į savo miegamąjį, kur sujungė su gana stipriu skambučiu. Tą rytą, kai Načas atidarė sandėliuko duris, skambutis pažadino Staškevičių ir tas vagį sulaikė.
Teko patirti, kad ir kiti namų savininkai ruošiasi panašius skambučius įsirengti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. sausio 21 d.
Didelis potvynis Šiauliuose ir apskrityje
Balandžio pirmomis dienomis pradėjęs pusti šiltas pietų vėjas smarkiai tirpdė sniegą ir ledą, o vanduo, nespėjęs nubėgti, apsėmė Šiauliuose kelias gatves ir keliasdešimt pastatų. Kaip pasakoja seni žmonės, Šiauliai tokio potvynio dar niekad nebuvo matę. Potvynis buvo pasiekęs aukščiausio laipsnio, kai vanduo pakilo kai kuriose vietose net 2 m aukščio. Tą dieną buvo apsemta beveik visa Daukanto, Dubijos, Uosių, dalis,Tiesiosios, Pagyžių g. vakarinis galas ir beveik visas vakarinis Šiaulių miesto pakraštys.
Gubernijos laukuose Kudirkos g. buvo virtusi upeliu, o smarkiai bėgąs vanduo apsėmė Gubernijos stoties rampas ir buvo pradėjęs veržtis į elevatoriaus rūsius.
Šiaulių apskrity prie didesnių upių taip pat buvo nemaži potvyniai. Linkuvos valsč. labai smarkiai išsiliejo Mūšos upė ir apsėmė kelioliką ūkininkų pastatų. Ant vieškelio Sevoniškių km. prie medinio tilto užsikimšo ledai, ir jų kiekvieną minutę vis daugėjo. Tiltas, kuris buvo 80 m ilgumo, neišlaikė ir vienas jo galas, ledų spaudžiamas, lūžo. Vandens srovė ištisus tilto gabalus, kaip lengvučius šiaudelius, išmetė krantan. Tilto buvo išplėštas 35 m ilgio gabalas. Likusioji dalis ledų slegiamą atlaikė. Tiltas buvo pastatytas 1934 m.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. balandžio 7 d.
Iš reporterio bloknoto
Šiauliuose dažnai pastebima, kad išvežiodami iš skerdyklos į pardavimo vietas įvairią mėsą, vežikai neleistinai su mėsa apsieina. Pirmiausia, vežiojama nešvariuose, nedengtuose vežimuose. Nedengta mėsa iki išvežiojama surenka labai daug dulkių ir įvairių nešvarumų. Vežikai, apsirengę nešvariais rūbais, mėsą ima į glėbius ar užsimetą ant pečių neša į krautuvę. Toks elgesys su produktais jau ne vienam šiauliečiui sukėlė pasibjaurėjimo. Gal dėl to „Maisto“ parduotuvės turi daug didesnį pasisekimą, negu kitos mėsinės.
–-
Kai kuriuose restoranuose teko pastebėti bufetininkus ir padavėjas dėvint naują uniformą, kuri, matomai, taikoma higienos atžvilgiu. Uniforma (trumpi švarkai) – pilkai mėlynos spalvos. Tačiau ne visi res- toranai turi įsigiję šią uniformą. Dar tebedėvi bufetininkai ar bufetininkės bei padavėjos nutaukuotus, nupikiuotus drabužius. Reikėtų visiems restoranams taip pat įsigyti sakytą uniformą.
–-
Nors seniai jau smerkiamas paprotys kalbinti praeivius, kad užeitų pirkti į krautuvę, tačiau dar jis neišnyko Šiauliuose. Taip pat biauru, kai pirkėjas, nesuderėjęs kainos, iš krautuvės išeina, o paskui jį vejasi pardavėjas ir visa gerkle rėkia, kad grįžtų, kad jie susiderėsią.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. balandžio 7 d.
Kai „vaiduoklis“ gauna lazdų
Nesenai Šiaulių v., Lukšelių km. mirė A. Malinauskas, dviem savo sūnum palikdamas nemažą ūkį su trobesiais. Po tėvo mirties broliai gyveno santaikoje, bet kai jie apsivedė, prasidėjo nuolatiniai barniai, muštynės ir t. t. Prieita prie to, jei vieno brolio žmona išeidavo kieman, tai kitas brolis tuoj puldavo ją mušti. Po tokių muštynių tuoj kildavo bylos, kurių dabar jau yra per 20.
Abu broliai, kaimynų paraginti, susitarė dalytis ūkį pusiau ir gyventi atskirai. Žemę jie pasidalino be jokių kivirčių, bet kai reikėjo pasidalyti trobesius, vėl prasidėjo vaidai. Abu broliai norėjo sau pasilikti gyvenamą namą ir nei vienas nesutiko kraustytis. Nors žemė buvo padalyta, bet abu broliai gyveno kartu ir nesantaika vis tęsėsi.
Petras Malinauskas sugalvojo suktu būdu brolį iš namų iškraustyti. Prieš kelis metus prie pat jų namų autobusas suvažinėjo žmogų. Petras, tuo pasinaudodamas, pradėjo kaimynams pasakoti, kad jo žmona ir jis pats beveik kas naktį matą tą žmogų vaikštant apie namą ir kažką darant.
Kaimo žmonės toms kalboms patikėjo ir pradėjo vengti Malinauskų namo. Stasys Malinauskas toms kalboms nepatikėjo ir ramiai gyveno toliau.
Tuomet „vaiduoklis“ nuolat naktimis baldyti į sienas, kaukti įvairiais balsais, mėtyti pro langus akmenis, bulves ir kt. Petras, bijodamas „vaiduoklio“, pasikvietė iš kito kaimo bobutę, kuri mokėjo varyti iš namų velnią.
Vieną naktį, lygiai dvyliktą valandą, atsidarė Stasio buto durys ir vidun įėjo baltas „vaiduoklis“. „Vaiduoklis“ apėjo aplink kambarį, sustojo prie Stasio lovos ir suriko: „Jei tu neišsikraustysi, žūsi!“ Stasys neišsigando ir, pagriebęs lazdą, smogė „vaiduokliui“ galvon. „Vaiduoklis“ nuo smūgio išsitiesė be sąmonės ant grindų, ir nuo jo galvos nuslinko balta paklodė. Uždegęs šviesą Stasys pamatė ant grindų gulintį savo brolį, apsisiautusi balta paklode.
Dabar Stasys Malinauskas iškėlė teisme byla už padarytus jam nuostolius išdaužant kelis kartus langus.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. balandžio 14 d.
Katinas „vaiduoklis“
Paskutiniu laiku ir Šiauliuose atsiradęs „vaiduoklis“, – katinas. Iki šiol jis buvęs visai ramus, paprastas namų katinas, bet dabar pradėjęs krėsti visokius pokštus. Kai tik jis įeinąs kambarin, smarkiai sukniaukiąs, pa – sipurtąs ir pakiląs į orą. Pakilęs apie metrą aukščio, kelias sekundes pastovįs vietoje ir paskui vėl nusileidžiąs...
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. balandžio 21 d.
Klemas su Padurka šneka
– Šį kartą, brangūs mūsų prieteliai, pakalbėsime apie tą „baisųjį vaiduoklį“, kuris visus šiauliečius sukėlė ant kojų. Mes patieksime daug tikresnius faktus, negu mūsų redaktorius teikėsi jums nušviesti. Buvo šitaip:
Pirmų dienų – veislinis katinas, šokdamas nuo pečiaus, užšoko ant bulvės, o toji iš po jo kojų išsprūdo ir pataikė gaspadinei į kaktą.
Antrą dieną – po apylinkę pasklido gandas, kad tokio ir tokio ūkininko sodyboj vaidenasi. Juk žinot, kad liežuvis minkšta mėsa.
Trečią dieną – buvo išaiškinta, kad vaiduoklis užsodino gaspadinę ant stogo, įkišo į kaminą ir toji nukrito ant petelnės ir iškepė.
Ketvirtą dieną – paaiškėjo, kad nelabasis iš gaspadinės iškepė kotlietus ir su muštarda pasigardžiuodamas suvalgė. Pasistiprinęs gi, pradėjo kilnoti namo stogą ir laidyti nuo pečiaus plytas.
Penktą dieną – komisijos buvo nustatyta, kad vaiduoklis visiems apylinkės šunims suraitė į kringelius uodegas, o visas apylinkės karves pavertė ilgaliežuvėmis karvėmis. O tuo matu ten buvusį inteligentą, pavierijusį tokiems zababonams, pavertė asilu.
Šeštą dieną – paaiškėjo, kad aukščiau paminėtų inteligentų Šiauliuose devynios galybės ir jie pradėjo net automobiliais važiuoti pamatyti vaiduoklio.
Septintą dieną – visi ilgaliežuviai ir ilgaausiai apturėjo didžiausią sarmatą.
Taigi, matot, gerbiamieji, kokia ta istorija su vaiduokliu buvo mūsų, Klemo ir Padurko, akimis žiūrint.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. balandžio 21 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Domino kauliukai
Visur Lietuvoje
Piliečiai sportuoja:
Gamtoje, alinėj,
Klube ir kavinėj.
Jų mėgiamas sportas:
Maudyklės, kurortas;
Futbolas, krepšinis
Ir stiklas degtinės.
Kas moka – sportuoja,
Kortuoja, flirtuoja.
Taip liuoslaikį leidžia;
Kaip moka, taip žaidžia.
Vaikai mėgsta žaisti
Kareivius ir karą.
Suaugę – pažaisti
Nueina į barą.
Net mūsų kavinės
Išrado žaidynes,
Ir šitas žaidimas
Kauliukais vadinas.
Nuo pat labo ryto
Gali pamatyti
Senių ir jaunimo
Prie šito žaidimo.
Kas mielą dienelę,
Visad punktualiai,
Apsėda staliukus
Ir maišo kauliukus.
Jais žaidžia artistai,
Pirkliai, žurnalistai,
Poniutės, biznieriai
Ir net inžinieriai.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. vasario 11 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio