
Naujausios
Vytenis Andriukaitis: daktaras gydo žmogų, istorikas – visuomenę
Į Kelmėje vykusią mokslinę-praktinę konferenciją, skirtą vėžio prevencijai, buvo atvykęs Europos Komisijos atstovas, komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, Vytenis Povilas Andriukaitis. Savo pranešime jis kalbėjo apie sveikatos ekonomiką, kuri yra pagrindinė tautos atsigavimo sąlyga.
Su eurokomisaru, gydytoju ir istoriku kalbamės apie lietuvių sveikatą, gydytojus, visuomenę ir darbą Europos Komisijoje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nesidangstyti komercinėmis paslaptimis
– Lapkričio 1-ąją sukako ketveri metai, kai dirbate Europos Sąjungos komisaru, atsakingu už sveikatą ir maisto saugą. Kokias svarbiausias su šiomis sritimis susijusias problemas pavyko išspręsti?
– ES komisijoje problemos yra niekad nesibaigiantis procesas. Maisto sauga pareikalauja daug techninių reguliavimo parametrų, daug laboratorinių tyrimų. Nes nuolat atsiranda naujų maisto produktų. Tiriamos juos sudarančios medžiagos.
Siekiame sustiprinti tas Maisto saugos įstatymo dalis, kurios įpareigotų agentūras atlikti išsamesnius mokslinius tyrimus. O tie tyrimai būtų vieši, nedangstomi komercinėmis paslaptimis.
Maisto sauga – plati savoka. Ja reikia rūpintis nuo lauko arba fermos iki stalo. Tai ir pesticidų, ir gyvuliams šeriamų maisto papildų, aromatingųjų medžiagų maiste ir kitų priedų reguliavimas. Nors gamintojai kiekvienam naujam tyrimui pateikia mokslinį pagrindimą, tačiau tenka tirti, ar tas pagrindimas nėra šališkas.
Pakeistas įstatymas jau pateiktas Europos Parlamentui ir Europos Tarybai.
Tas pats ir su naujais vaistais bei naujomis gydymo technologijomis. Jas reikia palyginti su senosiomis ir nustatyti, ar yra tikrai inovatyvios ir pranašesnės. Tyrimas parodė, jog 80 procentų kaip inovatyvūs pateiktų vaistų iš tiesų nėra inovatyvūs.
Todėl mūsų komanda pateikė Inovatyvumo vertinimo įstatymo projektą. Sprendimų, susijusių su augalų, gyvūnų apsauga, sveikatos, gydymo ir kitais dalykais, reikia priimti daug. Jų laukia apie pusė tūkstančio.
Pienas ir vanduo
– Koks Jūsų požiūris į paaiškėjusią problemą, jog ES senbuvės į Lietuvą siunčia prastesnės kokybės ir ne tokios sudėties maisto produktus negu kitoms ES šalims?
– Ar galime būti sąžiningi? Lietuvoje irgi išvystyta maisto industrija. Ir gamintojai elgiasi panašiai. Jie žiūri, kiek kokioje šalyje kainuoja produktai. Ten turi savo fasavimo ir išpilstymo cechus ir uzurpuoja rinką, atsižvelgdamos į tos šalies poreikius, galimybes bei įpročius.
Tai nėra nusižengimas maisto saugai. Galiausiai ir vertinti sudėtinga. Juk vieniems vartotojams labiau patinka saldikliai, kitiems cukrus.
Kokybės apibrėžimas nėra vienareikšmis. Piktnaudžiavimu laikoma, kai smarkiai nukrypstama nuo patentuoto recepto.
Pavyzdžiui, kai sovietiniais laikais melžėjos paklausė, ar įmanoma iš karvės primelžti 9000 tonų pieno per metus, ji atsakė, jog neįmanoma, nes tuomet bus ne vandeniu skiestas pienas, o vienas vanduo.
Tas pats ir su maisto produktais. Jei labai nukrypstama nuo patentuoto recepto, galbūt reikia keisti gaminio pavadinimą.
Europos Komisija pasiūlė įvesti naują Vartotojo kodeksą, kuris įgalintų pateikti ieškinius korporacijoms.
Dvylika referencinių centrų Lietuvoje
– Įsteigtas Europos referencinių centrų tinklas. Kas tai per darinys? Kokį vaidmenį jame atlieka Lietuva?
– Šis tinklas padės bendrosios praktikos gydytojams diagnozuoti retas ligas. Pavyzdžiui, jeigu Kelmėje vaikelis susirgs reta alergijos forma, jo tėvai galės gauti nemokamą konsultaciją iš Paryžiaus. Tuo rūpinsis ligonių kasos.
Referenciniuose centruose bus sutelkti geriausieji specialistai ir diagnostinė įranga, atliekami moksliniai tyrimai.
Iš 24 Europoje jau esančių centrų 12 įkurta Lietuvoje. Jie konsultuos odos, neurologinėmis, smegenų, kaulų čiulpų onkologinėmis ligomis sergančius žmones, konsultuos kardiochirurgijos ir kitais klausimais.
Maskva nėra Putinas
– ES šalyse ketinama atsisakyti vasaros ir žiemos laiko kaitaliojimo. Lietuviai labiau būtų linkę likti prie vasaros laiko.Tačiau viešojoje erdvėje jau pasigirdo svarstymų, jog tuomet gyvensime Maskvos laiku.
– Džiaugiuosi, kad kiekviena valstybė galės pati apsispręsti dėl laiko kaitaliojimo. Bet ekonomine prasme tai bus sudėtingas procesas. Nepamirškime, jog daugybė žmonių atlieka specifinius ir labai atsakingus darbus transporto ir logistikos įmonėse, pilotuoja lėktuvus. Šalys narės turėtų tarpusavyje susitarti, bent jau kaimynės laiką nusistatyti pagal laiko juostą, kurioje gyvena. Privalo atsižvelgti į saulėtų dienų skaičių. Turi būti regioninis bendradarbiavimas.
Nežinau, kodėl žodis „Maskva“ kai kurių lietuvių galvose turi tokią neigiamą prasmę. Aš Maskvos nepainioju su Putinu, o eilinių Rusijos žmonių su Putino administracija. Nesergu rusofobija ir kitokiomis fobijomis. Reikia turėti sveiko proto. Juk iš Lietuvos į Maskvą traukiniai dar važiuoja. Reikia Lietuvai nuo to išgyti.
Sveikata ir davatkiškumas
– Prisistatydamas Europos Komisijai Jūs sakėte: „Aš čia ne tam, kad liepčiau žmonėms mesti rūkyti ir gerti. Aš čia tam, kad parodyčiau sveiko gyvenimo būdo privalumus.“ Kaip vertinate Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kovą dėl sveikesnės gyvensenos? Kaip manote, kodėl dėl to kyla dalies visuomenės pasipriešinimas?
– Čia nieko naujo. Alkoholio kontrolės įstatymai priimti dar praėjusiame amžiuje. Tik vienos politikų grupės labiau nuolaidžiauja biznio sferai, kitos labiau rūpinasi visuomene.
Pagal alkoholio suvartojimą esame tarp pirmaujančių pasaulyje. Tačiau Lietuvoje išduota 19 tūkstančių licencijų prekybai alkoholiu. Ar tiek reikia? Galime ginčytis dėl suvartojamo alkoholio kiekio. Tačiau girtuokliavimo kultūra – gili. Daug nuo alkoholio jau priklausomų ir dažnai girtaujančių žmonių.
Emigracija, mažas gimstamumas ir ankstyvos mirtys, kurių nemaža dalis dėl alkoholio, naikina Lietuvą. Dėl ankstyvų mirčių kasmet išnyksta maždaug viena savivaldybė. Ar tai gerai? Tai klausimas tiems verslininkams, kuriems komerciniai interesai svarbiau už tautą.
Aš sveikinu „valstiečius“. Jie tęsia pradėtą darbą. Tik kai kurie veiksmai nepasverti, sukeliantys nereikalingų emocijų. Bendram reikalui kartais pakenkia kietakaktiškumas ir davatkiškumas.
Negali pasakyti žmogui, kad gimtadienį švęstų be vyno taurės. Esu išmaišęs visas Europos šalis. Ten nėra tiek girtuoklysčių. Bet nėra ir tokių kraštutinumų.
Sveikos gyvensenos gydytojai
– Kaip atrodo lietuvių mitybos įpročiai ir sveikos gyvensenos tradicijos Europos kontekste?
– Darome pažangą. Lietuvoje pradėti rengti sveikos gyvensenos gydytojai. Jie padės žmonėms įveikti blogus įpročius, mokys paskaičiuoti ir įvertinti savo potencialą, suderinti mitybos, darbo ir poilsio režimą. Tai ilgas, daug kantrybės reikalaujantis darbas. Bendrosios praktikos gydytojai tam neturi laiko.
Mes sukūrėme visuomenės sveikatos biurus. Savivaldybėse turime sveikatos tarybas. Kitos šalys to neturi.
Tačiau praktinės sveikos gyvensenos, judėjimo vis dar mokomės iš kitų šalių.
– Gal lietuviams suderinti darbo ir poilsio režimą sunkiau, nes mūsų kapitalizmas – aršesnis. Daugiau išnaudojimo. Žmonės turi daugiau ir sunkiau dirbti. Mažiau laiko ir galimybių rūpintis savo sveikata, nes mažiau uždirba.
– Iš dalies taip. Tačiau kapitalizmas visur aršus ir paremtas žmogaus išnaudojimu. Tik kitose šalyse buriasi profsąjungos, atsiranda jėgų, kurios kapitalą pajungia visuomenės poreikiams. Ir Lietuvoje jau yra įmonių, kurios dalį kapitalo investuoja į darbuotojų sveikatą, jų lavinimą. Reikėtų apie jas rašyti, pateikti kaip gerą pavyzdį.
Lietuva gali didžiuotis savo gydytojais
– Prieš kelerius metus viešojoje erdvėje buvo pasklidusi žinia, jog ir Jūs turėjote sveikatos problemų. Tačiau gydytis grįžote į Lietuvą. Ar todėl, jog čia patikimesni ir geresni gydytojai?
– Taip, turėjau rimtų sveikatos problemų. Galėjau operuotis Belgijoje ar Prancūzijoje. Tačiau pasitikėjau buvusiais savo kolegomis. Jų lygis toks pat kaip didžiųjų Europos šalių gydytojų, gal net aukštesnis. Gydytis smagiau, kai kalbi gimtąja kalba, kai šalia tavo namiškiai.
Galiu didžiuotis Kauno ir Vilniaus gydytojų mokyklomis. Ir tarybiniais, ir šiais laikais Lietuvos medicina garsėjo pasiekimais. Tik gaila, kad mano kolegų sąlygos sudėtingesnės negu Vakarų šalių gydytojų. Turiu galvoje atlyginimus.
Tačiau universitetinių ligoninių aprūpinimas diagnostine įranga ir gydymui reikalingomis priemonėmis – puikus. Yra visos sąlygos moksliniams tyrimams. Mes galime lenktyniauti su garsiomis Europos ligoninėmis. Tai pailiustruoja ir faktas, jog iš 24 šiandien įkurtų Europos referencinių centrų, pusė jų, net dvylika, Lietuvoje.
Turime kuo didžiuotis. Ir baikime vieną kartą virkauti. Kas čia mus apsėdo?
– Tačiau daug gerų Lietuvos gydytojų išvažiuoja dirbti į Vakarų šalis. O Lietuvoje gydytojų trūksta.
– Išvažiuoja daug, bet nemažai ir grįžta. Siurblys, kuris išsiurbia Lietuvos protus, – maži atlyginimai.
Dedame daug pastangų, kad turtingesnės šalys narės neišnaudotų mūsų žmonių. Jie ten dirba sudėtingomis sąlygomis. Su ta pačia problema susiduria ne tik Lietuva. Tą patiria ir Latvija, Graikija, Bulgarija, Lenkija ir dar daugybė šalių. Triukšmą kelia Afrikos šalys. Jos rengia gydytojus didžiosioms Europos šalims, o Liberijoje šimtui tūkstančių gyventojų tenka vienas gydytojas. Tuo tarpu turtingosios Vakarų šalys pačios rengia nepakankamai gydytojų ir slaugytojų.
Lietuviškas imunitetas
– 1975 metais baigėte Kauno medicinos institutą, ten įgijote chirurgo specializaciją. Po devynerių metų gavote ir istoriko diplomą summa cum lauda. Kam Jums to reikėjo? Ar ketinote persikvalifikuoti?
– Norėjau būti tokiu gydytoju, kokie buvo tarpukario nepriklausomoje Lietuvoje. Kad mokėčiau gydyti žmogų kaip daktaras, o visuomenę – kaip istorikas.
– Gimėte Jakutijoje. Esate tremtinių sūnus. Knygoje „Lietuviškas imunitetas: Vytenio Povilo Andriukaičio gyvenimo interviu: Bausmė be nusikaltimo“ atskleidėte daug savo biografijos detalių ir savo požiūrio į kai kuriuos politinius įvykius niuansų. Ar padeda lietuviškas imunitetas Europoje?
– Žinoma padeda. Lietuvybė – šventa. Ją turime nešti pakėlę galvą.
Autorės nuotr.
„Rūpinamės, kad šalys narės nepasirašytų susitarimų su Lietuvos ir kitų šalių gydytojais, kad būtų užkirstas kelias protų nutekėjimui“, – sako už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis.
Vytenis Povilas Andriukaitis drąsina sveiko miesto, sveikos mokyklos, sveiko vaikų darželio iniciatyvas ir jų gerosios patirties sklaidą, nes sveikatos ekonomika – pagrindinis tautos atsigavimo faktorius.