„Visi esame sėkmingi, kad turime šiandieną“

„Visi esame sėkmingi, kad turime šiandieną“

„Visi esame sėkmingi, kad turime šiandieną“

Septyni šiauliečiai, skirtingų profesijų atstovai, pirmąsias sėkmės pamokas išmokę Šiaulių miesto mokyklose, įamžinti fotografo Rolando Parafinavičiaus parodoje „Įsivaikink sėkmę“. Tai – vienas iš paskutinių švietimo projektų, skirtų miesto 777-ojo gimtadienio metams.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Savo sričių profesionalai

Projekto idėjos autorė mokytoja Savivaldybės švietimo skyriaus poskyrio vedėja švietimo projektų vadovė Asta Lesauskienė sakė, jog idėją parsivežė iš viešnagės Islandijoje. Reikjaviko savivaldybėje ji pamatė, kad islandai nepamiršta žmonių, kurie yra baigę jų švietimo įstaigas, noriai juos prisimena, rodo kaip pavyzdį kitiems.

„Mūsų tikslas buvo įtraukti kuo daugiau ne visada plačiajai visuomenei žinomų žmonių, sėkmingai dirbančių savo darbą įvairiose srityse“, – pasakojo projekto „Įsivaikink sėkmę“ iniciatorė.

Žmones fotografijoms siūlė pačios mokyklos, rinkosi organizatoriai. Atsižvelgta į tai, kad sėkmingi žmonės – jauni, dar gali daug nuveikti.

„Mes nesiekėme atrinkti geriausiųjų. Matuoti jų pasiekimus – sudėtinga. Kiekvieno sėkmė labai subjektyvi, o laimės formulė – dar sudėtingesnė“, – komentavo A. Lesauskienė.

Buvusiose mokyklose ar darbo vietose įamžinti: Raimundas Lideika, teisininkas, advokatas (Vinco Kudirkos progimnazija), Gintautas Mažeikis, filosofas, kultūros teoretikas, antropologas (Rėkyvos progimnazija), Laura Remeikienė, dainų autorė ir kompozitorė, atlikėja, pedagogė ("Juventos“ progimnazija), Monika Šaltytė, aktorė (Juliaus Janonio gimnazija), Sigla Ščeponavičiūtė, gydytoja (Stasio Šalkauskio gimnazija), Žilvinas Šilėnas, ekonomistas (Didždvario gimnazija), Mindaugas Žukauskas, krepšininkas (Lieporių gimnazija).

Paroda Šiaulių arenoje veiks iki 2014 metų sausio 2 dienos.

Nuotraukas papildo interviu

Nuotraukų autorius R. Parafinavičius džiaugėsi, kad fotografija leido prisiliesti prie sėkmingų šiauliečių ir suvokti, kad jie sėdi ne debesyse, o yra žemiški ir nuoširdūs.

Fotosesijos metu didžiausias trukdis buvo tik laiko stoka. Nors R. Parafinavičius tikėjosi sutikti naujų žmonių, tačiau visi, išskyrus vieną, iš septintuko buvo daugiau ar mažiau pažįstami.

„Visi esame sėkmingi, kad turime šiandieną, kurią galime išnaudoti“, – sakė į parodos atidarymą atėjusi aktorė M. Šaltytė.

Lieporių gimnazijos, kurioje mokėsi krepšininkas M. Žukauskas, direktorė Sigita Malinauskienė atskleidė, jog krepšininkas ruošiasi mokykloje surengti savo fotografijų parodą.

Parodoje šalia nuotraukų – pokalbiai su tais šiauliečiais. Sėkmės formules interviu metu bandė išaiškinti Rūta Stankuvienė, etnologė, dėstytoja, renginių organizatorė. Visi trys projekto įgyvendintojai – baigę Dainų progimnaziją.

Iš interviu su šiauliečiais

Prieš trylika metų, dar trisdešimties neturėjusi, gydytoja S. Ščeponavičiūtė tapo Neurologijos skyriaus vedėja Šiaulių ligoninėje.

Medikė daug keliauja, tačiau visada grįžta į gimtuosius Šiaulius. Nesiruošia iš čia bėgti: „Man Šiauliuose labai gera gyventi. Einu į darbą su didžiuliu noru. Norisi, kad Šiauliuose žmonės turėtų ne prastesnes gydymo sąlygas nei Vilniuje“.

Kone pirmosios šalyje verslo krypties advokatų kontoros įkūrėjas R. Lideika didžiausiu pasiekimu vadina, kai pavyksta padėti žmogui. Pasak jo, didžiuotis laimėjimu teisme – neetiška. Jis linkėjo dažnai pastebėti kas gera, o ne paryškinti blogybes.

Aktorė M. Šaltytė svarsto, jog aktoriaus darbas visada prasideda nuo nesėkmės ir nežinios – nulio ir bandymų. Nebūna, kad išeini į sceną ir žiedlapiai krenta.

„Jei man norisi pažiūrėti spektaklį sostinėje, aš tai galiu padaryti per porą valandų. Mano draugai Vilniuje kartais pamato mažiau nei aš. Turiu draugų ratą, su kuriais gera, o visa kita – pasiekiama, – įsitikinusi M. Šaltytė. – Viena pažįstama iš Venesuelos kartą pasakė, kad Šiauliuose nėra daug ko žiūrėti. Nieko tokio – kaip gamta bando užpildyti tuštumą, taip Šiauliai skatina daug meninių ir muzikinių bandymų, alternatyvių projektų. Vilniaus mišrainė dažnai sujaukia ir supainioja žmones, jie nebežino, ko nori. Tuštuma telkia mus veikti“.

Nesėkmė – sėdėti ir keikti pasaulį

Krepšininkas M. Žukauskas pabrėžia – kai lavini smegenis, jose daugėja vingių, o krepšinio be galvos nepažaisi.

M. Žukauskas pasakojo, jog užsieniečiai labai painiodavo sunkiai ištariamą Šiaulių pavadinimą su Prancūzijos miestu Šolė.

„Reikėdavo paaiškinti, ką turime, ką valgome, nes užsieniečiams atrodė, kad čia – šiaurė. Kai atsibosdavo ginčytis, sakydavau: nieko mes neturim, valgom sniegą ir viskas“, – prisiminė krepšininkas.

Muzikantės ir atlikėjos, „Lauros studijos“ vadovės, „Rasos“ progimnazijos mokytojos L. Remeikienės įsitikinimu, kiekviena diena – dovana: „Turime prisiminti, ko atėjome į šią žemę. Jeigu prisimeni, viskas pradeda sektis, žinai, ką daryti. Jeigu neprisimeni, vieną dieną kepi, kitą – siuvi batus, trečią – bandai būti rašytoju ir nebesupranti, kas tu esi“.

Laisvosios rinkos instituto prezidentas Ž. Šilėnas stebuklingo sėkmės recepto nežino, bet pateikia nesėkmės receptą: sėdėti prie televizoriaus ir keikti visą pasaulį.

„Jeigu norite sukurti verslą, eikite ir darykite – bet kokia veikla ar produktas bus sėkmingas tik tada, kai bus naudingas žmonėms. Jeigu norite mokytis – mokykitės, tik pagalvokite, ką su tomis žiniomis darysite“, – neabejoja Ž. Šilėnas.

Šiauliams, kad jie klestėtų, anot filosofo G. Mažeikio, reikia anaiptol ne filosofo – trūksta racionalaus gebėjimo svarstyti rimtas alternatyvas ir egzistencinio ryžto.

Jono TAMULIO nuotr.

PARODA: Projekto idėjos autorė švietimo projektų vadovė Asta Lesauskienė sveikino į parodą atvykusius krepšininką Mindaugą Žukauską, aktorę Moniką Šaltytę.

PORTRETAS: Krepšininkas Mindaugas Žukauskas apžiūrinėja parodą „Įsivaikink sėkmę“, kurioje eksponuojami ir jo prortretai.