Vilkas atėjo į kiemą

Asmeninė nuotr.
Sodybos šeimininkas šunelio liekanas ir kraujuotas vietas laikinai pridengė polietilenu.
Šiaulių rajono, Meškuičių kaimo, gyventojas Povilas Daugėla, ankstyvą sekmadienio rytą išėjęs į sodybos kiemą, savo keturkojo lojimo jau nebeišgirdo. Priėjęs prie būdos šeimininkas pamatė ištemptą grandinę, kurios antkaklyje buvo likusi tik Muchtaro galva. Daug kraujo, grumtynių žymės ir šuns kailio gabalas vietą apžiūrėjusiam Gruzdžių girininkui beveik nesukėlė dvejonių, jog meškuitiškio augintinį nudaigojo į kiemą atsliūkinęs vilkas.
Specialistai pastebi, kad plėšrūnai elgiasi vis akiplėšiškiau.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Šiukšteris vilkų savivalę sieja su masiniu šernų – paklausiausio vilkų grobio – naikinimu.

Rasta tik galva

Pirmąja įvykdytos egzekucijos liudytoja tapo P. Daugėlos žmona. Moteris, kaip įprasta kiekvieną rytą, taip ir sekmadienį, nuėjo palesinti prie ūkio pastato užtvertų viščiukų. Pamačiusi tuščią būdą ir tolėliau gulinčius naktinio įvykio įkalčius, meškuitiškė nedelsdama pašaukė sutuoktinį.

Iš šeimos numylėtinio šunelio Muchtaro buvo likusi tik galva, kepenų likutis ir nedidelis lopinėlis kailio. Aplinkui matėsi išmindyta žolė, o ant jos – kraujo žymės. Prie šuns būdos taip pat įvykę akivaizdžios grumtynės: didelės pėdos ir aštriais nagais iškapstyta žemė.

Šeimininkas spėja, kad, atslinkus miško žvėriui, šunelis ramiai ilsėjosi savo būdoje. Greičiausiai vilkas sugalvojo grobį išsitraukti iš būdos jėga, galbūt ilgokai to padaryti negalėjo, tad ir siautėjo aplinkui didelėmis letenomis kapstydamas žemę.

Galiausiai išsitraukęs „mėsą“, nedelsdamas puolė ją naikinti. Surijo viską, antkaklyje palikdamas tik šuns galvą.

Neabejotinai vilkas

Sukrėstas sodybos šeimininkas P. Daugėla apie incidentą savo kieme nedelsdamas pranešė Gruzdžių girininkijos vadovui Algirdui Černauskui.

Atvykęs miškininkas ir ilgametis medžiotojas apžiūrėjo vietą taip pat plėšrūno kelią ir konstatavo: vilko darbas. Esą jei tai būtų buvęs agresyvus šuo, jis pririštą šunelį būtų tik nugalabijęs, bet nesurijęs su visu kailiu.

Anot A. Černausko, akivaizdu, kad žvėris atėjo laukais nuo Joniškio rajono Jukniškių miško, kuris yra maždaug už kilometro nuo P. Daugėlos sodybos. Iš pradžių plėšrūnas sliūkino laukais, o paskui per meškuitiškio bulvių daržą, purioje žemėje įspausdamas milžiniškas pėdas.

Anot miškininko, vilkų agresija šiuo metu laiku visai pateisinama, nes dabar jauniklių auginimo laikas. Gali būti, kad vilkai žūtbūt ieško ėdesio savo vaikams.

O gali būti, kad sodybos „svečias“ tiesiog buvo labai senas ir miške, kuriame dabar gausu ne tik suaugusių žvėrių, bet ir jauniklių, anot A. Černausko, tiesiog nebepajėgė susigauti laimikio.

Girininkas pastebėjęs, kad plėšrieji miško gyventojai, palyginus, kaip būdavo anksčiau, dabar kur kas įžūlesni.

„Būdavo, kad vilkai bijo žmogaus, bėga slėptis, o dabar pamatę sustoja pamiškėje ar lauke, stebi“, – pasakoja ilgametis miškininkas.

Tai esą todėl jie ir į gyventojų sodybas užsuka, lengvo grobio ieškodami. Šiemet laimikiu tapo P. Daugėlos šunelis, pernai Noreikių kaimo gyventojo avis. Panašių įvykių apskrityje pastaraisiais metais būtų galima prisiminti dešimtimis.

„Kad vilkų apylinkėse gausu, faktas. Vaikščiojant po mišką tai čia, tai ten vis galima surasti jų pėdsakų“, – sako A. Černauskas.

Kad vilkai praradę baimės jausmą, patvirtino ir savo keturkojį praradęs meškuitiškis. Antai neperseniausiai vyras automobiliu važiavo keliu Gruzdžiai–Meškuičiai. Staiga pamatė ant kelio stovintį vilką. Pilkis nespruko, o stovėjo sustingęs ir stebėjo į vairuotoją, tik paskutinę akimirką nuo važiuojamosios dalies pasitraukdamas.

Buvo vilkas, buvo ir lapė

Meškuičių seniūnijos seniūnę Jolantą Baškienę sekmadienio incidentas P. Daugėlos kieme pribloškė.

Seniūnijos vadovė apie grėsmę namų augintiniams, o galbūt ir žmonėms ketina kalbėti artimiausiame seniūnų susirinkime Šiaulių rajono savivaldybėje, galbūt tartis teks ir su miškininkais bei Šiaulių rajono medžiotojais. Labiausiai vadovę jaudinantis klausimas: ar drąsūs gyvūnai nekelia grėsmės žmogui.

Kad daugiau vilkai pastaruoju metu būtų įvykdę išpuolių, J. Baškienei neteko girdėti. Tik prieš porą savaičių į tą pačią Meškuičių kaimo Pievų gatvę, tiesa, pas kitą gyventoją atsliūkino lapė.

Anot seniūnės, meškuitiškis jai papasakojo, ne kartą rudąją matęs apylinkėse ir nuo jos akylai saugojęs savo vištas. Sekėsi puikiai, kol vieną dieną gyventojas pamiršo uždaryti ūkio pastato duris. Rezultatas: lapė išvilko vištas.

Išalksta miške, eina į sodybas

Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkui Raimondui Šiukšteriui nieko keista, kad į kiemą galėjo užsukti praalkęs vilkas.

Vilkų suįžūlėjimą specialistas linkęs sieti su šernų medžioklių suaktyvėjimu. Prasidėjus afrikinio kiaulių maro rizikai, pasak R. Šiukšterio, medžiotojai buvo raginami sumedžioti kuo daugiau šernų – aktyviausių minėtos ligos nešiotojų. Sumažėjus laukinių kiaulių, suprantama, sumenko ir ėdesio vilkams, taigi pastariesiems tenka traukti į sodybas.

Vilkų medžioklės sezonas vyksta nuo spalio 15 dienos iki kovo 31-osios. Limitai, kiek vilkų bus leista sumedžioti artimiausią sezoną, kol kas nėra patvirtinti.

Anot specialisto, vilkų miškuose yra tikrai nemažai. Tiesa, kiek jų yra tiksliai, bent jau šiais metais neaišku, mat vilkai paprastai skaičiuojami pagal sniege paliktas pėdas, o šiųmetė žiema, žinia, buvo besniegė.

Asmeninė nuotr.
Meškuitiškis Povilas Daugėla nebejoja, kad jo keturkojis Muchtaras tapo vilko grobiu.

Komentarai

STT Vilkas atėjo į kiemą    Ant, 2020-05-19 / 14:33
STT: sulaikytas Kelmės rajono meras, įtaria reikalavus 10 tūkst. eurų kyšio už palankumą vykdant Savivaldybės viešųjų erdvių sutvarkymo projektą. Šiandien, kaip įtariama, priėmęs dalį reikalauto kyšio – 5 tūkstančius eurų, meras buvo sulaikytas STT pareigūnų“, – nurodoma pranešime. " O Šiaulių meras Visockas dirba sąžiningai, pagal programą.
Sergejus    Ant, 2020-05-19 / 15:55
Mažiau naikinkit šarnus,stirnas ir viskas bus gerai. Vilkai medžioja silpnus žveris jie jug sanitarai mišku o medžiotojai naikina ju edesi tai kas belieka jiems. Patikrinkit geriau pas medžiotojus šaldituvus isigasit kek ten miesos o vilkas medžioja kad tik paesti.
As    Ant, 2020-05-19 / 16:59
Baltijos vilkas sakys kad gal katinas suni papjove vilkai gi nepjauna nieko aviu nepleso jie kaip bebrai sakeles valgo
R    Ant, 2020-05-19 / 18:45
Iškirto miškus, medžioja iškrypėliai dvikojai miško žvėris, tai dar stebisi, kad miškų gyvūnai badauja.
bate    Ant, 2020-05-19 / 19:58
tėvai ir seneliai pasakodavo, kad pokaryje vilkai taip irgi šunis pjaudavo, iš tvarto iškasę pamatą avis išsivarydavo. Dienos metu avį vesdavosi už kalnieriaus pasiėmęs matant žmonėms. Ėdalo jiems visada buvo vienodai, bet tarybiniais laikais juos medžiojo, o dabar saugo.....
Saulius    Ant, 2020-05-19 / 21:16
Jei geras šeimininkas - voljere reikėjo laikyt šuniuką, o ne ieškot kaltų miške.Niekur Europoj nemačiau taip nesaugomų naminių gyvūnų, kaip pas mūsų kaimų japus.Kai kledarą dviratį tai kiekvienas įvaro nakčiai į skladuką, o kad parsivaryt gyvulius iš ganyklos, uždaryt vištas, aptvert šunis - tai nesusivokia.
Aldona    Tre, 2020-05-20 / 11:32

In reply to by Saulius

Dviratį suliginai su avimis😂 dviračių juk važinėjama ir parvaziuoj namo o ne už 10km ganykloje pririša 😃 ..o gyvulių kiekvieną dieną nenuvesi ir neparvesi, juk žmonės irgi turi darbus.
Kęstas    Ant, 2020-05-19 / 22:35
Saulius : Tu savo vaikams voljerą padaryk. „Europieti“ tu chrienavas. Toliau savo kaimo gyvenime gal nebuvai nuvažiavęs.
Kodėl kaip žalias aktyvistas    Tre, 2020-05-20 / 00:24
Taip ir neadekvatus. Persiutęs ant žmonių, ne komentuoja, o pykčio putom taškosi, gyvūnus ale gelbsti, nors realiai pirštą pajudina tik kompo pelei pastumdyt... toks įspūdis, kad psichinius kas paleido psichuškę likvidavus, o ten jiem smegenis plovė gamtos pagrindu...
kike    Tre, 2020-05-20 / 08:08
Tarybiniais laikais vilkus medžiojo ištisus metus ir tai buvo teisinga.
Laura    Tre, 2020-05-20 / 08:30
Šiaip jau ne akmens amžiuje gyvenam, šunį laikyti prirista ant grandines būdoje yra jo pasmerkimas ribotam judėjimui ir tikrai nepilnaverciam gyvenimui. Šuo neturėjo šansų ji negalėjo issiigelbeti. Kaltas čia šeimininkas, kad neapsaugojo gyvūno. Bet tokiems juk nieko tokio - tuoj nauja prie būdos pririš.
Ar    Tre, 2020-05-20 / 15:23

In reply to by Laura

Tau viskas gerai? Visais laikais suo buvo sargas, tik dabar zuni padare lele, zaisliuku, o gal kai kurios ponios ir meiluziu. Teko girdeti istoriju, neteigiu, kad jos visos teisybe.
Ramus    Tre, 2020-05-20 / 09:11
Kai susijungė abi Vokietijos pusės, buvusios VDR Kėdainių dydžio mierstelio daugiaaukščių rūsiuose apsigyveno vilkai, nes gyventojai belikę buvo tik pensininkai. Išpjovė miškus, iššaudė atseit maru sergančius šernus, neliko maisto tai ir eina artyn pririšto grobio. Vilkai jie tokie ir yra, nusižiūri nuo politikų kaip elgtis. Šiaip tai šiurpiai aprašytas paprastas kaimo nuotykis. Gaila kad nėra ,,parblokštos: seniūnės nuotraukos, jeigu jinai tokia jautri, kitą kartą reikia turėti validolio.
Ach    Tre, 2020-05-20 / 11:55
Toks jausmas, kad dalis komentatorių nebuvo iš 5 aukšto karvelidės ant žemės nulipę. Visais laikais šuo nuo prijaukinimo laikų atliko sargo, o ne žaislo vaidmenį. Tai kad jis pririštas, kaime natūralus dalykas. O apie galvijų varinėjimą pirmyn atgal gali rašyti žmogus ne skiriantis karvės nuo jaučio, ar vištos nuo gaidžio. Gėda skaityti, bruko vaikai nuo žagrės
Vidas    Tre, 2020-05-20 / 14:49

In reply to by Ach

Tai, kad tamsta bukagalvis, taip pat natūralus dalykas. Mylintis gyvūną žmogus, niekad jo neriš prie būdos. Paprastai civilizuotame pasaulyje net baudžia tokius.
Saulius    Tre, 2020-05-20 / 15:03

In reply to by Ach

Ponai ūkininkai, kodėl tada skundžiatės ? Kodėl reikalaujat išnaikint vilkus, elnius, šernus.Jums mat žalos pridaro.Gerai, samdykit piemenis, apsitverkit ganyklas, saugokit patys naktimis.O laukinių gyvūnų jūs nelieskit ! Jie turi teisę gyvent gamtoj, jie yra mūsų biosferos dalis, jie tikresni šeimininkai, nei jūs su savo apsitriedusiomis karvėmis.
Tikrai    Tre, 2020-05-20 / 15:32

In reply to by Saulius

Issiplauk galva, nei tu zinai kaip zmones gyvena toliau negu du metrai nuo kompo, nei diskutuok. Vyrai medziojo ir medzios, o jei tu subobejai, nepakeli siknos tai nepasakok pifo pasaku. Tokie veikejai labiau kenkia tai paciai gamtai nei medziotojai. Iskreiptas tavo suvokimas.
Dana    Tre, 2020-05-20 / 22:29
Žmonės kurie gyvena prie miškų turėtų nepamiršti,kad gali ateiti vilkai.jei būdą pastato už tvarto,ar dar kur nematomoj vietoj,tai apie ką šnekėti.
.     Ket, 2020-05-21 / 00:47
Numylėtinis sako. Koks dar numylėtinis, kai du metrai grandinės ir jokios apsaugos? Šlykštus žmonės. Kaltina gamtą, kai patys neprisideda prie savo augintinių saugumo. Bjaurybės Karma is a bitch
Man nesuprantama     Ket, 2020-05-21 / 21:52

In reply to by .

Čia yra grynas apsileidimas taip neprižiūrėti savo augintinio. Ir kaip reikia miegoti, kad jokio lojimo ar triukšmo negirdėt. Juk ne mieste ir ne prie gatvės gyvena. Na nebent kurčias arba visiškas bailys turėtų būti.
Vilkų realiai yra virš 2000    Ket, 2020-05-21 / 10:09
O statistika oficialiai skelbia kad tik 120.bet ji meluoja, nes į jų skaičiavimo metodiką yra ne įtraukiami jaunikliai. Toks jausmas kad jau 30 metų, nuo pat nepriklausomybės vilkai nesidaugina. Jūs patys pagalvokite, jei tada buvo 120 vilkų, tai yra 60 porų, kiekviena pora į metus atsiveda po 4-6 vilkiukus. Tai jų daugėja geometrine progresija. Jų priviso tiesiog per daug ir būtent todėl jie puola visus. Miške žvėrių pilna. Latvijoje, Baltarusijoje, Kaliningrade juos šaudo be jokių limitų ir neišnyksta jie. Galima Lietuvoje šiais metais jau nušauti jų kokius 1500, bei vėliau neriboti limito, vis tiek jų neišnaikinsi. Tik laiko klausimas kol pajaus vaiką kokį kieme.
Hansas    Ket, 2020-05-21 / 16:16
SAULIAU,TAI JEIGU NUVAŽIAVAI TOLIAU SAVO KAIMO,T.Y.PABUVAI EUROPOJE,TAI JAU ESI KIETAS?

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.

Susijusios naujienos