Vienoms savivaldybėms – milijonai, kitoms – nulis

Ritos ŽADEIKYTĖS nuotr.
Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karklelis akcentavo, kad papildomi pinigai skirti tęstiniams projektams, kuriuos įgyvendinti pasiruošę iki metų galo.
Lietuvos vyriausybė paskirstė dalį savo vardu skolintų pinigų ekonomikos skatinimui ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimui, papildomai finansuodama savivaldybių projektus. Tačiau savivaldybes pasiekė labai skirtingos sumos. Šiaulių apskrityje taip pat vienos savivaldybės negavo nieko, kitos – po kelis milijonus.

Rajonui – kelis kartus daugiau nei miestui

Šiaulių rajono savivaldybė pranešė, kad iš papildomai savivaldybių projektams nukreiptų lėšų gavo beveik 3 milijonus eurų. Pagal Savivaldybės pateiktus prašymus 2 ,937 milijono eurų atiteko keturiems dideliems projektams.

Už beveik milijoną papildomų eurų bus rekonstruotas Daugėlių stadionas, pėsčiųjų tilto per Ventą statybą paspartins gauti 400 tūkstančių, o viešosios bibliotekos projektui skirta dar 600 tūkstančių. Dar beveik milijonas atiteks rajono kelių rekonstrukcijai ir remontui, kurių dalis bus skirta Daugėlių gatvės šaligatviui, jungiančiam šį rajoną su centrine miesto dalimi.

Savivaldybės administracijos direktorius „valstietis“ Gipoldas Karklelis akcentavo, kad Savivaldybė pateikė prašymus papildomai finansuoti ir daugiau projektų, tačiau lėšų šiuo metu gauta minėtiems keturiems projektams. Kitiems finansavimo tikimasi ateityje, jie vyks įprasta tvarka.

Administracijos vadovas patvirtino, kad gautas lėšas reikės panaudoti iki metų pabaigos ir yra įsitikinęs, kad bus suspėta, kadangi visi projektai yra tęstiniai. Negavus šių papildomų lėšų, projektai greičiausiai būtų baigti 2021 metais, o dabar pabaigos sulauks jau šįmet.

„Nė vienas euras nebuvo paskirtas taip paprastai. Ir paraiškas pildėm, ir rodėm, kokias sutartis turim, kokia sutarties vertė, kokios galimybės iki rudens užbaigti tuos darbus. Pinigai nebuvo skiriami dar nepradėtam projektui“, – sakė G. Karklelis.

Jo manymu, todėl savivaldybės ir gavo tokias skirtingas lėšas. Direktorius pabrėžė, kad gautos lėšos aprūpins darbu ir pajamomis, padės išlaikyti darbo vietas ne vien Šiaulių rajone, nes darbus atlieka rangos įmonės iš Šiaulių, Telšių.

Akmenės rajonas – čempionas

Tačiau Šiaulių rajonas nėra apskrities čempionas. Net 4,21 milijono eurų papildomų lėšų skirta Akmenės rajonui.

Naujosios Akmenės sporto rūmų atnaujinimui ir sveikatingumo komplekso Naujojoje Akmenėje įrengimui atiteko 1,3 milijono eurų, Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazijos pastato modernizavimui – 339 tūkstančiai, o socialinio būsto remontui – 100 tūkstančių eurų, tiek pat – Dabikinės dvaro rūmų pastato rekonstrukcijai. Dar beveik 1,4 milijono eurų finansuojamas Akmenės laisvosios ekonominės zonos infrastruktūros išvystymas. O Naujosios Akmenės ligoninės remontui nukreipta 630 tūkstančių eurų.

Savivaldybės ryšių su žiniasklaida specialistė Jolanta Šiurkuvienė sakė, kad papildomą finansavimą gavo tęstiniai projektai. Dabikinės dvaro rūmų rekonstrukcijai dar bus perkami rangos darbai.

Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė informavo, kad taip pat neliko tuščiomis rankomis. Už 900 tūkstančius papildomų eurų bus modernizuojamas viešosios paskirties pastatas L. Giros gatvėje ir pritaikomas muzikos mokyklos veiklai. Savivaldybė rengiasi skelbti konkursą rangos darbams pirkti.

Dar 200 tūkstančių eurų atiteks „Atžalyno“ gimnazijos sporto aikštyno atnaujinimui. Anot direktorės, šiam objektui baigiami projektavimo darbai.

Joniškio rajone „Saulės“ pagrindinės mokyklos pastato remontui atseikėta 360 tūkstančių eurų, o vaikų darželio-lopšelio „Saulutė“ modernizavimui – dar 200 tūkstančių.

Nė euro!

Jau rašyta, kad Šiaulių miestui teko tik 800 tūkstančių eurų, nors kitiems didmiesčiams skirtos milijoninės sumos. Šiauliai prašė pinigų trijų mokyklų ir vienos gydymo įstaigos pastatų remontams nuo 180 tūkstančių iki 250 tūkstančių eurų. Dar vienam projektui pinigų neskirta.

Kelmės ir Radviliškio savivaldybės iš dosnaus valstybės iždo papildomai negavo nė euro.

Kelmės rajono administracijos direktorius Stasys Jokubauskas aiškino, kad paraiškų neteikė, nes iš Valstybės investicijų programos finansavimą buvo gavę jau anksčiau.

Radviliškio rajono savivaldybės meras konservatorius Antanas Čepononis piktinosi, kad iš milijono eurų sumai teiktų paraiškų finansavimo negavo nė vienam projektui. Jis sakė, jog aiškinasi su ministerijomis, dėl kokių priežasčių buvo atmesti Radviliškio projektai.

Meras negalėjo suprasti, kodėl vieniems duoda net socialinio būsto remontui, kitiems – ne. Jis aiškino, kad Vyriausybės nutarime atsirado projektai, kurie net nebuvo pateiktų paraiškų sąraše.

„Liepos 1 dienai reikia pateikti techninius dokumentus, įvykusių pirkimų sutartis. Kaip matau ir žinau, tai trečdaliui projektų net nepradėti vykdyti viešieji pirkimai. Apgaudinėti negalima. Ir šitaip dalinti pinigus negalima“, – tvirtino A. Čepononis.