Verslas vis dar laukia laukia paramos

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis apgailestavo, kad dėl lėtų valdžios sprendimų kai kurie verslo subjektai bus priversti stabdyti veiklą.
Antradienį spaudos konferencijoje Šiaulių miesto verslo įmonių situaciją dėl karantino pristatė Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis. Jis teigė, kad dėl vėluojančios valstybės pagalbos karantino pabaigos išlaukti sugebės visi verslo subjektai.

Jis akcentavo, kad ir Šiauliuose labiausiai nuo veiklos apribojimų karantino metu nukentėjo turizmo, viešojo maitinimo, kitų paslaugų sektorius. Rūmai atlieka verslo subjektų apklausą. ŠPPAR prezidentas sakė, kad apie 60-65 procentai kavinių ir restoranų neplanuoja pradėti vasaros pavilionų darbo.

„Veiklos vykdymas reiškia, kad nutraukiamą prastovą ir darbuotojai turi grįžti į darbą. Kitas dalykas prabangūs restoranai, kavinės turi išskirtinį asortimentą. Jų darbo užmokesčio sąnaudos, ypatingai virtuvės darbuotojų, yra pakankamai didelės. Su minimaliu klientų skaičiumi ir didelėmis sąnaudomis jiems ekonomiškai neapsimoka“, – aiškino V. Lembutis, kodėl dar greit visų lauko kavinių neišvysime.

Anot V. Lembučio, mažiausiai nuo karantino apribojimų nukentėjo gamybos sektorius. Tačiau didelė dalis gamybos orientuota į eksportą, todėl labai svarbu, kaip kečiasi situacija už Lietuvos ribų.

ŠPPAR vadovas teigė, kad neturi duomenų, kad kuri nors gamybos įmonė būtų sustabdyta visiškai, tačiau yra savo veiklą apribojusių iki 30-50 procentų.

„Informacija keičiasi. Praėjusią savaitę buvo didesnis prastovų skaičius. Šią savaitę situacija yra šiek tiek geresnė dėl tarptautinių užsakymų ir planuojama, kad šios savaitės viduryje arba kitos pradžioje gamybos įmonės pradės didintis savo gamybinius pajėgumus“, – kalbėjo V. Lembutis.

Jis ptavirtino, kad įmones, kurios laiku užsipildė dokumentus, valstybės lėšos dėl prastovų jau pasiekė. Tačiau įmonės turi savo lėšomis susimokėti likusią dalį. Jei valstybės kompensacijos siekia 70-90 procentų, o įmonės negali likusios dalies sumokėti, darbo užmokesčio išmokėjimas užtrunka visiškai.

V. Lembutis patvirtino, kad greito ekonominio atsigavimo nebus. Geriausiu atveju augimas pasimatys ketvirtą šių metų ketvirtį arba pirmą kitų metų ketvirtį. Net ir atšaukus karantiną, baimė visuomenėje išliks. Nepaisant to, kad suvaržymai bus panaikinti, iš esmės grįžti į įprastą darbo ritmą nepavyks.

Asociacijos vadovas įvardino dvi dideles bėdas, su kuriomis pastaruoju metu susiduria verslas. Tai darbo vietų išsaugojimas ir apyvartinių lėšų trūkumas.

V. Lembutis tikino, kad tiek Šiaulių miesto, tiek regiono įmonės deda visas pastangas, kad būtų išsaugotas maksimalus darbuotojų skaičius, bet pripažino, kad net maksimaliomis pastangomis tai padaryti nepavyksta.

„Sukurtas nemažas priemonių mechanizmas iš Vyriausybės pusės šiandien dar neveikia, kaip buvo pristatytas. Ypatingai kalbant apie finansavimą verslui. Tai šiandien labiausiai stringanti sritis. Keletą kartą buvo teiktos iniciatyvos keisti įstatymus ir poįstatyminius aktus. Džiaugiamės, kad į mūsų pasiūlymus buvo sureaguota, tačiau greitis sprendimų priėmimo per lėtas“, – sakė V. Lembutis.

Karantinas įvestas per vieną dieną, o tuomet priimti sprendimai dar neveikia, nors jau kalbama apie karantino pabaigą galbūt gegužės mėnesį. ŠPPAR vadovas apgailestavo, kad kai kurie verslo subjektai nesugebės išlaukti karantino pabaigos, bus priversti stabdyti savo veiklą.