Paramos krepšelis dar tik kuriamas

Lai­mos AGA­NAUS­KIE­NĖS nuo­tr.
Karantino metu užsidariusių grožio salonų darbuotojai liko be jokių pajamų. Daugelis iš jų turi mokėti ir patalpų nuomos mokestį.
Radviliškio rajono smulkiajam ir vidutiniam verslui remti praėjusiais metais buvo panaudotos beveik visos šio verslo rėmimo fondo lėšos – apie 40 tūkstančių eurų.
Šiemet koronaviruso pasekmes srebiančiam verslui prireiks kur kas didesnės paramos. Kiek (ar) jos nubyrės iš rajono biudžeto?
Lai­mos AGA­NAUS­KIE­NĖS nuo­tr.
Savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Valerija: „Norint padėti dėl paskelbto karantino nuostolių patyrusiems verslininkams, teks papildyti finansinės paramos formas“.

Panaudotos visos paramos lėšos

Smulkiajam ir vidutiniam verslui atstovaujančioms rajono įmonėms pernai padalinta kiek daugiau nei 39,8 tūkstančio eurų. Paramos iš biudžeto prašė 48 įmonės. Keliolika iš jų kreipėsi dėl skirtingų paramos rūšių.

Savivaldybės duomenimis, daugiausia – 26 įmonės – pasinaudojo galimybe iš dalies padengti pagrindinių priemonių, reikalingų verslo plėtrai, įsigijimo išlaidas. Joms kompensuota iki 10 procentų šių išlaidų. Iš viso tam skirta 14,4 tūkstančio eurų Smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimo fondo lėšų.

Savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Valerijos Znutienės paskaičiavimais, įmonės, kurios kreipėsi paramos įsigytų pagrindinių priemonių išlaidoms kompensuoti, iš viso į verslo plėtrą investavo apie 160 tūkstančių eurų.

14-ai įmonių skirtas dalinis finansavimas, įsteigus 36 naujas darbo vietas (po 200 eurų už vieną naują darbo vietą). Tam panaudota 7,1 tūkstančio eurų fondo lėšų.

Septynioms įmonėms skirta išmoka už dirbančius 12 darbuotojų, turinčių 30–55 procentų darbingumo lygį (po 200 eurų už vieną įdarbintą asmenį). Tam panaudota 2,4 tūkstančio eurų.

3,4 tūkstančio eurų skirta naujos įmonės įregistravimo išlaidoms iš dalies padengti. Šia parama pasinaudojo 15 naujai įsiregistravusių įmonių.

Keturioms įmonėms, padidinusioms gyventojų pajamų mokesčio dydį per metus (iki 30 procentų metinio gyventojų pajamų mokesčio padidėjimo) paskirstyta 3,3 tūkstančio eurų.

7 tūkstančiai eurų skirti įmonėms, kurias įsteigė 29 metų neturintys steigėjai. Jaunimui padengta iki 50 procentų verslo plėtrai reikalingų pagrindinių priemonių įsigijimo išlaidų.

Du kartus į fondo skirstymo komisiją kreipėsi MB „Autožironai“, pradėjusi teikti automobilių diagnostikos ir autoserviso paslaugas. Du kartus prašymus teikė ir naujai įsteigta UAB „Bradabrada“, gaminanti lazeriu pjaustytus dekoratyvinius dirbinius.

Pateikė pasiūlymų paketą

Šiemet smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimui biudžete numatyta tokia pat suma – 40 tūkstančių eurų. Šios lėšos gali būti paskirtos tik konkrečioms finansinės paramos formoms, kurios numatytos Radviliškio rajono savivaldybės smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimo tvarkos apraše.

Tad jau dabar aišku, jog į koronaviruso spąstus patekę ir dėl to sunkiai alsuojantys smulkieji rajono verslininkai paramos iš šio fondo nelabai gali tikėtis, nes dėl koronaviruso atsiradusių problemų šis fondas iki šiol nesprendė, nes tokių problemų tiesiog nebuvo.

Rajono Taryba jau patvirtino kai kurių mokestinių lengvatų rajono verslui. Jos nebus didelės, tačiau rajono meras Antanas Čepononis įvykusiame rajono Tarybos posėdyje sakė, kad tai – tik pradžia: esą šiuo metu svarstomos ir kitos verslo rėmimo galimybės ir būdai. Laukiama ir verslininkų pasiūlymų dėl to.

Radviliškio verslininkų asociacija rajono Tarybai ir Savivaldybės administracijai pateikė pasiūlymų paketą, kaip būtų galima pagelbėti verslui. Tarp siūlymų – ir nekilnojamojo turto bei žemės mokesčių lengvatos.

Anot V. Znutienės jos jau ir be siūlymo buvo priimtos.

Taip pat siūlyta įmones ir verslininkus karantino laikotarpiu atleisti nuo atliekų mokesčio.

Savarankiškai dirbantiems asmenims prie Vyriausybės skiriamų 257 eurų karantino laikotarpiu siūlyta iš Savivaldybės lėšų pridėti 125 eurus mėnesiui.

Siūlyta mokėti ir 10 procentų subsidijas iš rajono biudžeto tiems darbuotojams, kuriems valstybė skirs subsidijas kompensuoti darbo užmokestį prastovų metu.

Tarp asociacijos siūlymų – ir pasiūlymas Savivaldybės administracijai kreiptis į Vyriausybę dėl PVM sumažinimo nuo 21 iki 15 procentų.

Teks papildyti paramos formas

Savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė V. Znutienė „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog šiuo metu padėti su finansinėmis ir kitomis problemomis dėl paskelbto karantino susidūrusiems verslininkams iš šio fondo nebūtų galima.

„Tačiau, atsižvelgdami į naują situaciją, planuojame papildyti aprašą nauja ar naujomis finansinės paramos formomis.

Gal prisidėsime prie darbo vietų išlaikymo – kol kas tai tik aptarinėjame, tačiau iki birželio mėnesio siūlymus jau turėtume pateikti Tarybai.

O kol kas įmonių prašome pateikti informaciją, kokių nuostolių jos patyrė ir kokios yra didžiausios problemos, tačiau labai jau vangiai į tai atsiliepiama.

Turime keliolika pasibėdojimų tų, kurie dirba su verslo liudijimais. Tačiau jie nepagrįsti konkrečiais skaičiais. Verslininkai yra surašę, kad negali pragyventi negaudami pajamų, kad turi mokėti nuomą už patalpas, kuriose nevykdo veiklos.

Kokie konkrečiai jų patirti finansiniai nuostoliai, neaišku“, – redakcijai sakė V. Znutienė.

Pasak jos, paramos verslininkai galėtų tikėtis tik po karantino, kai jau bus aiškūs dėl jo patirti nuostoliai.

Šiuo metu, anot V. Znutienės, dar nepanaudotas nė vienas verslo rėmimo fondo euras. Manoma, kad didesnę jo dalį galėtų sudaryti su karantinu susijusi parama, kadangi poreikis kitoms paramos formoms šiemet tikrai bus mažesnis.

Bet kuriuo atveju, dėl naujų paramos formų turės apsispręsti ir jas patvirtinti arba atmesti rajono Taryba.

 

Verslo finansavimas https://finbro.lt/verslo-paskolos/