
Naujausios
Vaikai mokysis Lietuvoje
Po keliolikos metų darbo užsienyje kelmiškiai Diana ir Rimas Sungailos sugrįžo į gimtinę. Savo būstą šalia Londono turėjusi ir darbe įsitvirtinusi jauna šeima sprendė, ar leisti dukras į anglišką mokyklą ir kol ją baigs likti svetimoje šalyje dar keliolika metų, ar grįžti į Lietuvą? Pasirinko Lietuvą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Uniforma šešiskart brangiau
Prieš gerą pusmetį, praėjusių metų spalį, į Lietuvą grįžusi Diana Sungailė neseniai gavo laikino darbo Kelmės vietiniame ūkyje. Jos kabinete ir kalbamės apie gyvenimo svetur ir Lietuvoje niuansus.
Jauna moteris jau turi didelę emigrantės patirtį. Vos baigusi vidurinę išvyko į Čekiją užsidirbti pinigų studijoms. Norėjo studijuoti vadybą. Pusantrų metų dirbo kepykloje.
Parvykusi į Lietuvą, sulaukė pasiūlymo dirbti Anglijoje. Sutiko, nes uždarbis ir sąlygos ten buvo dar geresnės negu Čekijoje.
Anglijoje Diana naujai pažvelgė ir į savo vaikystės draugą Rimą, kuris ten taip pat dirbo. Tapo pora, vėliau susituokė. Ilgą laiką nuomojosi namą Londone. Kai gimė dukros, nusprendė, jog mažesniame mieste jas auginti bus paprasčiau. Paėmė paskolą ir nusipirko butą maždaug Šiaulių dydžio Hemel Hempstead mieste. Po dvylikos Anglijoje praleistų metų sugrįžo.
„Už pirmokės dukros uniformą – sijonėlį, švarkelį ir kaklaraištį – šiandien sumokėjau 89 eurus, – lygina Diana. – Anglijoje drabužiai mokyklai kainuodavo vos keliolika svarų: trys svarai sijonėlis, trys švarkelis ir keletas svarų trys palaidinukės. Žmonės Lietuvoje gyvena tikrai sunkiai. Uždirba mažai, o mokėti už viską tenka labai brangiai.“
Grįžusi emigrantė pasakoja, jog Anglijoje auginti vaikus daug pigiau negu Lietuvoje. Už darželį mokėti nereikėjo. O maisto vaikams duodama sočiai, jis gaminamas pagal Oliverio receptus. Po valgio pridedama deserto.
Į mokyklą išleisdami vaiką tėvai neperka net tušinuko. Viską duoda mokykla. Būreliai vaikams – nemokami. Nereikia mokėti už banko pavedimus. Maistas ir drabužiai taip pat pigesni. Apskritus metus netrūksta šviežių vaisių. Jie pigūs.
Brangiau atsieina tik atliekų tvarkymas, automobilio draudimas, degalai ir, žinoma, būsto nuoma.
Lietuvoje vaikų išlaikymas kainuoja žymiai brangiau. Vyresnioji Sungailų dukra Iglesija tik pusdienį gali pabūti darželyje. Visai dienai negavo vietos. Už pusryčius ir pietus tėvai kas mėnesį turi sumokėti 33 eurus. Ypač brangūs vaikiški drabužiai.
Tačiau Diana įvertina kitas galimybes Lietuvoje. Namą jauna šeima pasistatė savo močiučių kaimynystėje. Jos prižiūri anūkes, kai tik reikia. Be to, dirbdamas slenkančiu grafiku, Rimas daug laiko praleidžia namuose. Pats prižiūri dukras ir atlieka nemažai statybos darbų.
Sugrįžti sunkiau, negu išvažiuoti
Diana per pusmetį Lietuvoje jau spėjo pajusti, ką reiškia gyventi taupymo režimu. Emigrantų šeima savo tėviškėje, Paverpenio kaime, statosi namą. Pirmąjį aukštą jau įsirengė ir persikėlė gyventi, kad nereikėtų nuomotis buto Kelmėje.
Statybos tęsiasi. Medžiagos – brangios. Darbai – taip pat. Todėl Dianos vyras Rimas kurį laiką nė neieškojo darbo. Stengėsi kuo daugiau darbų atlikti pats.
Tačiau santaupos ir pinigai už Anglijoje parduotą butą greitai tirpo. Įsirengusi dalį namo jauna šeima pradėjo ieškotis darbo. Rasti nebuvo lengva. Rimas įsidarbino degalinėje Kryžkalnyje. Kai ateina jo pamaina, į darbą tenka važiuoti 30 kilometrų.
Diana apie galimybę tris mėnesius padirbėti Kelmės vietiniame ūkyje sužinojo iš čia dirbančios savo sesers. Darbo turės, kol suves į kompiuterio programą visų rajono atliekų turėtojų duomenis.
Abiejų Sungailų atlyginimai – minimalūs. Prie atlyginimų Sungailos ketina prisidurti sukūrę nedidelį verslą. Iš Anglijos parsivežė batutų, burbulų ir šviesų, spragėsių ir saldžios vatos aparatų, kuriuos nuomoja.
Anglijoje kelerius metus dirbo vienas Rimas. Diana augino dukras. Vėliau susirasdavo laikinų darbų nepilnai dienai. Tačiau ir vieno vyro atlyginimo viskam užteko. Niekuomet nereikėjo galvoti, kaip gyventi taupiau. Ko prireikdavo, tą pirkdavo.
Lietuvių šeima svečioje šalyje neprašė pašalpų. Rimas visus 12 Anglijoje praleistų metų dirbo toje pačioje japonų firmoje, tiekusioje maisto produktus japonų kavinėms ir restoranams. Iš pradžių buvo eilinis sandėlio darbuotojas. Vėliau tapo sandėlio vedėju.
Diana darbavosi printerių dažus gaminančiame fabrike. Iš pradžių klijuodavo lipdukus, vėliau buvo paskirta komandos lydere, vadovavo darbuotojų grupei.
Nugalėjo tėvynės ilgesys
Vienintelis dalykas, kuris slėgė svetimoje šalyje, buvo Lietuvos ir čia likusių artimųjų ilgesys. Mintimis Sungailos tiesiog nesąmoningai projektavo grįžimą. Vienais metais nusipirko sklypą šalia Kelmės esančiame Paverpenio kaime. Kitą vasarą sugrįžę atostogų paklojo pamatus namui.
Apsisprendimas atėjo, kai vyresnioji dukra baigė pirmąją klasę. Tėvai pastebėjo, jog dukros labiau mėgsta kalbėti angliškai. Tuomet iškėlė sau klausimą, ar jiedu nori likti Anglijoje dar keliolika metų, kol abi dukros baigs mokyklą, ar grįžti į Lietuvą, kol dar nevėlu, ir čia leisti dukras į mokyklą?
Šeima pardavė butą Hemel Hempstead mieste. Sugrįžo į gimtinę ir apsigyveno išsinuomotame bute.
Vyresnioji dukra Iglesija, Anglijoje baigusi pirmą klasę, darželyje lanko paruošiamąją grupę. Vėl viskas iš naujo. Įsikūrimo rūpesčiai ir džiaugsmai. Per pusmetį iškilo naujas šeimos namas.
Ar tėviškė ir savi namai sulaikys buvusius emigrantus? Apie trylika metų emigracijoje praleidusi Diana prisipažįsta dar nesusitaikanti su lietuviška realybe. Gal per pusmetį nespėjo jos ir įvertinti? Dukros taip pat pasiilgsta Anglijos.
„Jeigu nesugebėsime gyventi Lietuvoje, grįšime į Angliją, juk ten jau praminti visi takai“, – neslepia moteris, juolab, kad Anglijoje dar liko sesuo Ilona, kurią Diana pasikvietė.
Dvylika metų kelmiškių Dianos ir Rimo Sungailų namais buvo tapusi Anglija.
Autorės nuotr.
Dianą Sungailę, po trylikos emigracijoje praleistų metų sugrįžusią į Lietuvą apėmęs dvilypis jausmas. Tarp artimųjų smagu, bet išgyventi labai sunku.
Asmeninės nuotr.
Anglijoje Dianos ir Rimo Sungailų šeima galėdavo sau leisti pakeliauti.
Anglijoje Dianai ir Rimui Sungailoms gimė dvi dukros. Jos buvo pagrindinis pretekstas grįžti į Lietuvą. Tėvai nenorėjo, kad dukros netektų Lietuvos pilietybės ir taptų britėmis, kad atsisakytų savo tėvynės ir kalbos.
Lietuvoje Sungailų šeimyna jau turi savo namą.