„Už savus! Už Ukrainą“ – ant penkiaaukščio sienos: dar klausimas, ar ilgam

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Daugiabučio Vytauto ir Ežero gatvių sankryžoje siena keičia vaizdą.
Šiauliuose, Vytauto ir Ežero gatvių sankryžoje, stovinčio daugiabučio namo galinė siena keičia vaizdą. Anksčiau čia buvusį penkiakampių žvaigždžių monumentą su liepsnomis virš jo ir šūkiu „Amžina šlovė didvyriams!“ keičia naujas kūrinys – Ukrainos vėliavos spalvų fone dvi susijungusios rankos ir užrašas „Už savus! Už Ukrainą!“. Gegužės 14 dieną 12 valandą jau kviečiama į jo atidarymą. Nauju kūriniu patenkinti ne visi, tačiau aiškinama, kad naujasis kūrinys gali būti ne ilgalaikis.

Autorius – žymus gatvės menininkas

Naują meno kūrinį ant daugiabučio Ežero gatvėje 19 numerio sienos miestui dovanoja „Gubernijos“ darykla, ji sutelkė verslo atstovus, partnerius ir gyventojus minėtiems pokyčiams.

„Manau, labai simboliška, kad būtent ant šios namo sienos atsiras Ukrainą palaikantis meno kūrinys ir tikiu, kad jis taps dar vienu Šiaulių vienybės simboliu. „Gubernija“ visada kvietė ir kvies palaikyti vieni kitus, o dabar kaip savus palaikyti kviečiame ir ukrainiečius – ir tuos, kurie kuria savo ateitį Šiauliuose ar kitur Lietuvoje, ir tuos, kurie liko savo šalyje bei kovoja už laisvę – jiems tai labai svarbu“, – sakė bendrovei „MV GROUP Production“ ir „Gubernijos“ daryklai vadovaujantis Algirdas Čiburys.

Šią iniciatyvą „Gubernija“ pavadino „Už Savus! Už Ukrainą!“, o jos kūrybinę idėją sukurti ir įgyvendinti patikėjo žymiam Lietuvos gatvės menininkui Linui Kaziulioniui.

Tarptautinių gatvės meno festivalių dalyvis ir prizininkas, parodų autorius L. Kaziulionis savo kūriniais jau papuošė ne vieną pastatą Lietuvoje, taip pat Italijoje, Tailande ir kitose užsienio šalyse. Planuota, kad visi dažymo ir piešimo darbai Šiauliuose užtruks apie savaitę.

„Gubernija“ skelbia, kad senojo piešinio panaikinimui ir naujo, Ukrainą palaikančio meno kūrinio atsiradimui pritarė ir Savivaldybė, ir namo gyventojai, palaikymą idėjai taip pat išreiškė bendrovės remiamos Šiaulių sporto komandos. Bendrovė „Tikkurila“ padovanojo dažų „Vivacolor“, reikalingų piešiniui įgyvendinti.

Yra ir nepritariančiųjų

Tokiai meno kūrinių kaitai nepritarė Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius. Architektų sąjungos skyrius mano, kad kelis dešimtmečius ant sienos buvęs spalvoto granitavimo dekoro kūrinys galėtų būti iš dalies koreguojamas renovuojant namą. Architektai kvietė „nekovoti su meno kūriniais“.

Paviešinus Savivaldybės ir verslo planus, socialiniuose tinkluose pasipylė daug nepritariančių ir net piktų gyventojų komentarų: „Įdomu, kodėl meras neatsiklausia žmonių, nepadaro „savo apklausos“. Juk taip mėgsta pasitarti su miesto gyventojais“, „Na jei taip norisi vėliavos, tai reiktų, manau, kad viena ranka būtų papuošta Lietuvos vėliava, o kitą ranką papuoštume ukrainiečių, nes jau toks persūdymas vyksta...“, „Sovietmečio palikimą, be jokios abejonės, naikinti reikia, tik tai daryti reikia protingai ir racionaliai“, „Iš viso šito jau daroma kažkokia pajuoka... Visi palaikome Ukrainą, bet jau ryškiai virš visko čia...“, „Ar vėliavą nupaišę ant sienos mes jiems padėsime, remkime pinigais, daiktais, o ne žodžiais ir vėliavom“.

Meras paklausė miesto Tarybos narių nuomonės. Jo patarėjas Justinas Švėgžda informavo, kad laiškas buvo išsiųstas visiems 30 Tarybos narių ir jame paprašyta nepritariančių politikų parašyti savo nuomonę, o pritariantys galėjo ir nerašyti. Anot patarėjo, nepritarimą išreiškė tik vienas politikas.

Tarybos nariai nuomonei išsakyti turėjo gerą pusdienį, nes gegužės 5 dieną Tarybos posėdžio metu per vaizdo ryšį buvo prisijungęs Šiaulių miesto partnerio Ukrainoje Chmelnyckio miesto meras.

„Mūsų pasirinkimas yra aiškus nuo pirmų dienų. Šiandien norime parodyti konkretų pavyzdį. Parodyti, ką yra pasiruošęs padaryti verslas savo lėšomis. Kalba eis apie meninį akcentą, kurio dydis yra kaip penkiaaukštis namas“, – savo kolegai iš Ukrainos aiškino A. Visockas, o ekrane buvo pademonstruotas būsimo kūrinio eskizas.

Ar naujasis kūrinys bus ilgalaikis?

Šiaulių miesto tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Malik Agamalijev mums teigė, jos šis kūrinys nėra ilgalaikis – metams, dvejiems. Juolab kad centre vyksta daugiabučių namų renovacija.

„Keičiant fasadą ir naujasis meno kūrinys turėtų būti keičiamas. Truputį vėluojame ir reikia skubėti su buvusio kūrinio panaikinimu. Mes tą turime padaryti. Mano iniciatyva vyko kelių gatvių pavadinimų pakeitimas ir dėl šio pastato fasado buvome priėję, bet tada, prieš porą metų, niekas nenorėjo kalbėti. Sakė: bus sprendžiama. Dabartinis karas ir paskatino viską keisti. Šiam laikmečiui meno kūrinys parinktas tinkamas. Bendradarbiaujame su Ukrainos miestu Chmelnyckiu. Manau, kad išraiška tinkama. O tai bus nuolatinis ar ne kūrinys – ateitis parodys“, – sakė M. Agamalijev.

Jis sutinka, kad kūrinys patiks ne visiems. Štai jam nepatinka karių palaidojimai prie Savivaldybės, kad ten, pasak jo, dar liko toks „šašas“. „Ne visiems patiks ir tas kūrinys ant sienos, bet laikmetis toks, kad sprendžiame greitai ir efektyviai“, – paaiškino komiteto pirmininkas.