Kūrinys „Už savus! Už Ukrainą!“ pristatytas miesto bendruomenei

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Renginio dalyviai įsiamžino prie naujo kūrinio.
Šeštadienį užbaigtas ir pristatytas visuomenei meno kūrinys ant Ežero g. 19 namo sienos. Geltonos ir mėlynos spalvų fone nupiešti du sujungti delnai, o viršuje užrašas „Už savus! Už Ukrainą“. Renginyje dalyvavę šiauliečiai sakė esą patenkinti tokiu kūriniu, kuris pakeitė anksčiau ten buvusį sovietmečio laikų granituotą monumentą ir užrašą.

Paskutiniai potėpiai – renginio dalyvių

Naujasis kūrinys gimė „Gubernijos“ daryklos iniciatyva ir finansais. Juo uždengtas čia buvęs penkiakampių žvaigždžių monumentas su liepsnomis virš jo ir šūkiu „Amžina šlovė didvyriams!“.

Vilnietis menininkas Linas Kaziulionis Šiauliuose užtruko apie savaitę, kol nupiešė apie 100 kvadratinių metrų piešinį su užrašu „Už savus! Už Ukrainą“ ant penkiaaukščio sienos. Tarptautinių gatvės meno festivalių dalyvis ir prizininkas, parodų autorius L. Kaziulionis savo kūriniais jau papuošė ne vieną pastatą Lietuvoje, taip pat Italijoje, Tailande ir kitose užsienio šalyse. Savo iniciatyva nupiešė piešinį ant Karo akademijos sienos, skirtą Ukrainai palaikyti.

„Šį kartą tai buvo „Gubernijos“ iniciatyva. Dirbti nebuvo labai sunku, tačiau kelias dienas trukdė lietus. Sunku buvo padengti dažais seną sienos faktūrą, nes ji yra pašiaušta. Kūrinys yra ilgalaikis. Kokia jo ateitis – aš neįsivaizduoju, tačiau dažai laikys apie 10 metų“, – sakė dailininkas.

Piešinį jis užbaiginėjo dar šeštadienį nuo 7 ryto ir iki 12 valandą vykusio renginio spėjo užbaigti. Tiksliau, užbaigė kūrinį renginyje dalyvavę šiauliečiai ir svečiai. Visi turėjo galimybę paimti teptuką ir palikti sienoje savo potėpį. Ant sienos baltais dažais tepė ne tik organizatoriai, sportininkai (regbininkai, krepšininkai), miesto Savivaldybės atstovai, bet ir namo gyventojai.

L. Kaziulionis atviravo, kad dirbdamas iš praeivių girdėjo visokių komentarų.

„Visada atsiranda žmonių, bijančių pokyčių, tad teko susilaukti ir priekaištų. Tačiau noriu pasidžiaugti, kad sulaukiau nemažai ir palaikymo, gyventojų pagalbos“, – sakė menininkas.

Pakalbinti renginyje dalyvavę šiauliečiai nauju meno kūriniu buvo patenkinti. Vienas žmogus pasidžiaugė, kad sienos neuždažė visiškai, liko buvęs pagrindas. Matosi dalis istorijos, kuri, kaip bebūtų, tokia buvo. Bet kada prireikus bus galima nupiešti kitą simbolį. O šiandien reikia tokio kūrinio. Vienas namo gyventojas sakė davęs naudotis elektra, kad dailininkas galėtų prisijungti projektorių, kai buvo matęs dar tik kūrinio eskizą. Rezultatu liko patenkintas.

„Šiaulių stiprybė – vieningumas ir šiaurietiškas užsispyrimas. Manau, kad čia graži simbolika, kuri parodo tą vieningumą, bendrą kovą už laisvę“, – komentavo Ieva Matulaitienė, „MV GROUP“ rinkodaros direktorė.

Manoma, kad naujasis kūrinys daugiabutį puoš iki namo renovacijos.

––-

Architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pozicija

Apie naujo kūrinio ant Ežero g. 19 namo sienos gimimą rašėme ir anksčiau. Pateikėme įvairias nuomones, tiek pritariančių, tiek nepritariančių. Nepatenkintas paviešinta savo pozicija liko Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Šiaulių skyrius. Jo pirmininkas Dalius Puzinas pareikalavo paneigti teiginį, kad „tokiai meno kūrinių kaitai nepritarė Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius“. Spausdiname skyriaus susirašinėjimą su Šiaulių miesto savivaldybe.

2021 metų vasario 17 dieną LAS Šiaulių skyrius, atsakydamas į Savivaldybės užklausą, atsiuntė tuometinės valdybos pirmininkės Rūtos Stuopelienės pasirašytą raštą.

Jame rašoma: „ Sunku įžiūrėti propagandos elementą Ežero g. 19 namo ugniasienėje – tai yra geras granitavimo meno kūrinys, kuris turi meninę vertę. Šis kūrinys yra gerai matomas nuo Ežero gatvės perspektyvos, jo kompozicija yra labai abstrakti. Dėl šios priežasties yra sunkiai suvokiamas jo turinys. Jis yra suvokiamas daugiau kaip dekoratyvus meno kūrinys.

Atsižvelgiant į šiandienos procesus yra tikėtina, kad gyvenamasis namas bus renovuojamas. Tokiu atveju kūrinys galimai būtų uždengtas. Esant poreikiui būtinai naikinti, pritariame R. Jurėlos nuomonei, kad galbūt galimas ir dalinis kūrinio koregavimas, naikinant užrašą ir liepsną. Be to, kūrinys adresu Ežero g. 19, Šiauliuose, tai – vienas iš pirmųjų darbų Europoje, atliktų spalvoto granitavimo dekoro technika. Šio kūrinio įrengimą 1976 metais organizavo tuometinis miesto vyriausiasis dailininkas Vilius Puronas bei kūrinio autorė dailininkė Ramutė Kalniūnaitė.

Manytume, kad nereikėtų kovoti su meno kūriniais, o juos išsaugoti ateities kartoms. Tuo labiau, kad tokios technikos jau nebėra.“

Šių metų balandžio 6 dieną Savivaldybės administracijos vyriausioji architektė Vilija Vaičekauskienė LAS Šiaulių skyriui nusiuntė raštą, kuriame priminė apie Rusijos karinę invaziją Ukrainoje ir išdėstė poziciją, kad „kūrinys adresu Ežero g. 19 yra agitacinio pobūdžio, aukštinantis ir garbinantis okupacinio režimo jėgos struktūrą – sovietinę armiją ir jos karius“.

Skyriaus dar kartą paprašyta pateikti savo nuomonę, ar pritaria, kad ant Ežero 19 pastato fasado esantis kūrinys yra sovietinės ideologijos ir jį būtina pašalinti, bei paprašyta pateikti pasiūlymų, kaip efektyviausiai tai būtų galima padaryti.

LAS Šiaulių skyriaus pirmininkas Dalius Puzinas elektroniniu laišku atrašė: „Po greitos apklausos raštu daugumos valdybos narių nuomonė išliko nepakitusi LAS 2021-02-17 išsakytai nuomonei. Prašome ja vadovautis ir šiai dienai.“