
Naujausios
Trys Juzefos gyvenimo Lietuvos
Kelmės rajone, Kražių miestelyje, gyvenanti Juzefa Ramanauskaitė praėjusių metų rudenį sulaukė 101 metų. Kražių šviesuole laikoma moteris parašė tris knygas: tautosakos rinkinį „Kakarykalnio aidai“, publicistines „Neklystanti Konstitucija“ ir „Kad nepaklystume“.
Už Lietuvos Nepriklausomybę metais vyresnė ponia Juzefa prisimena ir gali palyginti tris Lietuvas: senąją po Pirmojo pasaulinio karo atgavusią Nepriklausomybę, sovietinę ir šiandieninę, kurios Nepriklausomybės sulaukė būdama 74-erių.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
– 1918 metais Nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje Jūs praleidote savo vaikystę ir dalį jaunystės. Ar galite palyginti anuometinę tarpukario ir šiandieninę Nepriklausomą Lietuvą?
– Atsimenu, kaip kūrėsi anuometinė Lietuva. Mūsų šeima visuomet buvo biedna, nes augino būrį vaikų. Ir kiti paprasti žmonės nebuvo pertekę. Nebuvo valstybės paramos. Seni žmonės ir invalidai kartais eidavo ubagais.
Tačiau ūkininkai klestėjo. Ir tie, kurie dirbo, galėjo gyventi. Kaimuose gyveno daug ūkininkų. Jie samdydavo nemažai žmonių, nes anuomet buvo daug rankų darbo. Ir tinginių beveik nebuvo, nes niekas nemokėjo pašalpų. Visi eidavo dirbti. Algos buvo mažos. Bet ir kainos – nedidelės. Už 60 litų galėjai nupirkti karvę.
Bet gyvenimas anoje Lietuvoje buvo judresnis, gyvesnis. Sekmadieniais pilna bažnyčia būdavo žmonių. Veikė daug įvairiausių organizacijų: Katalikių moterų draugija, Blaivybės draugija, Pavasarininkų, Šaulių. Kiekvieno sekmadienio pamaldos būdavo skiriamos kuriai nors draugijai.
Prisimenu gausius turgus ir jomarkus, jaunimo pasilinksminimo vakarus.
O dabar tušti pašaliai. Žmonės išvažiavę į užsienį arba į didžiuosius miestus. Anais laikais vienas kitas irgi emigruodavo. Bet iš kaimų beveik niekas neišvažiuodavo. Bijodavo. Neturėdavo pinigų kelionei. Mano pusbrolio sūnus išvažiavo į Ameriką ir netrukus ten buvo nužudytas.
– Lietuvoje anuomet buvo saugiau negu užsienyje? Gal aukštesnė buvo žmonių moralė?
– Daug saugiau. Ir saugiau negu dabartinėje Lietuvoje. Ir anais laikais buvo visko. Vogdavo karves, arklius iš ganyklų. Buvo vienas kitas pagarsėjęs plėšikas. Bet nebuvo gaujų, kaip šios Nepriklausomybės pradžioje.
Žmonės trobos duris užremdavo šluota, ir niekas nedrįsdavo įeiti. O dabar pinigus savo troboje turi slėpti taip, kad net katė nematytų. Nes vagys ateis į trobą ir uoste užuos, kur kokio senuko pensija ar emigranto sunkiai užsienyje uždirbti pinigai padėti. Iš kišenės ištrauks, spintą atsidarys, po pagalve ranką pakiš.
Bet negaliu sakyti labai daug ko blogo. Ir ana, ir ši nepriklausomybė turėjo savų privalumų ir savų trūkumų.
Partijos ir anais, ir šiais laikais buvo tik partijos. Pamenu mano jaunystėje žmonės labiausiai girdavo krikščionis demokratus. Bet būdavo, kad net šeimoje žmona balsuodavo už kairiuosius, vyras – už dešiniuosius ar atvirkščiai. Tarp lietuvių visuomet buvo tam tikro susipriešinimo. Tik anoje Lietuvoje jo buvo gerokai mažiau. Gal todėl, kad mažiau buvo partijų?
O žmonėse buvo daugiau gerumo, paprastumo, mažiau fanaberijos. Labiau mylėjome ir gyvulį, ir kaimyną, ir giminaitį. Vaikystėje per speigus į nedidelę trobelę, kurioje augome būrys vaikų, mama įvesdavo dar ir avytę su ėriukais, kad nesušaltų. Išsitekdavome. Būdavo smagu. Avinukai tarp vaikų šokinėja.
Devynerius metus tarnavau pas ūkininkus. Dirbti reikėjo sunkiai. Bet niekas manęs per daug neskriaudė. Atsimenu, nusiplikiau koją. Šeimininkė naktį keldavosi, kad perrištų man žaizdą.
Ir dabar gali matyti daug gerumo pavyzdžių, bet daugiau ir egoizmo.
– Šiuo metu Jums 101 metai ir trys mėnesiai. Kaip jaučiatės? Kaip praeina Jūsų dienos?
– Dar suskaičiuoju savo metus. Dar liežuvis kruta. Dar kojos nešioja. Dievas dar neatėmė proto.
Skaitau laikraščius. Negaliu be jų gyventi. Turėjau akinius. Dabar jie jau nebeveikia. Skaitau pasiėmusi tokį stikliuką, kuris padidina raides.
Žiūriu televizorių, klausau radijo. Kalbu poterius – juose randu nusiraminimą. Kartais dar koks žmogus užeina. Dėl to labai džiaugiuosi. Taip ir prabėga diena.
Gerai esu. Nieko man netrūksta. Kūčioms patiekalų atnešė kaimynė. Turiu šuniuką Mažulelį. Su juo ir praleidau šventes. Man jis didelė draugystė.
Džiaugiuosi, kad turiu ko pavalgyti, kad visada randu kąsnį šaldytuve. Kad yra kuo ugnelę pasikurti. Seniūnija aprūpino malkomis. Kai ateina socialinė darbuotoja, išverda skanesnio valgio. Senatve negaliu skųstis. Ir dėkoju Dievui, kad mane dar šioje žemėje laiko.
Kaip tausojote sveikatą, kad sulaukėte tokio ilgo amžiaus? Ką galėtumėte kitiems patarti?
– Nebuvo kada tausotis. Reikėjo pragyvenimui užsidirbti. Nuo mažystės tarnavau pas ūkininkus. Niekas nė aguonos grūdo nedavė veltui. Anksti mirė mama. Likome dešimt vaikų. Aš ėjau septintus metus. Vyriausioji sesuo mumis mažiukais rūpinosi motiniškai. Ir tėtis pamotės neparvedė. Bet nebuvome pertekę. Ir alkti teko ir neparėdyti buvom. Bet nevaikščiojom plikais dugnais ir susivėlusiais plaukais.
O darbas, matyt, užgrūdino. Nebuvo kada laidokauti. Visą gyvenimą vaikščiojau pėsčia. Tik labai retai važiuota.
Vargo dar labiau padaugėjo, kai mirė sesuo, o aš pasiėmiau globoti invalidą jos vaikelį Albinuką. Tada nelabai kas norėjo man nuomoti buto. Tik 1962 metais, kai man buvo jau daugiau kaip penkiasdešimt metų, parėjau į savo trobelę Kražiuose. Nemandri ta trobelė, bet radau sąžiningą meistriuką. Paremontavo. Gyvenu. Ir po manęs dar galės kas nors gyventi.
Iš prigimties nesveikas Albinelis mirė 59 metų. Buvo gaila. Turėjau draugystę. Bet iš kitos pusės gal ir geriau, kad išėjo pirma manęs. Kas būtų juo pasirūpinęs?
– Gal todėl ir išsaugojote sveikatą, kad nesimušėte į didelius turtus, dėl jų neišgyvenote, kad visada užteko to, ką turite?
– Niekada netroškau nei didelių turtų, nei rūmų. Norai turi būti pagrįsti. Juk visokių durnysčių gali prinorėti. Kas iš to, kad jos neišsipildys? Tik dar nelaimingesnis būsi. Juk ir kuklų būstą gali jaukiai susitvarkyti, kad galėtum gyventi. O ir rūmus gali taip prisišnerkšti, kad durų neatidarysi.
Svarbiausia, kad gyvenimas slinko ramiai, be didelių sukrėtimų, be drastiškų pasikeitimų, nebuvo perversmų.
Gal patyriau mažiau rūpesčių, nes neturėjau šeimos. Šiandien dėkoju Dievui, kad jaunystėje neteko pablūsti. Juk šeimoje daugiau atsakomybės, charakterių derinimo. O būdama viena į gyvenimą galėjau žiūrėti tik savo akimis. Netrūko žmonių, su kuriais galėjau bendrauti. Vienatvės nejaučiau ir dabar nebejaučiu.
– Pragyvenote daugiau kaip šimtą metų. Keitėsi gyvenimas. Keitėsi kartos. Ko labiausiai šiandien pasigendate žmonėse?
– Darbštumo ir atsakomybės. Motinos po pašalpų neturėtų vaikščioti apspangusios, o labiau mylėti savo mažulėlius.
Visi žmonės turėtų būti sau kritiškesni. O dabar daugelis nori kitiems įsakinėti, kitus valdyti, būti viršininkais.
Seimo nariai labiau mėgsta lakstyti po visokiausias salas, kurti prabangą sau, o ne dirbti žmonių labui. Ir iš viso per didelė jų goniava. Užtektų kokių aštuoniasdešimties rimtų atsakingų vyrų.
Klimo knygoje (Petras Klimas – vienas iš Lietuvos valstybės kūrėjų, diplomatas – red. past.) skaičiau, kad 1918 metų Nepriklausomybės laikotarpiu, viršininkai kaip ir eiliniai žmonės vaikščiojo apsiavę kurpėmis, pėsti ėjo į kaimus, kad praneštų savo rinkėjams kokią žinią.
O šiandien tarp Seimo narių, aukštų valdininkų ir paprastų žmonių – baisus atotrūkis.
Lietuva išdraskyta, išparceliuota. Pastatai išgriauti lyg po karo. Pažiūrėkit, vien Kelmėje nebeliko nei linų, nei trikotažo fabrikų, nei statybos organizacijų. Nesvarbu, kad jie pastatyti tarybiniais laikais. Tai turtas, kai tapom laisvi, reikėjo jį naudoti, o ne griauti.
Žemę padarė kilnojamuoju turtu. Kas priėjo, kaimo žemę pavertė brangiais didmiesčių sklypais ir susikrovė milijonus. O paskui iš tribūnų čiulbėjo, jog šiandien neturi pinigų tik tas, kuris nenori jų turėti.
Bepigu jiems liežuvį lakinti. O žmonės Lietuvoje suvarginti. Jų gerovė pareina ne nuo liežuvio, o nuo konkrečių valdžios darbų.
Žmonės patiki kandidatų pažadais, išrenka juos kaip geruosius. O paskui paaiškėja, kad ir jų nagai į save lenkti. Reikėtų vienąsyk tuos nagus nukarpyti.
– Ko palinkėtumėte savo šaliai ir Lietuvos žmonėms šiais, naujaisiais metais?
– Proto. Nes visa gerovė paeina nuo žmonių protingumo. Jei būsim protingi, rinksim tik sąžiningus ir darbščius Seimo narius. O jie neišeis į debesis, nes nėra su debesimis lygūs. Ir liaudžiai neleis braidyti po šiukšlynus.
Autorės nuotr.
101 metų kražiškė Juzefa Ramanauskaitė džiaugiasi gyvendama savo trobelėje. Į senelių globos namus eitų tik tokiu atveju, jeigu neturėtų savo kampo ir tektų patrobiais vaikščioti.
Kražių šviesuole vadinama trijų knygų autorė Juzefa Ramanauskaitė turi savo nuomonę apie ankstesnius ir šiandieninius įvykius Lietuvoje.
Juzefa Ramanauskaitė rinko tautosaką, kuri sudėta į jos knygą „Kakarykalnio aidai“, o mintys apie gyvenimą išsakytos knygose „Neklystanti Konstitucija“ ir „Kad nepaklystum“