Tradicijos atnešė pergalę

Tradicijos atnešė pergalę

Tra­di­ci­jos at­ne­šė per­ga­lę

Kel­mės ra­jo­no se­niū­ni­jos var­žė­si dėl no­mi­na­ci­jos „Me­tų dar­bas“. No­mi­na­ci­ja ir 5000 eu­rų pre­mi­ja ati­te­ko Šau­kė­nų se­niū­ni­jai už tau­ti­nės sim­bo­li­kos ir tra­di­ci­jų puo­se­lė­ji­mą. Prieš Ve­ly­kas mies­te­lio gat­ves ir vie­šą­sias erd­ves pa­puo­šė 100 me­di­nių tau­ti­niais raš­tais iš­vin­giuo­tų mar­gu­čių. O į se­niū­ni­jos pa­sta­tą vi­sus me­tus akį trau­kė iš me­di­nių žais­lų su­dė­lio­ta tris­pal­vė tau­ti­nė juos­ta, ku­rios ele­men­tai da­bar puo­šia Ka­lė­dų eg­lę.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Tau­ti­nė juos­ta iš me­džio žais­lų

Šau­kė­nų se­niū­ni­jos vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Jū­ra­tė Ma­čer­nie­nė sa­ko, jog „Me­tų dar­bas“ dau­ge­liui mies­te­lio gy­ven­to­jų aso­cija­vo­si su Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čiu. To­dėl Kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro dar­buo­to­jai kar­tu su gim­na­zi­jos mo­ki­niais pa­ga­mi­no šim­tą me­di­nių žais­lų. Jie su­dė­lio­ti į tris­pal­vę tau­ti­nę juos­tą, vi­sus ju­bi­lie­ji­nius me­tus puo­šė se­niū­ni­jos pa­sta­tą.

Da­bar me­di­niai žais­lai nuim­ti, per­da­žy­ti. Jais pa­puoš­ta mies­te­lio Ka­lė­dų eg­lė.

Mar­gu­čius ve­žė trak­to­riu­mi

Jau ke­le­rius pa­sta­ruo­sius me­tus šau­kė­niš­kiai prieš Ve­ly­kas puoš­da­vo mies­te­lį ma­sy­viais mar­gu­čiais. Šie­met su­gal­vo­ta tęs­ti tra­di­ci­ją, bet iš­drož­ti iš me­džio ir iš­mar­gin­ti šim­tą to­kių ve­ly­kai­čių.

Tam rei­kė­jo ne tiek ir daug: me­die­nos, įvai­rias­pal­vių da­žų ir na­gin­gų žmo­nių dar­bo.

Pro­ce­sas – ne­trum­pas. Išd­rož­ti kiau­ši­nio for­mos ga­mi­nį, jį nu­šli­fuo­ti, iš­džio­vin­ti, pa­deng­ti da­žais, vė­liau mar­gin­ti tra­di­ci­nių raš­tų mo­ty­vais ir vėl džio­vin­ti. Kad raš­tas bū­tų ryš­kus, ati­tik­tų tra­di­ci­nio mar­gi­ni­mo rei­ka­la­vi­mus, da­žy­mą rei­kė­jo kar­to­ti net po ke­lis kar­tus, kon­sul­tuo­tis su et­ni­nės kul­tū­ros spe­cia­lis­tais.

Ke­lias sa­vai­tes se­niū­ni­jos ūki­nis kie­mas, Šau­kė­nų kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro fo­jė kve­pė­jo me­džiu ir da­žais. Mies­te­lio gy­ven­to­jai ra­gin­ti įsi­jung­ti į šį dar­bą. Kai ku­rie puoš­me­ną sa­vo kie­mui da­rė pa­tys, ki­ti pra­šė tal­kin­ti kai­my­nų, ar na­gin­ges­nių bend­ruo­me­nės na­rių, nes no­rė­jo, kad jų kie­mą puoš­tų dai­les­nis sti­li­zuo­tas kiau­ši­nis.

Vie­šo­sioms erd­vėms pa­puoš­ti mar­gu­čius ga­mi­no se­niū­ni­jos dar­buo­to­jai Rai­mon­das Na­ge­vi­čius, An­ta­nas Va­lins­kas, Jo­nas Ūd­ris. Jiems pa­dė­jo vie­šuo­sius dar­bus at­lie­kan­tys Va­nia Ko­to­ro­vas ir Vi­ta­li­jus Tri­fa­no­vas.

Kul­tū­ros ir ama­tų cent­re bei Šau­kė­nų mu­zie­ju­je taip pat vi­rė dar­bas. Vy­ko edu­ka­ci­niai už­siė­mi­mai suau­gu­siems ir vai­kams „Šau­kė­nų kraš­to mar­gu­čių raš­tai“, ,,Mar­gu­čiai tra­di­ciš­kai ir ki­taip“, reng­tos pa­ro­dos.

„Prieš­ve­ly­ki­niai dar­bai šau­kė­niš­kių kas­die­ny­bei su­tei­kė žais­mės ir džiaugs­mo, kė­lė nuo­tai­ką, ska­ti­no gra­žiau tvar­ky­ti ap­lin­ką, do­mė­tis et­ni­ne kul­tū­ra, ug­dė įgū­džius“, – įspū­džiais da­li­ja­si Šau­kė­nų se­niū­nas Al­gi­man­tas Šu­kys.

Pa­ga­mi­nus mar­gu­čius, pri­rei­kė ne­ma­žai iš­mo­nės jiems ras­ti tin­ka­mas erd­ves ir iš­dė­lio­ti, kad puoš­me­nos at­ro­dy­tų sko­nin­gai. Ma­sy­vūs, di­džiu­liai kiau­ši­niai į jiems skir­tas erd­ves vež­ti trak­to­riu­mi.

Mar­gu­čiais bu­vo pa­puoš­ti vi­si pa­grin­di­nių mies­te­lio Lais­vės ir Jud­lės gat­vių kie­mai, įstai­gų ap­lin­ka, vie­šo­sios erd­vės.

Iki Ver­bų sek­ma­die­nio mies­te­lis bu­vo iš­puoš­tas. Šau­kė­niš­kiai juo di­džia­vo­si. O sve­čiai ste­bė­jo­si vie­tos žmo­nių kū­ry­bin­gu­mu. Vi­so­je Lie­tu­vo­je nie­kur ne­bu­vo taip ori­gi­na­liai iš­puoš­to mies­te­lio.

Pri­si­dė­da­mos prie ini­cia­ty­vų Kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro bū­re­lio „Mez­gu rez­gu“ mo­te­rys nu­mez­gė 100 vė­lia­vos spal­vų ko­ji­nai­čių nau­ja­gi­miams ir pa­do­va­no­jo jas li­go­ni­nei. Dvi bū­re­lio na­rės ta­po res­pub­li­ki­nio rie­ši­nių kon­kur­so lau­rea­tė­mis.

Da­ly­va­vo de­šimt se­niū­ni­jų

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos su­reng­ta­me kon­kur­se „Me­tų dar­bas“ da­ly­va­vo vi­sos de­šimt ra­jo­no se­niū­ni­jų. Jų spe­cia­lis­tai pa­tei­kė an­ke­tas, ku­rio­se nu­ro­dė sa­vo reikš­min­giau­sius pa­sta­rų­jų me­tų dar­bus.

No­mi­na­ci­ja „Me­tų dar­bas“ ga­li bū­ti ski­ria­ma už reikš­min­gą, ak­ty­vią veik­lą ir lai­mė­ji­mus, pro­duk­ty­vų ir kū­ry­bin­gą dar­bą, ren­gia­mus ir įgy­ven­di­na­mus pro­jek­tus, dar­bus, idė­jas, kū­ry­bi­nį ak­ty­vu­mą, tra­di­ci­jų puo­se­lė­ji­mą, pel­ny­tą ap­lin­ki­nių pa­gar­bą, sie­kį pa­da­ry­ti ki­tų žmo­nių gy­ve­ni­mą pra­smin­ges­nį ir švie­ses­nį.

Ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ro po­tvar­kiu pa­tvir­tin­ta ko­mi­si­ja per­žiū­rė­jo ir įver­ti­no pa­teik­tas an­ke­tas. To­les­niam svars­ty­mui at­rin­ko dvie­jų se­niū­ni­jų – Už­ven­čio ir Šau­kė­nų – dar­bus. No­mi­nan­te ta­po Šau­kė­nų se­niū­ni­ja. Jai skir­ta 5000 eu­rų pre­mi­ja.

Ant­rą­ją vie­tą pel­nė Už­ven­čio se­niū­ni­ja, ku­ri kar­tu su par­tne­riais įgy­ven­di­no dar­bų cik­lą „Už­ven­čio kraš­to sa­vi­tu­mas, is­to­ri­ja ir et­ni­nė kul­tū­ra“.

Šau­kė­nų se­niū­ni­jos nuo­tr.

Tau­ti­nė juos­ta iš žais­lų vi­sus me­tus puo­šė se­niū­ni­jos pa­sta­tą.

Mar­gu­čius į jiems pa­skir­tas vie­tas ve­žė trak­to­rium.

Prieš Ve­ly­kas Šau­kė­nų mies­te­lis ta­po vie­nin­te­liu ir iš­skir­ti­niu vi­so­je Lie­tu­vo­je. Ma­sy­vūs mar­gu­čiai pa­puo­šė kie­mus ir vie­šą­sias erd­ves.