„Toksikos“ nuodai – dar didesnė porcija

„Toksikos“ nuodai – dar didesnė porcija

„Toksikos“ nuodai – dar didesnė porcija

UAB „Toksika“ derybose su nušalintu pavojingų atliekų deginimo gamyklos Aukštrakiuose (Šiaulių rajonas) statytoju italų bendrove „Hafner Srl“ vėl nuolaidžiauta rangovui.

Regis, brokuotos gamyklos taisyti nesiruošiama – rūpinamasi leidimu deginti daugiau pavojingų atliekų. Grėsmingam monstrui „ne“ dar gali tarti Šiaulių visuomenė ir žaliųjų organizacijos, kol kas piketus rengiančios tik dėl skalūnų dujų.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

„Toksika“ nuolaidžiavo rangovui

Viešai deklaravusi, kad ekspertų nustatyti gamyklos trūkumai ir jos neatitikimas pirkimo sąlygoms bei aplinkosauginiams reikalavimams bus taisomi rangovo sąskaita, reikalaujant iš rangovo atlyginti nuostolius, šalies valdžia elgiasi priešingai.

„Ūkio ministerijos inicijuotų dviejų dienų „Toksikos“ ir „Hafner Srl“ internete paskelbtoje derybų suvestinėje nurodytas darbų sąrašas, regis, patvirtina įtarimus, jog planuojama paleisti įrenginį iš esmės tokį, koks jis yra dabar, neištaisius visų ekspertų nustatytų neatitikimų“, – „Šiaulių kraštą“ informavo buvęs „Toksikos“ generalinis direktorius Ramūnas Peciulevičius.

Pašnekovo duomenimis, pirmą derybų dieną įsipareigojimų neįvykdęs rangovas – italų bendrovė „Hafner Srl“ pareikalavo grąžinti nurašytą sutarties vykdymo banko garantiją.

„Toksikai“ atsisakius „Hafner Srl“ pateikė pavojingų atliekų deginimo įrangos paleidimo darbų sąrašą bei papildomai paprašė apie 400 tūkstančių eurų, nors pagal sutarties reikalavimus gamyklos trūkumai turi būti taisomi rangovo sąskaita.

R. Peciulevičiaus teigimu, gavusi nurodymus iš Ūkio ministerijos antrą derybų dieną „Toksika“ sutiko, kad bankinė garantija rangovui būtų sugrąžinta.

Internete paskelbtuose derybų dokumentuose nurodoma, kad Aplinkos projektų valdymo agentūra( APVA) pakeis bankinę garantiją.

„Toksika“ anksčiau skelbė, kad rangovui už įrenginį iš 87 milijonų litų nesumokėta liko 5,9 milijono litų, sulaikytos lėšos – 8,1 milijono litų.

Pažeidžiamas Viešųjų pirkimų įstatymas?

Redakcijos duomenimis, „Tosika“ sutiko iš karto „Hafner Srl“ sumokėti 250 tūkstančių eurų, o po gamyklos paleidimo darbų – dar tiek pat.

„Pirkimo sutartyje nė žodžiu neužsimenama apie tokius mokėjimus“, – redakcijai tvirtino R. Peciulevičius.

Jo žodžiais, Viešųjų pirkimų įstatymas nurodo, kad sutarties galiojimo metu rangovo finansinę padėtį gerinantys pakeitimai negalimi.

„Darbų sąraše, kad pavojingų atliekų deginimo gamykla būtų paleista, nėra nurodyta nė vieno trūkumo, kurį būtų žadama taisyti. Ekspertai nustatė, kad gamykla neatitinka pirkimo sąlygų, yra per galinga ir negali dirbti pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nepažeisdama aplinkosauginių reikalavimų“,– įspėjo pašnekovas.

Gamyklos taisyti nesiruošia

R. Peciulevičius įtaria, kad „Toksika“ planuoja keisti aplinkosauginius reikalavimus į švelnesnius, todėl nė nesiruošia taisyti gamyklos trūkumų.

„Įrenginys bus paleistas toks, koks yra“, – prognozavo jis.

Darbų sąraše nurodyta, kad bus keičiama tik pavojingų atliekų deginimo krosnies faneruotė, kuri perdegė bandomųjų deginimų metu.

Visa kita – kosmetiniai pataisymai ir dar už mokesčių mokėtojų pinigus, pastebėjo pašnekovas.

Ūkio ministerija yra viešai deklaravusi, kad bus kreiptasi į tarptautinį arbitražą, kad iš sutarties nevykdančio rangovo būtų išieškoti nuostoliai.

Vėl skleis teršalus?

Vis dėlto pinigai šioje neskaniai kvepiančioje istorijoje nėra svarbiausias dalykas.

Didžiausias pavojus gresia Šiaulių miesto ir rajono gyventojams.

„Jeigu gamykla nebus iš esmės pataisyta, galima įtarti, kad pavojingas atliekas ir toliau bus bandoma deginti pažeidžiant aplinkosauginius reikalavimus. Net deginant nedidelius pavojingų atliekų kiekius buvo nustatyti neleistinai dideli pavojingų, vėžį sukeliančių medžiagų – dioksinų ir furanų - išmetimai į aplinką. Elementari logika sako, kad per valandą deginant daugiau pavojingų atliekų, tarša bus dar didesnė“, – įspėjo R. Peciulevičius.

Jo žodžiais, maksimalus leidimas per valandą sudeginti tik tam tikrą nedidelį kiekį pavojingų atliekų reikalingas tam, kad išmetami teršalai spėtų išsisklaidyti.

„Toksika“ savo ruožtu dabar atlieka poveikio aplinkai vertinimo procedūras ir įrodinėja, kad galima per valandą deginti daugiau pavojingų atliekų.

Gali „sudegti“ 52 milijonai litų

Derybų dinamika su rangovu rodo, kad „Toksika“ eina nuolaidų rangovui keliu, o tai yra neteisėta pagal šiuo metu galiojantį Viešųjų pirkimų įstatymą.

„Šiaulių krašto“ duomenimis, Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Žydrūnas Plytnikas atsisakė pasirašyti Aplinkos projektų valdymo agentūros – perkančiosios organizacijos – pateiktus ir pakeistus dokumentus, kuriuose deginimo įrenginys iš netinkamo tapo tinkamu. Tačiau už Ž. Plytniką pasirašė kitas VPT darbuotojas, „nepabūgęs“ galimų pasekmių.

Gal tokiais būdais netinkamu naudoti pripažintą įrenginį bandoma įteisinti, nes nenorima prarasti 52 milijonų litų ES paramos, kuri buvo skirta šiam projektui?

Įmonės „Toksika“ pavojingų atliekų deginimo įrenginys Aukštrakiuose turėjo būti baigtas iki 2009 metų gruodžio, vėliau projekto užbaigimo terminas buvo pratęstas iki 2010 metų gruodžio.

Projekto lėšų tinkamumo laikotarpis baigėsi 2011 metais. Projektas nebaigtas iki šiol. Aukštrakių kaime turėjo būti įrengtas ir pavojingų atliekų sąvartynas, tačiau jį irgi vėluojama įrengti.

Aplinkos projektų valdymo agentūros organizuotą konkursą statyti pavojingų atliekų deginimo įrenginį bendrovės „Toksika“ padalinyje Šiauliuose jungtinės veiklos pagrindu laimėjo Italijos bendrovė „Hafner Srl“ ir UAB „Senovė“. Sutartis tarp šalių pasirašyta 2008 metų kovo 31 dieną.

Sutarties kaina – 87 mln. litų, iš jų 52 mln. litų – Europos Sąjungos fondų lėšos.

2010 metais „Toksikos“ pavojingų atliekų deginimo įrenginys Aukštrakių kaime pripažintas valstybinės reikšmės atliekų tvarkymo objektu.

93 procentus „Toksikos“ valstybei priklausančių akcijų patikėjimo teise valdo Ūkio ministerija.

Atsakyti vengė

Viešai žadėjęs, kad gamyklos trūkumai bus ištaisyti, o žala išieškota iš italų bendrovės „Hafner Srl“, „Toksikos“ generalinis direktorius Žilvinas Čenkus šių pareigų jau neina.

Generaliniu direktoriumi laikinai paskirtas Stasys Vasiliauskas – „Toksikos“ Klaipėdos filialo direktorius. Jis atsisakė kalbėtis su „Šiaulių kraštu“. Į raštu pateiktus klausimus atsakymo taip pat negauta.

Naujasis „Toksikos“ valdybos pirmininkas – ūkio ministro patarėjas Marius Busilas – tai pat vengė kalbėtis su žurnaliste, o į klausimus raštu neatsakė.

Visuomenė dar gali tarti „ne“

R. Peciulevičiaus žodžiais, aplinkosaugos reikalavimų neatitinkančios pavojingų atliekų deginimo gamyklos paleidimą dar galima sustabdyti. „Ne“ šiam monstrui turėtų tarti Šiaulių visuomenė.

„Dabar viskas yra šiauliečių ir žaliųjų organizacijų rankose. Pakeitusi poveikio aplinkai vertinimo planą ir sušvelninusi aplinkosauginius reikalavimus pavojingų atliekų deginimo gamyklai, „Toksika“ juos privalės derinti su visuomene, tada žmonės ir galės tarti savo lemiamą žodį“, – sakė R. Peciulevičius.

Privalės atitikti reikalavimus

Vakar Radviliškio rajone lankėsi aplinkos ministras Valentinas Mazuronis. „Šiaulių kraštas“ paklausė, ką jis mano apie netoli Šiaulių pradėsiančią veikti „Toksikos“ gamyklą, kurioje ketinama įrengti gerokai galingesnę atliekų deginimo įrangą, negu numatyta projekte, ar tai nekels grėsmės šiauliečių sveikatai?

„Jei gamykla bus pastatyta ir neatitiks reikalavimų, ji negalės būti priimta, nepriklausomai nuo to, kiek ji kainavo ir kiek pinigų reikės grąžinti, nes gyventojų sveikata yra brangiau už visus pinigus.

Mano nuomone, gamykla turi būti įrengta taip, kad nekeltų jokios grėsmės aplinkai. Kokiu būdu tai bus pasiekta – yra rangovų, užsakovų ir specialistų reikalas, bet į aplinką  neturi būti išmetami didesni kiekiai teršalų, nei numatyta konkurso sąlygose. To ministerija ir reikalaus“, – atsakė ministras.

NUODAI: Ankstesnių bandymų metu nustatyti ženkliai didesni už leistinus vėžį sukeliančių pavojingų medžiagų – dioksinų ir furanų – išmetimai į aplinką. Jeigu neištaisius trūkumų gamykloje bus deginama dar daugiau pavojingų atliekų, išmetamų nuodų kiekis taip pat didės.

Sauliaus VENCKAUS nuotr.

GALIMYBĖ: „Ne“ pavojingam monstrui turėtų tarti Šiaulių visuomenė ir žalieji“, – sakė Ramūnas Peciulevičius, buvęs „Toksikos“ generalinis direktorius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

GRĖSMĖ: Jei Aukštrakiuose, Šiaulių rajone, pastatyta beveik dvigubai galingesnė nei numatyta sutartyje pavojingų atliekų deginimo gamykla pritrūks atliekų Lietuvoje, jos bus įvežamos iš užsienio.

BROKAS: Slaptose „Toksikos“ derybose su nušalintu rangovu – italu bendrove „Hafner Srl“ neplanuota įrenginį taisyti iš esmės, darbų sąraše nurodoma tik pakeisti krosnies faneruotę, spėjusią sudegti bandomųjų deginimų metu.