Švietimo įstaigoms reikia teisininko, nes vadovauja pedagogai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas abejoja švietimo įstaigų vadovų vadybinėmis kompetencijomis, nes jie yra pedagogai, ir nesvarbu, kad beveik visi turi vadybines kategorijas.
Šiaulių miesto taryba nusprendė, kad Švietimo centras galės teikti švietimo įstaigoms teisines konsultacijas. Anot miesto mero Artūro Visocko, tokio specialisto reikia, nes švietimo įstaigoms vadovauja pedagogai, ir meras jų teisinėmis kompetencijomis abejoja.

Švietimo centro nuostatuose nėra nustatyta, kad ši įstaiga gali teikti teisinę pagalbą ir konsultacijas miesto švietimo įstaigoms.

Aiškinama, kad dėl vidaus auditų metu nustatomų teisės aktų taikymo, įstaigų vadovų nurodymų (sprendimų) atitikties teisės aktams pažeidimų ir klaidų, nusiskundimų dėl galimai išaugusios administracinės naštos ir specialių teisinių žinių poreikio sprendžiant problemines situacijas, būtina užtikrinti teisinės pagalbos ir konsultacijų teikimą Šiaulių švietimo įstaigų vadovams ar vadovų paskirtiems atsakingiems darbuotojams.

Svarstant šį klausimą, opozicijos politikai klausė, kiek teisininkų dirba Savivaldybės administracijoje.

Į šį klausimą negalėjo atsakyti ne tik Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė, bet ir Administracijos direktorius Antanas Bartulis. Galiausiai patys politikai Savivaldybės interneto svetainėje suskaičiavo, kad Teisės skyriuje dirba aštuoni teisininkai. Tačiau tai nebuvo tikslu, kadangi teisės specialistų yra ir atskiruose Savivaldybės administracijos skyriuose. Pavyzdžiui, teisininkė dirba Personalo skyriuje. Dar du teisininkai dirba mero Artūro Visocko patarėjais.

Tačiau E. Minkuvienė tikino, kad Savivaldybės teisininkų krūviai dideli, todėl jie teisines konsultacijas įstaigoms teikia minimaliai.

Tarybos nariai stebėjosi, kad Savivaldybėje nepakanka viso būrio teisės specialistų, kad galėtų pakonsultuoti ir biudžetines įstaigas. Naujo etato įvedimas Švietimo skyriuje per metus miesto biudžetui atsieitų apie 20 tūkstančių eurų.

Paklausus Administracijos vadovo, kiek rinkoje kainuoja teisininko paslaugos, A. Bartulis informavo, kad Savivaldybės administracija moka po 90–120 eurų už advokato darbo valandą. Tarybos narys Martynas Šiurkus abejojo, ar Administracijai pavyks rasti rimtą teisininką už tūkstantį eurų per mėnesį.

„Mes ir dabar sukomplektavome 8 teisininkus (Teisės skyriuje-aut.), kurie dirba ne už advokato algą. Manau, rasime dar vieną teisininką, kuris dirbs ne už advokato algą“, – buvo užtikrintas A. Bartulis.

Tarybos narę Angelę Kavaliauskienę neramino, kad kalbama tik Švietimo centre būsimas teisines konsultacijas, kurias galės gauti tik švietimo įstaigų vadovai.

Politikė tikino, kad tokių paslaugų reikia visoms švietimo bendruomenėms. Švietimo skyriaus vedėja patikino, kad konsultuotis galės ne tik vadovai.

Kilo klausimų, kodėl tik švietimo įstaigoms atsiranda privilegija turėti teisininko konsultacijas.

„Mokyklų direktoriai turi būti pedagogai, ir tai yra keista. Sveikatos sistema šį klausimą jau išsisprendė. Pedagogas paprastai šiek tiek sunkiau gaudosi teisės aktuose, ir tai yra suprantama. 72 sutartis, berods, turiu su švietimo įstaigomis. Noriu parodyti, kad jų yra daug. Klausimų, kurių kyla irgi yra daug. Atsiras specializuotas žmogus, kuris padės šioms įstaigoms. Labai daug yra klausimų, norime, kad jų būtų mažiau ir nereikėtų įsisukti į baudimo procedūras“, – aiškino meras Artūras Visockas.

Tarybos narys Juozas Pabrėža atkreipė dėmesį, kad Tarybos sprendimas neparengtas iki galo, nes sporto centrai, socialinės įstaigos, viešosios įstaigos lieka be teisinės pagalbos – problema nesprendžiama kompleksiškai.

Meras aiškino, kad „nuėmus“ 72 švietimo įstaigas, liks nebedaug kitų biudžetinių įstaigų, kurias galėtų sėkmingai konsultuoti ir Savivaldybės teisininkai.

„Specializuotas žmogus konsultuotų tik švietimo srityje todėl, kad švietimo srityje yra pačios didžiausios klaidos ir jos neišsivalo, kaip norėtųsi, kad išsivalytų, todėl, kad natūraliai vadovauja pedagogai“, – dar kartą švietimo įstaigų vadovų vadybinėmis kompetencijomis suabejojo A. Visockas, nors jie turi įgiję ir vadybines kategorijas.

Už tai, kad Švietimo centre būtų įsteigtas teisininko etatas švietimo įstaigoms konsultuoti, balsavo 21 Tarybos narys, 1 – prieštaravo, 5 – susilaikė.