
Naujausios
ŠVENTO JOKŪBO KELIAS ARBA ILGIAUSIOJI EUROPOS GATVĖ
Valentinas LINKUVIS
Europos namuose Vilniuje penktadienį įvyko konferencija, skirta Švento Jokūbo kelio (Camino de Santiago) Lietuvoje iniciatyvos įgyvendinimui. Renginys vyko Europos Parlamento narės dr. Laimos Andrikienės bei Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos, kuri šių metų birželį tapo visateise Europos Šv. Jokūbo kelio federacijos nare, iniciatyva.
Konferencijoje dalyvavo Panevėžio miesto savivaldybės meras Rytis Račkauskas, Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus, Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, Alytaus rajono savivaldybės vicemeras Arvydas Balčiūnas, Alytaus m. savivaldybės vicemerė Valė Gibienė, taip pat atstovai iš Klaipėdos, Kauno, Molėtų, Pasvalio, Marijampolės, Lazdijų, Šiaulių miesto ir rajono, Panevėžio rajono bei kitų savivaldybių. Seminare taip pat dalyvavo Šv. Jokūbo kelio draugų asociacijos vadovai.
Šv. Jokūbo keliai istoriškai susiformavo kaip katalikų piligriminiai keliai į Santjago de Kompostelos katedrą Ispanijoje, kur manoma yra palaidotas Šv. apaštalas Jokūbas.
Per Lietuvą driekiasi keturi tarptautiniai Šv. Jokūbo keliai arba Šv. Jokūbo kelio atšakos, yra ir vidinis piligrimų kelias – Šv. Jokūbo žiedas, jungiantis visas vienuolika Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčių. Europarlamentarės L. Andrikienės iniciatyva buvo įkurta Švento Jokūbo kelio savivaldybių asociacija Lietuvoje, kuriai vadovauja Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas. Asociacija šiuo metu vienija 12 savivaldybių. Švento Jokūbo kelias yra vienas Europos kultūros kelių, Europos Tarybos programos, apimančios įvairias iniciatyvas – nuo religinio ir dvasinio turizmo iki rekreacinių projektų.
Konferencijoje kalbėjęs Kultūros paveldo departamento atstovas Alfredas Jomantas išreiškė paramą šiam projektui ir sakė, kad Šv. Jokūbo keliai padės „Europai pamatyti Lietuvą ir pritrauks žmones iš kitų šalių į mūsų kraštą“. Jis pabrėžė savivaldybių vaidmenį įgyvendinant projektą.
Kultūros ministerijos atstovas Romanas Senapėdis sakė, kad Vyriausybė, 2016 m. birželio 1 d. priėmusi LRV nutarimą „Dėl Švento Jokūbo kelio per Lietuvą“ kol kas numatė skirti tik simbolinę sumą – 5 000 eurų – šiam projektui paremti, konkrečiai – Šv. Jokūbo kelio objektų žymėjimui skirtų ženklų gamybai.
L. Andrikienė pabrėžė, kad kol kas projektas buvo finansuojamas iš asmeninių lėšų, kurių nepakanka rimtai jį vystyti toliau. Europarlamentarė sakė, kad šiam europiniam projektui ES finansinė parama ne tik būtina, bet ir galima. Ji pakvietė penkiolika atstovų iš Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos šių metų gruodžio mėnesį apsilankyti Briuselyje, siekiant Europos Sąjungos paramos bei palaikymo lietuviškųjų Šv. Jokūbo kelių projektui.
Realizavus projektą nauda būtų įvairiapusiška. Viena vertus, užsienio piligrimai pažintų Lietuvą. Kita vertus, jiems reikės nakvynės namų, maisto, jie norės pažinti Lietuvos kultūrą, įsigyti meno kūrinių ar suvenyrų. Tai sukurtų papildomas darbo vietas lietuviams ir padėtų užmegzti kontaktus su kitų šalių žmonėmis.
Panevėžio miesto meras R. Račkauskas pabrėžė, kad norint tinkamai priimti piligrimus Lietuvoje reikia realizuoti infrastruktūros projektus. Tam, sakė L. Andrikienė, ir galėtų būti panaudotos ES lėšos.
Be to, yra ir kitų naudingų galimybių. Šv. Jokūbo kelio projektas padėtų pagyvinti provincijos jaunimo gyvenimą, turėtų švietimo aspektą. L. Andrikienė sakė, kad jau kelerius metus organizuojami piligrimų žygiai lietuviškaisiais Šv. Jokūbo keliais, o šiais metais vyko jaunimo estafetė, apėmusi per dešimt savivaldybių ir sulaukusi jaunų žmonių susidomėjimo.
„Norėtųsi didesnių mąstų, didesnio finansavimo, kurį turint būtų galima padaryti didesnius darbus“, – kalbėjo L. Andrikienė, pabrėždama, kad didžiausia iniciatyvos vertė yra, be abejonės, dvasinė.
Dvasinę Šv. Jokūbo kelio reikšmę pabrėžė ir konferencijoje dalyvavęs Lietuvos vyskupų konferencijos atstovas kunigas Saulius Rumšas.