Skilinėjanti partija tem­pia į dug­ną Šiaulius

Skilinėjanti partija tem­pia į dug­ną Šiaulius

Skilinėjanti partija tempia į dugną Šiaulius

Tai, kad daugiausiai mandatų Šiaulių miesto taryboje turintys socialdemokratai susiskaldę – vieša paslaptis. Didėja trintis ir tarp trijų šiauliečių socialdemokratų, išrinktų į Seimą vienmandatėse apygardose. Arvydas Mockus rodo į Valerijų Simulik, šis – į užsakomas bylas bendrapartiečiams. Edvardas Žakaris nepripažįsta, kad toks valdymas stekena regiono centrą.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Vienas parašą atšaukė, du paliko

30 Šiaulių miesto tarybos narių pasirašė kreipimąsi į aukščiausius šalies vadovus, kad Šilumos ūkio įstatymas ir kiti teisės aktai būtų pakeisti taip, kad tuose miestuose, kuriuose šilumos tiekėjas yra savivaldybės įmonė, sprendimai dėl nepriklausomų šilumos gamintojų atėjimo į rinką būtų priskirti savivaldybių kompetencijai.

Trys socialdemokratai Seimo nariai – Valerijus Simulik, Edvardas Žakaris ir Arvydas Mockus lapkričio 7 dieną Seime užregistravo Šilumos ūkio įstatymo pataisas, bet lapkričio 12 dieną A. Mockus savo parašą atšaukė.

„Šiaulių kraštui“ parlamentaras aiškino supratęs, kad pataisos turi būti parengtos kruopščiau ir negali visiškai užkirsti kelio nepriklausomiems šilumos gamintojams, nes taip būtų nusižengta konkurencijai. Jis, kaip Seimo Ekonomikos komiteto narys, rengiąs alternatyvų projektą.

„Nematau nieko bloga, jei, supratęs klaidą, žmogus pakeičia nuomonę“, – sakė J. Mockus.

Kodėl A. Mockus rengia savo to paties įstatymo pataisas, o kiti du – E. Žakaris ir V. Simulik – savo?

Pasirodo, kartu rengti pataisų negali, nes, A. Mockaus žodžiais, nesitaria ir neturi vieningos nuomonės. Kelių kadencijų „senbuviai“ – E. Žakaris ir V. Simulik neva dažnai ignoruoja ar net izoliuoja „naujai iškeptą“ seimūną A. Mockų.

Vienybės trūko ir anksčiau

Šiaulių miesto meras socialdemokratas Justinas Sartauskas rinko miesto Tarybos narių parašus, kad gautų europinį finansavimą Menų inkubatoriui.

Trys šiauliečiai Seimo nariai per spaudą pareiškė, kad jie nepritaria projektui, bet vienas iš jų dalyvavo pokalbiuose su ankstesne ūkio ministre Birute Vėsaite ir dabartiniu ūkio ministru Evaldu Gustu ir projekto nebepeikė.

Kita kuriozinė situacija susiklostė sprendžiant pradinių mokyklų likimą. Socialdemokratai miesto Taryboje balsuoja už pradinių mokyklų reorganizaciją, o jų skyriaus pirmininkas, Seimo narys E. Žakaris, dėsto priešingą poziciją. Šiuo klausimu pasimetę socdemai atsikvošėjo tik po pradinių mokyklų bendruomenės surengtos protesto akcijos.

Miesto socialdemokratai neranda bendros kalbos ir su Šiaulių rajone valdančiais partiečiais. Susiimė dėl neformaliojo vaikų ugdymo.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pripažino, kad miesto Savivaldybė neturėjo teisės drausti rajono vaikams lankyti miesto neformaliojo ugdymo būrelių.

Teismas konstatavo, kad savivaldybės privalo tartis, o vaikai negali būti jų įkaitais.

Skaldo V. Simulik?

Nesutarimų tarp socialdemokratų esą padaugėjo pas juos iš skęstančios Naujosios sąjungos perbėgus socialliberalams. Partijos užkulisiuose kalbama, kad pleištą „socdemų“ vienybėn kala „soclibų“ lyderiu Šiauliuose buvęs V. Simulik. Perbėgęs pas socialdemokratus jis esą nori vadovauti, pasitiki tik „savo komandos nariais“.

Nepatenkinti V. Simulik veikla partiečiai kuždasi, kad socialdemokratai kituose Seimo rinkimuose greičiausiai jo nebekels vienmandatėje rinkimų apygardoje.

Esą su V. Simulik atėjimu iki tol buvęs vieningas Šiaulių socialdemokratų skyrius pasidalijo į tris poskyrius – Dainų, "Saulės" ir Aušros, tad atotrūkis tarp partijos kolegų padidėjo, bendrų diskusijų sumažėjo.

V. Simulik metami kaltinimai esą jis nevaikšto į socialdemokratų frakcijos posėdžius.

„Kas jis toks ir kuo save laiko, aš nežinau“, – aiškino A. Mockus.

Į postus sodina savus

Neturintį darbo savivaldybėje ir administravimo patirties Gedeminą Vyšniauską į Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus kėdę pasodino juo ypač pasitikintis Šiaulių socialdemokratų skyriaus pirmininkas Edvardas Žakaris.

„Svarbu – sąžiningas žmogus, o popierius tvarkyti išmoks“, – „Šiaulių kraštui“ apie naujoką tvirtino E. Žakaris.

Užtat jo pavaduotojui V. Simulik tokios įtakos pademonstruoti nepavyko. Jis siūlė merui J. Sartauskui į patarėjas savo ištikimą bendražygę muzikos pedagogės išsilavinimą turinčią Dainų poskyrio pirmininkę Reginą Kvedarienę, bet kandidatūra nepraslydo. Mero patarėju dirba liberalcentristas Vaclovas Vingras.

Kurpia partiečiams bylas?

V. Simulik aiškina, kad partijos Šiaulių skyriui poskyriai reikalingi tam, kad būtų lengviau organizuoti susirinkimus, nes vienu metu sukviesti visus partiečius būna neįmanoma.

Esą prieš savivaldybių rinkimus bus vienas rinkimų štabas, kuriame dalyvaus kviečiami kolegos iš visų skyrių. „Vėl bus vieningas frontas“, – sakė V. Simulik.

Kodėl socialdemokratai miesto Tarybos nariai balsuoja ne taip, kaip nuspręsta partijoje, jo nuomone, turėtų svarstyti Etikos komisija.

„O trintis yra natūralus dalykas, aš jums kaip fizikas sakau“, – teigė V. Simulik.

Jis siūlė pasidomėti, kiek socialdemokratai yra užsakę bylų, tyrimų, provokacijų, ikiteisminių tyrimų savo partiečiams.

„Gerbiami ilgamečiai socialdemokratai užsakinėja bylas naujai atėjusiems, ypač tiems, kurie atėjo su savo nuomone. Jie turi draugų prokuratūroje, STT, FNTT, ir imasi veiksmų“, – neslėpė V. Simulik.

Anot jo, tai, kad „kažkam kažkas trinasi“, yra niekis, palyginti su partiniais santykiais, į kuriuos įpinama teisėsauga.

Nukenčia Šiauliai

Šiaulių miesto skyriaus socialdemokratų pirmininkas E. Žakaris nemato tragedijos, kad šiauliečių Seimo narių bei partiečių miesto Taryboje nuomonės skiriasi.

„Tas pats vyksta Seime. Jeigu sprendimą priima partijos taryba arba prezidiumas, jis yra privalomas balsuojant. Bet yra leidžiančių sau nedalyvauti balsavime ir nepasisakyti prieš“, – aiškino pašnekovas.

Jis  neigė, kad socialdemokratai, turintys daugiausiai atstovų miesto Taryboje, ir dar tris Seimo narius, yra atsakingi už tai, kad Šiauliai įklimpo skolose, kad vienas po kito ritasi „tafisiniai“ skandalai, o pagrindiniai miesto projektai – stringa.

Net europinė vėžė suka pro šonus, nors Vyriausybėje – socialdemokratų dauguma ir susisiekimo ministras – socialdemokratas.

„Savivaldybė blogai dirba su dokumentais“, – sakė E. Žakaris. Padėtis pasitaisys, žadėjo, nes dabar turi savo Administracijos direktorių. Kada „pasitaisys“?

„Po metų pažiūrėsime“, – sakė E. Žakaris.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

JUOKAS: Arvydas MOCKUS: „Seime jau visi iš mūsų, šiauliečių Seimo narių, juokiasi. Sako: "Vyrai, esat trys socialdemokratai, galėtumėt kalnus kartu nuversti, jeigu būtumėt vieningi“.

Redakcijos archyvo nuotr.

BYLOS: Valerijus SIMULIK: „Gerbiami ilgamečiai socialdemokratai užsakinėja bylas naujai atėjusiems, ypač tiems, kurie atėjo su savo nuomone. Jie turi draugų prokuratūroje, STT, FNTT, ir imasi veiksmų“.

VIENYBĖ: Edvardas ŽAKARIS: „Jeigu sprendimą priima partijos taryba arba prezidiumas, jis yra privalomas balsuojant. Bet yra leidžiančių sau nedalyvauti balsavime ir nepasisakyti prieš“.

KOMENTARAS IŠ OPOZICIJOS

Trūksta politinės ir administracinės valios

Aurimas NAUSĖDA, Šiaulių miesto tarybos narys, konservatorius:

– Socialdemokratų elgesys Šiaulių miesto taryboje rodo, kad mieste socialdemokratų skyrius nėra vieningas. Jame esantys buvę socialliberalai ir socialdemokratai „verslininkai“ kelia diskusijų, kurios gali būti ir klaidingos, ir prieštaringos.

Šiauliečiai Seimo nariai vėlavo pareikšti poziciją labai svarbiu „Rail Baltica“ projekto klausimu. Liūdna, kad jie nedalyvavo ankstesniuose susitikimuose, įsijungė tik į galutinį svarstymą, paaiškėjus, kad situacija yra labai prasta.

Deja, pritrūko ir politinių, ir žmogiškųjų išteklių, galbūt kompetencijos teikti pastabas, kad „Rail Baltica“ ataskaita būtų pataisyta.

Socialdemokratai Šiauliuose šiuo metu stokoja politinės ir administracinės valios priimti strateginius sprendimus. Jie turi prisiimti atsakomybę už nesėkmes, ištikusias Šiaulius.

Jono TAMULIO nuotr.