
Naujausios
Žemė ir namai riša prie Tėvynės
Kelmės rajone, Kukečiuose, gyvenantis ūkininkas Remigijus Dzvankauskas niekuomet nenorėjo emigruoti, nes gerai jaučiasi savo tėviškėje.
Jo profesija – muzikos mokytojas. Supratęs, kad iš muzikos mokytojo darbo neišlaikys šeimos, rišosi prie žemės. Dabar dirba daugiau kaip 600 hektarų. Su žmona Edita augina tris sūnus.
Randa laiko ir mėgstamiems dalykams: muzikai bei automobilių sportui. „Lietuvoje yra ką veikti“, – sako Remigijus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Ūkininkauja nuo devyniolikos metų
Porą metų Remigijus Dzvankauskas važinėjo vesti muzikos pamokų į Maironių pagrindinę mokyklą. Kasdien pirmyn ir atgal – apie 30 kilometrų.
„Supratau, jog beveik viską, ką uždirbu, pravažinėsiu“, – mena iki šiol savo pirmosios profesijos nepamiršęs Remigijus.
Tuomet tėvams Stefanijai ir Juozui Dzvankauskams ūkininkauti padėjęs ir savo ūkelį po truputį kūręs muzikos mokytojas nusprendė tvirčiau rištis prie žemės, o muziką palikti laisvalaikiui.
Ūkininkauti pradėjo nuo 19 metų. Dar septyniolikos Remigijus augino kiaulių vienoje iš buvusios žemės ūkio bendrovės fermų. Daug patirties įgijo darbuodamasis tėvų ūkyje. Tėvai augino cukrinius runkelius ir javus, turėjo modernios technikos.
Pradėjęs ūkininkauti ir sukūręs šeimą nusipirko sodybą tame pačiame Kukečių kaime, kur gyvena jo tėvai. Namą reikėjo rekonstruoti. Norėjo modernios technikos. Prašė Europos paramos, tačiau reikėjo lėšų ir savajai daliai. Už parduotą derlių pirko žemės, jei likdavo pinigų – dar ir technikos.
Vėliau perėmė tėvų ūkį. Dabar dirba per 600 hektarų. 250 iš jų – Šiaulių rajone, Gilvyčiuose, kiti – aplink Kukečius ir Kelmę. Augina kviečius, miežius, pupas, rapsus.
Padeda ūkyje įdarbinti dar keli žmonės. „Pavyko su darbininkais. Visi – vietiniai žmonės. Vienas ūkyje dirba jau 15 metų. Nors žiemą darbo mažiau, darbininkų neatleidžiu. O rasti patikimų žmonių kaime – ne taip lengva. Žiemą šiek tiek atostogauja. Po to valo pamiškes, griovius, ruošia techniką pavasario sėjai“, – pasakoja ūkininkas.
Prie žemės prisirišusi ir žmona Edita. Ji dirba socialine pedagoge Suaugusiųjų mokymo centre. Šiuo metu motinystės atostogose. Edita, pasak Remigijaus, taip pat kaimo vaikas, kilusi iš tos pačios Kukečių seniūnijos.
Nenori svetimos duonos
„Nenorėčiau emigruoti. Sunku būtų iš čia pabėgti, – svarsto Remigijus. – Ūkininkauti nelengva. Esi priklausomas nuo gamtos. Pernai daug lijo. Javų kokybę išplovė lietus. Pajamos mažesnės. Šiemet irgi nemažai kviečių tiko tik į pašarinius. Gerai, kad turime našią techniką. Javų bent jau neliko laukuose.
Antra vertus, kur dabar lengva? Gal emigracijoje, kur koks britas, išgirdęs, kad kalbi lietuviškai, užsiundo ant tavęs savo pyplį: „Spirk tam atėjūnui į šikną.“? Ir vaikas spiria, o tu privalai šypsotis. Pabandytum paauklėti. Atsidurtum policijoje. Tokias situacijas pasakoja grįžtantys emigrantai. Jų grįžta vis daugiau. Atsikanda svetimos duonos.“
Giminėje ir tarp pažįstamų Dzvankauskai išgirsta ir sėkmingų emigrantų istorijų. Išvykę svetur kai kurie tautiečiai gauna gerai apmokamus darbus, nusiperka būstus, pinigus uždirba lengviau negu Lietuvoje. Tačiau kalbėdamas apie svetimą duoną Remigijus galvoja ne tik apie save, bet ir apie savo vaikus bei tėvus.
Čia jų vaikai – lygūs tarp lygių. Nedideli atstumai į mokyklą. Nebrangūs būreliai.
Galiausiai, kaip palikti tave išauginusius, tau tiek metų paaukojusius tėvus? Kas jiems padėtų senatvėje?
Abu ūkininkų Stefanijos ir Juozo Dzvankauskų vaikai liko gimtinėje. Dukra Rasa dirba vokalo mokytoja Kelmės meno mokykloje. Remigijus ūkininkauja.
Dirba tam, kad gyventų
Remigijus neidealizuoja ūkininko darbo. Tai tik darbas. Jis reikalingas tam, kad gyventum. Tuo tarpu emigracijoje daugelis žmonių gyvena tik tam, kad ten sunkiai dirbtų.
Ūkio darbus jis planuoja taip, kad liktų laiko poilsiui ir pomėgiams. Kad kuo daugiau laiko praleistų su sūnumis ir šeima. Visą šeimą vienija pomėgis muzikai.
Nors rankos, kaip pats sako, kvepia benzinu, Remigijus kartais savaitgaliais dar paima muzikos instrumentą. Žmona Edita dainavo Kelmės kultūros centro chore „Cantio“.
Vyriausias sūnus Ignas jau septyniolikos metų. Baigė birbynės klasę Kelmės meno mokykloje. Paskui dar ketverius metus mokėsi papildomai. Groja ir kitais instrumentais. Vasarą dalyvaus respublikinėje dainų šventėje.
Keturiolikmetis Paulius groja lumzdeliu, yra laimėjęs ne vieną muzikinį konkursą. Skambina pianinu. Abu sūnūs groja „Kelmynės“ kapeloje. Ar pamils muziką jauniausias pustrečių metų Džiugas, dar neaišku.
Čempionas
Dar vienas šeimos pomėgis – automobilių lenktynės. „Visi esame benzingalviai“, – sodraus žemaitiško humoro nestokoja ponas Remigijus. Jau šešeri metai jis draugauja su automobilių sportu.
Naujas pomėgis atsirado tuomet, kai susipažino su kelmiškiu lenktynininku Tomu Savicku. Ralio subtilybių jį mokė kelmiškiai Svajūnas Kuizinas ir Ramūnas Myniotas.
Autoralio varžybose R. Dzvankauskas važiuodavo poroje su Dariumi Dzimidavičiumi. Dabar važiuoja su savo kaimynu Nerijumi Karpu. Pernai ši pora Lietuvos ralio sprinto varžybose laimėjo trečiąją vietą, šiemet tapo Lietuvos čempionais dviem ratais varomų automobilių klasėje.
Sausio 19 -ąją laukia dar vienos varžybos Latvijoje.
Remigijus lenktyniauja automobiliu „Honda Civic Type“, kurį lenktynėms pritaikė pats su apie techniką nusimanančiais draugais. Tačiau ir automobilio perdirbimas kainuoja labai brangiai. Ar nepyksta dėl išlaidų žmona?
Remigijus sako, jog žmona Edita kaip tik yra tas variklis, kuris užveda ir skatina turėti pomėgių. Ji ir pati dalyvauja moterų slalomo varžybose. Yra laimėjusi prizą.
Ji mėgsta ir varžybas ant ledo. Varžybose ant ledo šiemet ruošiasi dalyvauti ir vyriausias sūnus Ignas. Specialiai lenktynėms ant ledo šeima turi automobilį „Mitsubichi Colt“.
Remigijus neslepia – automobilių varžybos kelia daug jaudulio. Bet jaudulys būna tik prieš startą. Paskui akys pasidaro kvadratinės – ir leki. Vadovaujasi posakiu: „Jei bijai nedaryk. Jei darai, nebijok.“
Autorės nuotr.
Edita ir Remigijus Dzvankauskai nesigaili likę gimtinėje.
Remigijus Dzvankauskas sako, jog, dirbdamas savo ūkyje, jaučia daug įtampos, bet darbus pavyksta suplanuoti taip, kad liktų laiko ir sportui. Būdamas emigracijoe to negalėtų sau leisti.
Asmeninė nuotr.
Remigijus Dzvankauskas (dešinėje), važiuodamas poroje su Nerijum Karpu (kairėje), pelnė taurę, nes tapo Lietuvos čempionais dviem ratais varomų automobilių klasėje. Viduryje – Kelmės automobilių sporto klubo vadovas Tomas Savickas.