Vienas prieš 240

Vienas prieš 240

Vienas prieš 240

Kelmėje per savivaldybių Tarybų rinkimus save į kandidatus išsikėlęs verslininkas Izidorius Šimkus pelnė 940 balsų. Tiek balsų nesurinko kai kurios partijos, įrašiusios po keliolika kandidatų. Į tarybą pretendavo dar 240 kandidatų.

Regina MUSNECKIENĖ

Nemėgsta galvoti kaip visi

Keletą metų priklausęs Liberalų ir centro sąjungai kelmiškis verslininkas ir rajono Tarybos narys Izidorius Šimkus pasinaudojo galimybe šių metų rinkimuose į rajono Tarybas dalyvauti kaip nepriklausomas kandidatas.

„Nutariau pasitikrinti save. Nenorėjau būti pririštas prie partijos. Partijose yra savotiška drausmė. Privalai galvoti kaip visi. O aš nepratęs kaip visi galvoti. Visada turėjau savo nuomonę. Politikoje kaip ir versle — jei nuo nieko nepriklausai, dirbi sau. Esi laisvas žmogus.“

Jau penkiolika metų prekyba ūkinėmis prekėmis ir statybinėmis medžiagomis besiverčiantis Izidorius Šimkus, atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę yra dirbęs rajono valdytoju, prieš tai — rajono vykdomojo komiteto pirmininku, vadovavo Žemės ūkio valdybai.

Triuškinamą pergalę prieš partijas išplėšęs Tarybos narys sako dar norėtų pabandyti dirbti savivaldybėje, kad įsitikintų, ar tikrai rajono valdžia nieko negali padaryti.

Sėkmės raktas

Per rinkimus už Izidorių Šimkų balsavo 940 rinkėjų. Mandato vertė 492 balsai. Taigi, nepriklausomas kandidatas „uždirbo“ beveik du mandatus. Nuo jo mandato likusieji balsai išdalyti politinėms partijoms. Iš tokių likučių visos rinkimuose dalyvavusios partijos, išskyrus Valstiečių — liaudininkų, pelnė po vieną papildomą mandatą.

Likusius balsus Izidorius Šimkus galėjo padovanoti savo kolegai nepriklausomam kandidatui Idelfonsui Petkevičiui, kuriam iki vadinamos kvotos pritrūko vos keliolikos balsų. Tačiau Rinkimų įstatymas kol kas nepalankus nepriklausomiems kandidatams.

Tuo tarpu kai kurie partijų sąrašuose esantys kandidatai į Tarybą pateko surinkę ir per du šimtus balsų.

Paklaustas, kaip agitavo rinkėjus, kad gavo tiek daug balsų, Izidorius Šimkus neslėpė, jog rinkimams išleidęs 3022 litus savo asmeninių lėšų.

Rėmėjų neieškojęs, nes vengęs papildomo popierizmo. Už tokią sumą ne kažkiek priagituosi.

„Geriausia agitacija, jog aš čia, šiame rajone, gimęs, čia augęs. Kaip verslininkas turiu reikalų su daugybe rajono gyventojų. Nieko nesu apgavęs. Aš matau žmogų. Ir žmogus mato mane,“ — taip lakoniškai apibūdino savo sėkmės formulę.

Būdas išreikšti savo nuomonę

— Jums gerai sekasi verslas. Kam reikalingas Tarybos nario mandatas? Gal žadate siekti didžiosios politikos?

— Neketinu. Tai neįmanoma be partijos palaikymo. O būti partijoje, kaip jau minėjau, nenorėčiau. Čia pernelyg siauras mąstymo laukas, per ankšta savai minčiai. Būdamas Taryboje daugiau sužinau apie rajoną. Galiausiai tai būdas išreikšti savo nuomonę. Nors rimtų problemų ir socialinių klausimų rajono Taryba beveik nesprendžia, esu įsitikinęs, jog kai ką būtų galima pakeisti.

— Pavyzdžiui...

— Didžiausia yda, kad rajono vadovai žino, kaip išleisti pinigus. Tačiau jiems nereikia rūpintis, iš kur jų gauti. Gal todėl išlaidavimas toks paplitęs nuo valdžios viršūnių iki apačios.

Pavyzdžiui, savivaldybė įkūrė Jaunimo centrą. Neva yra projektas. Neva finansuoja Europa. Bet iš Europos pinigėlių į Kelmę numetami tik atlyginimai darbuotojoms ir keli kompiuteriai. Visa kita gula ant savivaldybės pečių. Jaunimo centrą reikėjo remontuoti, apstatyti baldais, nupirkti įrangos. Kasmet reikia mokėti už jo šildymą, už elektrą, žodžiu, išlaikyti. Ir per jėgą traukti lankytojus. Ar tikrai Kelmei buvo reikalingas šitas centras? Ar tai tik tuščios kieno nors ambicijos?

Juk Kelmėje yra Kultūros centras, kuris nebaigiamas renovuoti jau ketveri metai. Per renginius Kultūros centre šąla kojos. Lėšos išmėtomos antraeiliams dalykams, o pagrindiniams nebelieka.

Kodėl tarkim Akmenė sugebėjo renovuoti kultūros centrą iš karto, o ne dalimis kaip pas mus. Juolab, kad iš Europos paramos tvarkytas miesto centras. Tai kodėl toks rimtas objektas paliktas nuošalyje?

Arba tarkim stadioną pradeda rekonstruoti žiemą. Ką bešnekėti tuomet apie darbų kokybę? O gal ji nesvarbu, kai pinigai gaunami iš Norvegijos?

Dabar užėjo mokyklų renovavimo vajus. Mokyklos konkuruoja dėl mokinių. Po keleto metų padėtis dar labiau pablogės. Gal nereikia visų tų mokyklų renovuoti? Sukišim milijonus, o pastatai stovės tušti.

O kiek strateginių planų mūsų rajone prirengta! Jų iki amžiaus galo nespėsime įgyvendinti. Už tuos planus irgi pakloti nemaži pinigai. Kai valdžiai papriekaištauji, ji prisidengia įstatymais arba centrine valdžia. Bet manau, jog centrinei valdžiai reikia sakyti, argumentuoti savo nuomonę — ir bus įmanoma bent šį tą pakeisti. Deja, kartais lengviau plaukti pasroviui.

Kad ir rajone galima daug ką padaryti, nepasiklausus Vilniaus, puikiai įrodė Kelmės seniūnas Zigmas Mačijauskas. Miestą valdė keli merai ir seniūnai. Atėjo Mačijauskas — ir miestas pasikeitė.

— Ką daryti, kad tokių Mačijauskų ateitų daugiau?

— Pirmiausia reikėtų apriboti buvimo valdžioje laiką. Rotacija sveika visur. Juk keičia net stambių įmonių vadovus. Ilgai valdžioje buvę žmonės įsivaizduoja esą neklystantys. Neieško ir nepastebi savo klaidų. O jeigu tokių susirenka dauguma?

Partijų lyderiai susikuria darbo vietas sau ir sau lojaliems žmonėms, kurie nedrįsta pasakyti teisybės į akis. Kompetencijos stoka tampa viena iš skaudžiausių problemų.

— Gal naujoji Taryba ką nors pakeis?

— Kad pati Taryba mažai keisis. Tie patys veidai ir vardai. Nebus demokratijos. Partijų elitas susirašo į pirmuosius penketukus. Rinkėjas gali pastumti tik iš pirmos į penktą vietą. Toliau nepastumsi.

Kai partijoje atsiranda keli lyderiai, jie nepasidalija valdžia — tuomet kuria naujas partijas. Besaikiais pažadais užliūliuoja rinkėjus ir gauna bent vieną mandatą.

Kartais pirmajame penketuke yra protingų žmonių, dėmesio vertų asmenybių. Bet jie jau turi postus. Darbo neatsisako dėl Tarybos nario mandato. Savo vietą Taryboje užleidžia kitiems, mažiau kompetencijos turintiems. Būtų toks įstatymas kaip Latvijoje — dalyvavai rinkimuose, tave išrinko ir eik darbuotis į Tarybą, atsisakyk posto.

Manau, jog padėtis negerės tol, kol nebus tiesioginių mero ir seniūnų rinkimų.

NUOMONĖ: Prieš du dešimtmečius rajono valdytoju dirbusį, dabar savo verslą turintį kelmiškį Izidorių Šimkų į savo gretas kvietė ne viena partija. Tačiau jis sako nemėgstąs galvoti taip kaip visi. Visais klausimais turi savo nuomonę.

Autorės nuotr.