
Naujausios
KOMENTARAS
Verslas – atstumtieji vaikai?
Regina MUSNECKIENĖ
Kelmės rajono tarybos narė susitikime su gyventojais ragino žmones imtis socialinio verslo – globoti svetimus, tėvų atstumtus vaikus. Paskaičiavo net kiek įmanoma per mėnesį uždirbti.
Po jos žodžių akyse iškilo vienuose kaimelio bendruomenės vaikų namuose matytas vaizdas. Išgirdę, jog atvažiavo direktorės automobilis, mažyliai strimgalviais puola į kiemą. Atrodo lyg maži lėktuvėliai – išskleidę rankas puola savo gelbėtojai į glėbį. Su visa jėga. Čiuplutė, liesa vaikų namų įkūrėja net susvirduliuoja nuo vienas po kito į ją atsitrenkiančių vaikų. Bet šypsosi, supranta, kad vaikai spėjo jos per naktį pasiilgti.
Direktorė sėda ant minkštasuolio. Ją aplimpa šeši mažyliai. Kiekvieną sodinasi ant kelių, paglosto, paklausia, kaip miegojo. Kiti kantriai laukia savo eilės. O patekę ant kelių spaudžiasi prie krūtinės tarsi norėtų įlįsti į pačią širdį ir ten pasilikti.
Maži vaikų nameliai išaugo šalia vaikų dienos centro. Centrą lanko kelios dešimtys likimo nuskriaustų mažylių. Po pamokų tiesiai į dienos centrą ateinantys vaikai pavalgo, pabūna šviesiose, erdviose patalpose, paruošia pamokas, pažaidžia lauke, prisėda prie kompiuterio. Vakare eina namo, nors ne visi noriai. Kai kurie pavydi čia pasiliekantiems vaikų namų gyventojams.
Tik nakčiai grįždami į namus jie trumpiau jaučia savo skurdą, nepriteklių, geriančius arba negebančius jais pasirūpinti tėvus. Jie dar turi vilties, kad viskas pasikeis.
Globos nameliuose lieka tie, kurių aplinka neįmanoma saugiam gyvenimui. Jų širdelės „mama“ šaukia tą, kuri priglaudžia, paglosto ir pasako švelnesnį žodį. Galėtų vadinti tiesiog vardu arba direktore. Bet vadina mama, nes šis žodis suteikia daugiau saugumo.
Jie per maži svarstyti, kad biologinės motinos kartais tampa tik gimdytojomis. Ačiū Dievui, kad dar ne žudikėmis, nes ir tokių pasitaiko.
Žodis „mama“ šiems mažyliams reiškia visą pasaulį. Mama – jų saulė, nešanti du svarbiausius dalykus – šviesą ir šilumą. Aplink ją tarsi mažas žemės rutuliukas sukasi vaiko gyvenimas.
Kas ištrina pačios gamtos duotą jų motinišką instinktą? Per sunkus, o gal per lengvas gyvenimas? Aplinka, kuriai mikliai pasiduoda blogiui neatsparus jų charakteris? Mentalinis deficitas ar nuovokos stoka? Alkoholis?
Matyt, yra šimtai iš anksčiau atsineštų ir šiomis dienomis susiformavusių socialinių priežasčių, kurios motinos vardą ir įvaizdį devalvavo tiek, kad motinai reikia padėjėjų – socialinių darbuotojų, kurios pasirūpintų oficialiais jų vaikų reikalais, nupirktų mokymo reikmenis, aprengtų, išskalbtų rūbelius, išvirtų valgio, o kartais išplautų ir grindis. Kai kurių vaikams reikia mamos pakaitalų – laikinų ar ilgalaikių globėjų.
Ar po vaikų atėmimo arba socialinių darbuotojų įsiterpimo į jų gyvenimą jos atvirsta į motinas ar bent pusiau motinas? Ar ir toliau širdis joms skauda dėl šimtgramio degtinės ir naujo sugyventinio, o ne dėl vaikų?
Bet ar mes dėl motinos silpnybių turime teisę iš nelaimingų jos vaikų daryti verslą? Tegu ir socialinį. Versle – pinigai. O šeimoje turi vyrauti meilė.
Mano kartos tėvai kaimynams padėdavo kasti bulves, kad viena klase vyresni jų vaikai atiduotų naudotą vadovėlį. Vadovėliai tuomet buvo deficitas.
Kaimelio moterys iš šulinio tempdavo vandenį, šildydavo jį puode, skalbdavo savo kūdikių palutes ir šliaužtinukus, nes sauskelnių nebuvo. O jei likdavo pusvalandis laisvo laiko, skaitydavo knygas. Šventadieniais susirinkdavo pas kurią nors iš kaimynių perskaityto romano aptarti. Ir nebuvo jos išsilavinusios, dauguma baigusios aštuonias klases arba tik pradinę mokyklą.
Šiandien praėjusio amžiaus mamos, jau atlikusios gyvenimo darbus, ilsisi smėlio kalnelyje. Bet mums, išauginusiems savo vaikus, kartais glaudžiantiems ir anūkus, jų labai ilgu. Dažną rytą galvoje suspurda žodžiai: „Man tavęs reikia, mama“. Dažną šventę širdis neramiai daužosi – trūksta mamos. O liūdesio akimirką tiesiog plėšia sielą – taip norėtųsi jai pasiguosti. Nes tik ji buvo ta atrama, prie kurios galėjai priglusti ir didelio džiaugsmo, ir nepagydomo sielvarto minutėmis.
Taip jaučiame mes, jau apaugę nuoskaudų ir nusivylimų randais, stovintys eilėje prie išėjimo į nebūtį. O ką jaučia motiną turintys ir drauge neturintys mažyliai, kuriems dar visas gyvenimas prieš akis? Kas padės jiems užaugti? Mūsų socialinis verslas ar mūsų meilė?
Vaikų namelius įkūrusi direktorė sako, jog atstumtieji vaikai ir svetimų diskriminuojami. Jei kaime apvagia kieno nors sodybą arba išdaužia langą, kaltina namelių globotines. Nors čia auga tik kelios mažos mergaitės, be darbuotojų neišeinančios toliau kiemo.
Kartais stebina ir auklėtojų požiūris. Kai direktorė, nusiveža mergaites į miestą ir nuperka joms naują striukę ar batus, darbuotojos su pavydu sako: „Kam reikėjo pirkti – juk turėjo atiduotų iš labdaros.“
Savo vaiką atstūmusi motina jį tarsi paženklina. Jis laikomas atliekamu žmogumi...
Motinystė gerokai pažengė į priekį. Suteikiamos motinystės atostogos, mamadieniai ir tėvadieniai. Praėjo laikas, kai turėti daug vaikų jaunos šeimos gėdydavosi, nes būdavo kabinama asocialų etiketė.
Išauginti žmogų – vertingiau negu gauti nacionalinę premiją. Kad ir kokie svarbūs ar žymūs būtume, pasibaigus karjerai, gatvėje ne visi, kurie iš tolo lenkė galvas, tave pasveikins.
Amžiams išliksi tik tėvu arba mama.
CITATA: „Ką jaučia motiną turintys ir drauge neturintys mažyliai, kuriems gyvenimas prieš akis? Kas padės jiems užaugti? Mūsų socialinis verslas ar mūsų meilė?