
Naujausios
„METŲ INICIATYVA — 2010“
Skaitytojai išrinko geriausias iniciatyvas
Naujųjų metų išvakarėse baigėsi tradiciniai „Šiaulių krašto“ rinkimai. Šį kartą kvietėme skaitytojus išrinkti “Metų iniciatyvą — 2010“. Daugiausiai balsų sulaukė viena iš realiai įgyvendintų iniciatyvų — dviejų studenčių Guodos Svirskytės ir Kristinos Šapytės pastangomis vasarą Šiauliuose atidarytas “blusų" turgus.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Lyderis — „blusų" turgus
Kitiems bambant, jog Šiauliuose trūksta įvairovės, jog atnaujintas bulvaras merdėja, o valdžiai tuščiai ieškant, kaip jį pagyvinti, vasarą dvi šiaulietės studentės Guoda Svirskytė ir Kristina Šapytė Kaštonų alėjoje įkūrė „blusų" turgų. Merginos pasinaudojo gera pasaulio didmiesčių patirtimi.
Pirmiausia studentės kreipėsi į Savivaldybę ir gavo leidimą turgui atidaryti. Tada pačios namuose atsispausdino skelbimus, į turgų pakvietė ir per internetą.
Pradėjęs veikti „blusų" turgus mieste buvo naujiena. Nors kiti kritikavo, neva toks turgus dar ne “blusų“, Kaštonų alėja iškart pagyvėjo: kiekvieną trečiadienį čia vietos rasdavo karo atributikos kolekcionieriai ir bukinistai, senais žaislais ir kompiuteriniais žaidimais prekiaujantys vaikai, turguje buvo galima nusipirkti ir sagų, ir senų lygintuvų, ir spynų. O svarbiausia, kad šis turgus į Kaštonų alėją vasarą sutraukė daug žmonių ir pagyvino miesto veidą.
Geriausios iniciatyvos rinkimai buvo labai aktyvūs. Skaitytojai balsavo internete, bet dar daugiau sulaukėme skambučių ir laiškų.
„Šaunuolės panelės!“
„Ateinančią vasarą vėl laukiame “blusturgio“. Balsuoju už jus!“
„Blusų“ turgaus idėja gera, sveikinu!“ — tokiais ir panašiais komentarais rinkėjai gyrė ir sveikino įdomios iniciatyvos autores.
Kitas skaitytojas rašo: „Kiek mes turime visokių įstaigų valdininkų, tiesiogiai atsakingų už miesto įvaizdį ir tvarką, o geras ir įdomias idėjas įgyvendina žmonės, kuriems tai nepriklausytų daryti. Šaunuolės, merginos! Nesvarbu, kad tas turgus kol kas mažas. Gal kitą vasarą pavyks jį išplėsti, atsiras daugiau ir įvairesnių daiktų? Juk esmė ne turgaus dydis, jo autentiškumas, bet pati iniciatyva, kuri buvo įgyvendinta ir sėkmingai prigijo.“
Dar kiti skaitytojai sakė balsuojantys už šią iniciatyvą todėl, kad „blusų" turgus — paprastas, demokratiškas, prieinamas kiekvienam iš mūsų, o svarbiausia — turi perspektyvą augti ir gyvuoti.
Sujaudino meilė beglobiams gyvūnams
Antroji vieta iniciatyvų rinkimuose atiteko šiauliečiams Adelei Levanienei ir jos vyrui Gintautui Kaminskui, kurie jau dešimtmetį rūpinasi beglobiais gyvūnais. Sujaudino žmonių gerumas, kai jie patys savo lėšomis, niekieno neremiami, priglaudė ir globoja kelias dešimtis benamių šunų.
Šios iniciatyvos autoriai buvo giriami už meilę, pasiaukojimą ir jautrumą gyvybei, rinkėjai kvietė ir kitus sekti jų pavyzdžiu.
„Labai nuoširdūs ir geri žmonės.“
„Ne tik reikia tiems žmonėms dėkoti, bet ir paremti, juk jų niekas nefinansuoja. Šiems žmonėms tikrai nelengva....“
„Nuoširdūs žmonės. Tie, kurie myli gyvulį, dar labiau mylės žmogų,“ — gerų žodžių gyvūnų globos namų įkūrėjams skaitytojai negailėjo.
Įvertino mūšio atkūrėją
Svarų rinkėjų balsų skaičių surinko ir trečiosios vietos prizininkas, karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazės tarptautinio bendradarbiavimo specialistas puskarininkis Alvydas Tamošiūnas. Skaitytojai įvertino šio ryžtingo vyro pastangas atkurti mūšį su bermontininkais ir tuo prikelti jo svarbą Lietuvos istorijai.
A. Tamošiūno iniciatyva lapkričio 21— 22 dienomis, minint 91-ąsias kautynių su bermontininkais metines, Radviliškyje, prie senojo malūno, vėl kaleno ginklai, aidėjo karo šūkiai — pirmą kartą atkurtas Nepriklausomybės kovų mūšis.
Visko pradžia buvo A. Tamošiūno rengiamos ekskursijos į vietas, susijusias su kovomis su bermontininkais.
Vėliau kartu su bendraminčiais, Radviliškio kultūros centro darbuotojais, buvo parengtas projektas „Bermontininkai retrospektyvoje“. Kuriamas filmas apie kovas su bermontininkais.
„Patriotizmo šiandienos Lietuvoje maža. Alvydas, degdamas ypatinga ugnele, įžiebia viltį, kad po šimto metų mūsų gimtinėje dar bus kalbama lietuviškai“, — tokiais ir panašiais žodžiais rinkėjai išreiškė savo pagarbą patriotiškos iniciatyvos autoriui.
Svarbios visos iniciatyvos
Neliko nepastebėtos visos rinkimams pasiūlytos iniciatyvos. Skaitytojai žavėjosi ir pritarė šiauliečio bibliotekininko Sergejaus Peršino iniciatyvai miesto bibliotekas papuošti literatūros herojų skulptūrėlėmis, gyrė šiauliečių — skulptoriaus Gintauto Lukošaičio, muzikanto Gintauto Gascevičiaus, aktoriaus Rolando Dovydaičio iniciatyvą išsaugoti Balandiškių sodybą (Radviliškio rajonas), kurioje 1949-ųjų vasario 16 dieną Lietuvos partizanų vadai pasirašė Nepriklausomybės deklaraciją. Paskelbusi pilietinę akciją, grupė pakvietė aukoti lėšų ir pastatė stoginę.
Deja, dar vienam šios gražios iniciatyvos autoriui, šviesaus atminimo Kęstučiui Gascevičiui nebuvo lemta sulaukti metų pabaigos. Su tragiškai žuvusiu šiauliečiu vakar atsisveikino jo bičiuliai. Gyvenimas dar kartą įrodė, kad žmonėms išėjus, visiems lieka jų gražūs darbai.
„Metų iniciatyvos“ nugalėtojos, antrosios ir trečiosios vietos laimėtojai bus apdovanoti redakcijos prizais.
PAGYVĖJIMAS: Vasarą Šiaulių Kaštonų alėjoje pradėjęs veikti „Blusų turgus“ iš karto pagyvino bulvarą.
LYDERĖS: Absoliučia rinkimų „Metų iniciatyva 2010“ lydere tapo dviejų studenčių Guodos Svirskytės (dešinėje) ir Kristinos Šapytės iniciatyva — vasarą Šiaulių Kaštonų alėjoje atidarytas “Blusų turgus“.
SIMPATIJOS: Iniciatyvų konkurse antroji vieta atiteko jau dešimtmetį gyvuojančių privačių gyvūnų globos namų įkūrėjams Adelei Levanienei ir jos vyrui Gintautui Kaminskui.
ĮVERTINIMAS: Skaitytojai įvertino karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazės tarptautinio bendradarbiavimo specialisto puskarininkio Alvydo Tamošiūno pastangas atkurti mūšį su bermontininkais.
Redakcijos archyvo nuotr.