
Naujausios
Sensacija? Ne, tik skandalas
Gitana MARKOVIČIENĖ, ekonomistė
Pagaliau padėtas taškas baudžiamojoje byloje dėl prezidentės vyriausiosios patarėjos Daivos Ulbinaitės, kuri buvo kaltinta valstybės paslapties atskleidimu. Aukščiausiojo Teismo nutartis galutinė ir neskundžiama. O teismo išteisinamasis nuosprendis turbūt niekam nebuvo netikėtas.
Vargu ar buvo optimistų, maniusių, kad už grotų bus pasiųstas šalies vadovės Dalios Grybauskaitės, turinčios teisėsaugai tiek įtakos, kiek turbūt neturėjo nė vienas prezidentas ar kitas šalies pareigūnas, aplinkos žmogus. Todėl sensacija to pavadinti negalima. O štai skandalu – kuo tikriausiai.
Prokurorai ir teismai aiškinosi, kas atskleidė valstybės paslaptį – Valstybės saugumo departamento pažymą, kurioje buvo užsiminta, esą prieš D.Grybauskaitę gali būti pradėti pilti purvai. Dokumentas buvo su slaptumo žyma. Nepaisant to, ji buvo paviešinta žiniasklaidoje ir, savaime aišku, pati negalėjo nutekėti. Net jei žurnalistai pažymą rado numestą ant kelio ar ant šaligatvio, vis tiek čia būta nusikalstamos veikos požymių.
Kai jau ėmė aiškėti, kas vis dėlto pasistengė, kad pažyma būtų paviešinta, taktika buvo pakeista. Juk akivaizdu, kad priešingu atveju paviešintojas turėtų būtų pasodintas už grotų arba bent jau įgytų teistumą. Todėl pradėta aiškintis, ar tikrai paslaptis, kuri buvo atskleista, buvo verta vadintis paslaptimi. Ir padaryta išvada: tai nebuvo paslaptis, todėl jos atskleidimas nėra nusikaltimas!
Bet palaukite. Tuo metu, kai dokumentas nutekėjo, jis buvo su slaptumo žyma. Ir kad ir kaip teisininkai bandytų išsukti jo atskleidėją, vis tiek nusikalstama veika buvo padaryta. Juo labiau kad paviešintojas nusižengimo metu niekaip negalėjo žinoti, kad ateityje VSD pažyma bus įvertinta kaip neturinti paslapties požymių.
O dabar sukurtas skandalingas precedentas. Kiekvienas bent kiek įtakingesnis žmogus galės nutekinti net pačią slapčiausią valstybės paslaptį ir po to bandyti įrodyti, kad tai nebuvo paslaptis. Gal net ir šnipinėjantieji užsienio valstybių naudai ateityje turės šansą įrodyti, kad jų bausti negalima, nes nieko labai svarbaus nesušnipinėjo.
Sekant tokia logika, tai ir už kitus nusikaltimus bus galima išvengti bausmės. Pavyzdžiui, vienas žmogus pavogs iš kito kokį nors daiktą ir sakys nesupratęs, kad tas daiktas jo šeimininkui buvo labai brangus. O teismas nuspręs, kad nebuvo nusikaltimo sudėties. Arba, pavyzdžiui, kas nors įsilauš į kito asmens butą ir jame neras nieko vertinga. Tai gal ir už įsilaužimą nebebus baudžiama?
Tačiau, kaip jau tapo įprasta, teisė Lietuvoje nebėra tiksli. Ją galima interpretuoti, kaip tik nori. Anksčiau tai pradėjo daryti Konstitucinis Teismas, dabar – ir bendrosios kompetencijos teismai. Štai ir D.Ulbinaitės atveju iš 7 Aukščiausiojo Teismo kolegijos teisėjų tik 4 nusprendė ją visiškai išteisinti. Kiti laikėsi priešingos nuomonės. Vadinasi, palikta vietos interpretacijai. Ir jei prezidentės patarėjos vietoje būtų koks nors prezidentūrai neparankus žmogus, kas galėtų paneigti, kad interpretacijų svarstyklės nebūtų nusvirusios į kitą pusę?
Darbopartija.lt nuotr.