
Naujausios
Rinkimai ir demografija
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Lietuvoje mažėja gyventojų, mažėja šeimų ir vaikų, mažėja jaunimo. Dėl to nunyksta mokyklos, paštai, gydymo įstaigos, kultūros namai. Rinkimų būstinės dar išlieka ir kaimuose. Tačiau ir rinkėjų mažėja.
Balsavau vienoje iš mažiausiųjų Kelmės rajone Kukečių seniūnijoje. Nuo 2015 – ųjų metų Savivaldybių rinkimų čia sumažėjo 150 rinkėjų.
Guodžia bent tai, kad rinkėjai per šiuos rinkimus buvo aktyvesni. Vis tiek iš 24 926 rinkimų teisę turinčių rajono gyventojų balsuoti neatėjo nė pusė – tik 11 489.
Tačiau rinkėjų mažėjimas ir aktyvumas niekaip neatsiliepia kandidatų į rajono Tarybą gausai. Palyginti nedaug gyventojų turinčiame Kelmės rajone rinkimuose dalyvavo 8 politinės partijos ir du visuomeniniai komitetai. 260 jų atstovų siekė Tarybos nario mandato. Mandatų – tik 25. Taigi, konkursas – daugiau kaip dešimt žmonių į vieną vietą.
Ką reiškia lietuvių susiskaldymas į tokią daugybę partijų ir judėjimų? Nuomonių įvairovę? Lietuvio nacionalinį charakterį, kuriame užfiksuotas polinkis priešintis ir skaldytis? Ar poreikį sąraše būti pirmu ir bent vienam patekti į Tarybą?
Toks gausus galimų politikų pasirinkimas rinkėjui susuka galvą. Tarsi prekybos centre išvydus didžiulį prekių, kurių dar nesi nei matęs, nei ragavęs ar kitaip išbandęs, asortimentą.
Didžiulis galimų politikų asortimentas rinkėjui gal ir būtų neblogai, jeigu apie juos daugiau žinotų.
Deja, bent jau Kelmės rajone buvo surengta tik pora debatų. Kelmėje juos organizavo jaunimas, Kražiuose – aktyvus visuomenininkas ūkininkas Marijus Čekavičius. Abiejuose debatuose kalbėti ir prisistatyti galėjo tik pretendentai į merus. Kandidatai į rajono Tarybą dalyvavo tik kaip palaikymo komanda. Vadinasi, susirinkę žmonės apie vieną ar kitą sąrašą galėjo spręsti tik pagal jų merą.
Jaunimo surengtuose debatuose kandidatai į merus panašiai kaip filmuojant televizijos laidas buvo įsprausti į laiko rėmus. Visi įsitempę laukė – ar debatus vedantis žurnalistas nepaklaus, ko nesugebės atsakyti. O gal iš salės kas nors atsiųs provokuojantį ar kompromituojantį klausimą?
Kražiuose debatai vyko laisviau, taigi, ir kandidatai labiau atsiskleidė, atviriau bendravo su kokiu dvidešimt į susitikimą atėjusių gyvenojų. Būtent tokių debatų reikėjo visose seniūnijose, gal net didesniuose kaimeliuose. Kad gyventojai visus kandidatus galėtų pamatyti „in corpore“, kad palygintų jų mintis ir protus. Bet iš kur atrasti tokių aktyvių organizatorių kaip Marijus Čekavičius?
Galbūt to galėtų imtis bendruomenių pirmininkai arba seniūnaičiai? Bet ar gali priversti debatus organizuoti žmones, dirbančius visuomeniniais pagrindais? Be to, kai kurioms politinėms jėgoms gal neparanku rodytis su visais kartu? Parankiau nuo kitų atskirai – gali daugiau pagirti save ir papeikti kitus. Juk ir turguje prekeiviui palankiau, kai mažiau tos pačios rūšies prekių.
Taigi, kiekvienas kandidatas į merus ir jo sąrašo atstovai savo purvynėlį iki rinkimų finišo brido atskirai. Kaip kas išmanė! Kas į pašto dėžutes mėtydamas lankstinukus, kas siūlydamas žvyro, kas sunkvežimį malkų, kas išasfaltuoti vieškelį iki rinkėjo namų, kas dalyvaudamas prieš rinkimus ypač pagausėjusiuose renginiuose ir teikdamas padėkos raštus.
Kiekvienas nuėjo apie porą mėnesių trukusį nelengvą kelią. Bet ne kiekvienas buvo išgirstas ir išrinktas. Ne kiekvieno pažadai buvo pakankamai realūs.
Demografinė situacija ypač atsiliepia organizuojant rinkimus. Gausioms partijų ir komitetų pajėgoms reikėjo komisijos pirmininkų, komisijos narių ir stebėtojų. Savo užduotis gavo kiekvienas raštingesnis kaimo ar miestelio žmogus. Ne visoms partijoms tų raštingesnių žmonių ir užteko. Nebuvo laisvų nuo politinio susisaistymo. Juk ne vienoje šeimoje yra biudžetinėse įstaigose ar Savivaldybės įmonėse dirbančių žmonių. Neatsargu kitiems šeimos nariams darbuotis ne tai partijai.
Lengviau buvo per kelis Nepriklausomybės dešimtmečius įsigalėjusioms partijoms.
Naujesnėms, jaunesnėms – sunkiau. Ne visos turėjo pakankamai stebėtojų ir komisijos narių. Gal ir ne visų politinių jėgų pagalbininkai buvo tų pačių pažiūrų ir ne visi ištikimai joms tarnavo?
Sunerimti bent jau Kelmės rajone verčia ir beveik tūkstantis sugadintų biuletenių. Išeitų, jog biuletenius gadino beveik kas dešimtas rinkėjas. Specialiai? Protestuodamas? Tyčiodamasis? O gal dėl nežinojimo, kaip tą biuletenį pažymėti?
Daugiabučio kieme sutikta garbaus amžiaus moteris tvirtino žinanti, už ką balsuoti. Jos bute lankėsi kandidatas į Prezidentus iš Vilniaus. Agitavo balsuoti už jo partiją. Bet ir toks garbus svečias senolės neperkalbėjęs. Ji pati, be agitacijos, apsisprendė ir sprendimo nekeis.
Bet buvo ir tokių močiučių, kurios norėjo balsuoti „už direktoriaus pavaduotoją“. Tokios grafos biuletenyje nerado. Į balsadėžę įmetė neužbrauktą biuletenį.
Rinkimai kainuoja daug. Ir lėšų. Ir intelektinių išteklių. Nudėvėtų automobilio padangų. Nuplėštų batų. Daug sveikatos ir nerimo. Kai kam gal ir nemigo naktų.
Gal visa tai labiau atsipirktų, jeigu žmonės būtų ne aklai agituojami primygtinai pasakant, už ką balsuoti, o mokomi elementarių dalykų, kaip pažymėti biuletenį. Ne paslaptis, jog kartais to nesupranta ne tik senukai, bet ir jauni, politika nesidomintys žmonės.
Rinkimų agitacija nėra priešininko plakato nuplėšimas ir savojo pakabinimas. Ji turėtų būti rinkėjo pratinimas mąstyti.