
Naujausios
Parapijos žmonės remontuoja savo bažnyčią
Kelmės rajono Liolių parapijos žmonės, suaukoję lėšų, pradėjo remontuoti savo bažnyčią. Šv.apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčia yra įdomus baroko stilaus medinės lietuvių architektūros paminklas ir paveldo objektas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Aukotojų sąraše 160 žmonių
Kaip pasakojo penkerius metus Lioliuose jau dirbantis jaunas klebonas Andrius Trakšelis, parapijiečiai pastebėjo, jog jau atsilupinėję jų bažnytėlės dažai. Pradėta nerimauti, jog gali supūti lentos ir po kelerių metų prireikti didesnio ir brangesnio remonto.
Todėl susibūrė aktyvesnių parapijiečių iniciatyvinė grupė. Nuspręsta rinkti aukas ir nudažyti bažnyčią.
Bažnyčios remonto idėją labai palaikė ir seniūnas Vytautas Mikalauskas, vietos ūkininkai bei verslininkai.
Pradėta rinkti aukas. Kaip pasakojo Liolių seniūnas Vytautas Mikalauskas, aukojo kiek kas galėjo – vienas penkis tūkstančius, kitas penkis litus. Tačiau abejingų bažnyčios likimui nebuvo. Aukotojų sąraše apie 160 žmonių.
Kleboną ir seniūną savo auka labiausiai nustebino bažnyčios "pročkelė" Rozalija Ališauskienė. Ji bažnyčios remontui paaukojo penkis tūkstančius litų.
"Jau ketveri metai ši moteris į bažnyčią eina kaip į darbą, – pasakojo Liolių klebonas Andrius Trakšelis. – Nuo aštuonių iki penkių ji triūsia bažnyčioje. Rūpinasi, kad švaru ir gražu būtų jos viduje, rūpestingai prižiūri aplinką. Tai tikras bažnyčios žmogus.“
Ženklias sumas bažnyčios remontui aukojo iš Liolių kilę kelmiškiai verslininkas Albertas Margis, ūkininkas Vidas Krikštanavičius ir kiti.
Dažo stogą ir sienas
Kadangi Liolių bažnyčia yra baroko medinės architektūros paminklas, remonto detales teko derinti su rajono savivaldybės paveldosaugos specialistu.
Bažnyčia dažoma tokiais pat rudais specialiais dažais kaip ir anksčiau buvo nudažyta. Rudai perdažytas ir skardinis stogas. Jau nudažytas bažnyčios bokštas, pietinė siena, kuri buvo labiausiai pažeista.
Jeigu leis oro sąlygos, remontą ketinama baigti iki birželio vidurio.
Savo šventovę remontuoja vietos gyventojai. Iš pradžių buvo tartasi su specialistais iš didmiesčio. Tačiau jie vien už darbą paprašė 25 tūkstančių litų.
Tuomet savo paslaugas pasiūlė gabus lioliškis statybininkas Jonas Rimkus. Jis subūrė meistrų grupę. Žmonės nusipirko verslo liudijimus ir sutiko darbus atlikti žymiai pigiau. 25 tūkstančių litų užteks ir gruntui, dažams bei kitoms medžiagoms ir už darbą.
Medinės baroko architektūros paminklas
Liolių bažnyčia pastatyta1768 metais ir konsekruota Šv.apaštalų Simono ir Judo Tado titulu. Bažnyčią pastatė nagingi liaudies meistrai. Aštuonioliktajame amžiuje Liolių kapinėse pastatyta koplyčia.
1851 metais bažnyčia rekonstruota. 1857 metais šventoriuje pastatyta varpinė.
Liolių bažnyčia laikoma barokinio stiliaus medinės lietuvių architektūros statiniu. Ji yra kryžminio plano su trisiene apside, aukštu bokštu ant navos ir transepto kryžmos. Ant stogo galų yra keturi bokšteliai.
Įdomus ir bažnyčios vidus. Čia yra altorius su baroko skulptūromis, rokoko sakykla su paveikslu. Bažnyčioje yra vertingų 18 -19 amžiaus dailės kūrinių.
Šventoriuje stovinti varpinė yra vienintelė varpinė Lietuvoje išlikusi su praplatinta viršutiniąja dalimi. Čia dar išlikęs koplytstulpis su ornamentuotu kryželiu bei Švč. Marijos maloningosios skulptūra.
Bažnyčia ir varpinė sudaro ansamblį – architektūros paminklą.
MEISTRAS: Gerokai pigiau negu statybos firmos savo bažnytėlę sutiko suremontuoti nagingas lioliškis Jonas Rimkus.
AUKOTOJA: Bažnyčios "pročkelė" Rozalija Ališauskienė dosniausiai aukojo savo bažnyčios remontui.
REMONTAS: Pasinaudodami saulėtomis dienomis lioliškiai remontuoja savo bažnyčią. Remontui aukojo apie 160 žmonių.
PAMINKLAS: Liolių bažnyčia laikoma medinės baroko architektūros paminklu.
Andriaus TRAKŠELIO nuotr.