
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
Palaidi arkliai trypė pasėlius, daržus ir pasodintą mišką
Devyni Kelmės rajono Tytuvėnų apylinkių seniūnijos Gailaičių kaimo ir Minginčių viensėdžio gyventojai, neapsikentę, jų teigimu, kaimyno palaidų arklių daromų nuostolių, parašė pareiškimus Tytuvėnų apylinkių ir Kukečių seniūnijų seniūnams, Kelmės valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, kreipėsi ir į „Šiaulių krašto“ redakciją.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Kaimynų skundas
„Palaidi trys arkliai jau keturi mėnesiai trypia mūsų pasėlius, daržus ir pasodintus miškus. Jokie prašymai jo (gyvulių savininko – D. K. ) nejaudina. Vieną dieną po pokalbio arkliai būna pririšti, vėliau vėl laisvi braido kur nori“, – teigiama pareiškime.
Žmonės labiausiai sunerimo prieš keletą savaičių išgirdę kaimyno kalbas apie tai, kad jis išvykstąs į užsienį.
„O kas bus ne tik su tais arkliais, bet ir su būriu avių ir dar šunimi? Kas jais rūpinsis?“, – klausė.
Šiauliuose dirbanti, bet Minginčių viensėdyje gyvenanti moteris „Šiaulių kraštui“ teigė, jog ji ir aplinkinių vietovių gyventojai dėl kaimyno palaidų arklių vargstanti senokai, bet ypač – pastaraisiais mėnesiais.
„Arkliai vaikšto, kur tik jiems patinka. Gražūs, įmitę. Per daržus, sodus traukia, ir į mūsų neseniai pasodintą mišką užsuka, trypia. Šeimininkas juos likimo valiai palikęs. Ir žiemą arklius, taip pat ir avių būrį paleidžia ganytis. Kur tik kreipėmės, visur išgirstame atsakymą, jog nieko negalima padaryti“, – sakė moteris.
Arkliai, pasak UAB „Šimšė“ savininko ir direktoriaus Stanislovo Baltrušaičio, buvo pasiekę net Pašiaušę, įsisukę į bendrovės avižas, pridarė nemažos žalos: „Pikta. Dabar avižos jau nupjautos, žalos nebesuskaičiuosi. Nors ateityje susitvarkytų. Negražu žmones skriausti“.
Griežta seniūnės kalba
Kukečių seniūnijos Kaitulių kaime pykčio iš kaimynų sulaukęs vyriškis, pasak Kukečių seniūnės Meilutės Masalskienės, savo gyvenamąją vietą kaime deklaravo 2008 metais.
„Bet iki šios dienos (rugsėjo 4 diena – D. K.) nebuvau to žmogaus nei mačiusi, nei girdėjusi, tik nusiskundimų apie esą jo neprižiūrimus gyvulius. Tačiau kiek tik važiuodavome į minėtą kaimą su pareigūnais, šeimininko nerasdavome.
Šiandien įvyko kažkoks stebuklas ir į mano skambutį vyriškis atsiliepė. Jokioje Vokietijoje jo nėra, jis Šiauliuose. Kalbėjau konkrečiai ir griežtai – situacija turi keistis kuo greičiau. Išklausęs pretenzijas, savininkas pažadėjo arklius tuoj pat parduoti. Bet aš netikiu, kad taip greitai susitvarkytų. Juk kaimynai jo prižiūrėti gyvulius ir jais rūpintis ne sykį prašė, ir niekas nesikeitė“, – sakė Kukečių seniūnė.
Į Vokietiją
Klaidžiais, vingiuotais, sunkiai įveikiamais, pilnomis duobėmis vandens keliukais policijos „džipu“ pasiekiame atokią sodybą.
Pasitinka didelis palaidas šuo, vidury kiemo pririšta kumelė ir šalia belaigančios dvi jaunos kumelaitės. Pasitinka ir šeimininkas. Policijos pareigūno paprašytas, nuveda ir prie būdos pririša šunį.
Avių nesimato, nors ir turėtų būti nemenkas būrelis. Šeimininkas aiškina, jog vakar, rugsėjo 4-ąją, atvažiavęs furgonas ir dešimt avių išvežęs. Keturios netilpo. Parduos ir tas kuo greičiau, nes šeštadienį į sodybą atvyksta būsimasis šeimininkas.
„Aš pats išvykstu į Vokietiją, pas draugę. Neturiu ko pasakyti. Jau beveik nebesu šios sodybos šeimininkas“, – aiškino.
Paklaustas, kodėl nesirūpina, kad gyvuliai kaimynams nedarytų žalos, šeimininkas teigė, jog prašydavęs juos prižiūrėti netoliese gyvenantį žmogų.
„Neįtikau kaimynams ir tuomet, kai sodyboje nuolat žmogus gyveno ir gyvuliais rūpinosi. Ir tada neva gyvuliai „gastroliuodavo“. Bet tik porą kartų buvo pasileidusi kumelė su kumelaitėmis“, – sakė.
Tačiau Kukečių seniūnė Meilutė Malsalskienė tvirtino priešingai: žmonės dėl palaidų pasėlius, daržus niokojančių arklių ir avių iš gretimos Tytuvėnų apylinkių seniūnijos skundėsi kur kas daugiau kartų. O visai neseniai, rugpjūčio 30 dieną, devyni kaimynai skundą-prašymą parašė.
„Iki šeštadienio čia nieko neliks, ir problemų nebebus, nes nebebus manęs. Lietuvoje gali gyventi tik pedofilai ir „pederastai“, o ne normalūs žmonės. Vokietijoje – tvarka, žmonės kitaip į pasaulį žiūri“, – įsikarščiavo vyriškis.
„Kaltas esu“
Kiek aprimęs vyriškis patvirtino: „Kaltas esu“. Tačiau tiesioginės savo kaltės neįžvelgė – kai pats būdavęs, dėl gyvulių nekildavo problemų. Kai paprašyti prižiūrėti žmogų palikdavo, kažkodėl arkliai pasileisdavo į gretimą seniūniją obuoliauti ar pasmaguriauti avižų, ir avys visa banda pasklisdavo.
Kodėl sumanė nuošaliame vienkiemyje gyvulius laikyti, paaiškinti vyriškis negalėjo.
„Užsiiminėju kovų menais, matyt po kokio smūgio „šarabanai“ buvo susisukę, kad čia atsiradau. Dabar viskas susitvarkė, pamačiau, kad čia gyventi – jokios perspektyvos“, – tvirtino.
Dvejų metų kumelaitės – grynaveislės „žemaitukės“. Kumelė – maišyto – ardėnų ir žemaitukų – kraujo. Kumelaites atiduos Žemaitukų žirgų asociacijai, tegul žmonės augina.
1400 litų kainavusį veislinį šunį vyriškis sakė paliksiąs savo tėvams. Ir pasakys Lietuvai „sudie“.
Autorės nuotr.
ARKLIAI: Kumelė buvo pririšta, o dvi jaunos kumelaitės laigė šalimais. Šeimininkas pripažino, jog pasileidus kumelei, ir kumelaitės bėga iš paskos. Gali bet kur nuklysti ir žalos pridaryti.