
Naujausios
KOMENTARAS
Pakeliui numirti...
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Šaukėnų – mažo Žemaitijos miestelio – žmonės palaidojo medžiotojų rastą pelkėje įšalusį 37 metų Modestą. Greitoji pagalba epilepsija sirgusį vyrą atvežė į Kelmės ligoninę. Priėmimo skyriuje suteikus pagalbą, žmogus išleistas namo.
Pas pamotę glaudęsis vyras neturėjo pinigų autobuso bilietui. Iš ligoninės jis skambino broliui, kad jį parsivežtų. Tačiau brolis neturėjo kuo atvažiuoti į Kelmę.
Tokiais atvejais ligoninė praneša Socialinės paramos skyriui. Skyriaus automobilis parveža į Modestą panašius varguolius namo. Tačiau praėjusių metų lapkričio 26-oji buvo sekmadienis. Socialinės paramos skyrius nebedirba. Beliko eiti pėsčiam.
Deja, už keliolikos kilometrų esančių namų vyras taip ir nepasiekė. Nuo lapkričio 26-osios iki sausio 13-osios mirusio žmogaus kūnas pragulėjo miške. Veidą ir krūtinę, nepanirusius į pelkę, apgraužė žvėrys. Žmogus apie 4 kilometrus nuklydo į šoną nuo kelio į Šaukėnus, todėl policijos paieškos buvo veltui.
Kaip jautėsi pėsčias, priverstas namo už keliolikos kilometrų keliauti vyras, dabar jo nepaklausime. Galime tik spėti, jog jautėsi niekam nereikalingas. Net laidoti ėmėsi tik tolimesni giminaičiai. Artimesnieji neturi pinigų. O gal ir socialinių įgūdžių tai padaryti.
Tokių nereikalingų žmonių kaip Modestas kiekviename Lietuvos kaimelyje yra bent po keletą.
Visuomenės rėtis atsijoja stipriuosius. Silpnuosius tarsi atsijas išmeta.
Kelmės rajono savivaldybė buvo nupirkusi konteinerinį namelį. Jame savaitgalį, kai Socialinės paramos skyrius varguolių nebeveža namo, gali pernakvoti panašios bėdos kaip Modestas ištikti žmonės. Tačiau dabar namelis iš miesto centro perkeltas į Paprūdžius, šalia grupinio gyvenimo namų.
Socialinių paslaugų centro direktorė Marytė Lencienė sako, jog ten patogiau, nes į namelį įleidžianti ir varguoliu pasirūpinanti darbuotoja dirba grupinio gyvenimo namuose.
O ar patogu žmogui, kuriam reikia nakvynės? Iki Paprūdžių apie penki kilometrai. Arčiau negu į Šaukėnus.
Policija turi Socialinių paslaugų centro darbuotojų telefonus. Iš policijos paleistus žmones, neturinčius kaip parvažiuoti namo, kartais apnakvindina konteineriniame namelyje. Jeigu į policiją arba į namelio prižiūrėtoją kreiptųsi ligonis, jį taip pat apnakvintų.
Tik ar gali paprastas, mažai mokytas kaimo žmogelis visas šitas peripetijas žinoti? Prieš ligonį šioje situacijoje laimi policijos sulaikytas. O gal policija tiesiog jautresnė už medikus ir ieško išeities?
Išėjęs iš Kelmės ligoninės Priėmimo skyriaus per pastarąjį dešimtmetį namo negrįžta jau ne pirmas žmogus.