
Naujausios
Norint parduoti medieną – būtinas leidimas kirsti
Apskrityje bemaž 90 tūkstančių hektarų ploto privačiuose miškuose šeimininkauja 24 tūkstančiai miško savininkų. Nuo šiol jie, norėdami pateikti rinkai medieną (nesvarbu, ar už užmokestį, ar nemokamai), pagamintą savo miške, privalo Valstybinės miškų tarnybos teritoriniam padaliniui iš anksto pranešti apie tokį kirtimą.
Antanas STAPONKUS
redakcija@skrastas.lt
Reikia pateikti prašymą
Vyriausybė nutarimu šiek tiek pakeisti Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatai. Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus Šiaulių teritorinio poskyrio vyriausiasis specialistas Remigijus Jočys redakciją informavo, jog šis pakeitimas susijęs su tais kirtimais privačiame miške, kuriems iki šiol nebuvo reikalaujama išankstinio pranešimo apie ketinimą kirsti mišką. Būtent – norint iškirsti sausuolius, vėjavartas, vėjalaužas, ribinių linijų prakirtimą, jaunuolynų iki 20–ies metų medynuose ugdymo kirtimams.
Privačių miškų savininkai, pranešę apie ketinimą atlikti šiuos kirtimus, per 14 kalendorinių dienų gavę atsakymą, gali pradėti kirtimus. Papildomai pranešti apie pagamintą medienos kiekį, jos pirkėjus – nereikalaujama.
Nuostatų pakeitimas negalioja, jeigu miško savininkas minėtuose kirtimuose pagamintą medieną panaudoja savo reikmėms.
Nuostatų pakeitimas susijęs su Europos Sąjungos reglamento įgyvendinimu – draudimu pateikti vidaus rinkai neteisėtai paruoštą medieną ar jos produktus.
Būtina pasirūpinti vėjavartomis
Pasak R. Jočio, Miškų sanitarinė tarnyba šiais metais prognozuoja masinį žievėgraužio tipografo (kinivarpų) paplitimą.
Privačių miškų savininkai, kurių miškuose dar yra neiškirstų žalių spygliuočių medžių vejavartų ir vėjalaužų, tai turi padaryti kuo greičiau, kad nesusidarytų sąlygos kenkėjams daugintis.
Spygliuočių medžių vėjavartų, vėjalaužų mediena, iškertama iki spalio mėnesio (iki kenkėjų lėliukių susiformavimo), turi būti išvežama iš miško per dešimt dienų, ne arčiau kaip 3 kilometrai nuo spygliuočiais apaugusio miško.
Jaunuolyno priežiūra svarbi
„Neretas miško savininkas pamiršta želdinių ar žėlinių priežiūros darbus. Miško atkūrimas – tai ne tik naujo miško pasodinimas“, – sakė R. Jočys. Jauniems sodinukams, žėliniams yra pavojinga juos stelbianti žolė, besiplečiantys aviečių, lazdynų, ievų, šermukšnių, karklų sąžalynai. Priežiūra apima 6–8 metų laikotarpį – iki pirmųjų ugdomųjų kirtimų jaunuolyne.
„Stebime žvėrių pagausėjimą, jų daromos žalos miškui didėjimą. Ypač miško palaukėse, kur žvėrys migruoja iš miško į lauką ir atgal. Todėl, nenaudojant repelentų, pušaičių, eglaičių, kietųjų lapuočių medelių nuskabymas – garantuotas. Jei medeliui žvėrys triskart nukando viršūnėlę – medžio nebebus“, – perspėjo specialistas.
Ir patarė: jeigu tinka augimvietės sąlygos, verta pagalvoti ir sodinti ne spygliuočius ar kietuosius lapuočius, o beržo, juodalksnio medelius, kurių žvėrys beveik neniokoja.
Kur kreiptis?
Miškų kontrolės skyriaus Šiaulių teritoriniam poskyriui (centras – Šiaulių urėdijos patalpose) priskirti vyriausieji specialistai, prižiūrintys privačius miškus, esančius Šiaulių, Kuršėnų, Tytuvėnų, Telšių, Mažeikių, Joniškio urėdijų teritorijose. Pakruojo, Radviliškio urėdijų teritorijose esančių privačių miškų kontrolės specialistai priklauso Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus Panevėžio teritoriniam poskyriui.
PRIMINIMAS: Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus Šiaulių teritorinio poskyrio vyriauiasis specialistas Remigijus Jočys ragina pasirūpinti vėjavartomis.
Autoriaus nuotr.