Moteris ir blondinė

Moteris ir blondinė

Mo­te­ris ir blon­di­nė

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Kon­ser­va­to­riai su­ren­gė Lie­tu­vo­je pir­mą­kart vy­ku­sį po­li­ti­nį šou. Did­mies­čiuo­se ir re­gio­nuo­se rin­ko par­ti­jos kan­di­da­tą į pre­zi­den­tus. Kaip pa­na­šu į Ame­ri­ką ir Pran­cū­zi­ją!

Nors tai vi­di­nis par­ti­jos rei­ka­las, bal­suo­ti bu­vo leis­ta ir išo­ri­nėms jė­goms. Bet, at­ro­do, tik toms, ku­rios ga­ran­tuo­tai at­lieps į par­ti­jos va­do­vy­bės pa­duo­tą to­ną.

An­tai emig­ra­vę lie­tu­viai vie­šo­jo­je erd­vė­je lie­ja ap­mau­dą, kad jiems ne­bu­vo leis­ta bal­suo­ti. Bū­tų bal­sa­vę už Vy­gau­dą Ušac­ką. Im­po­nuo­ja jo as­me­ny­bė. Be to, dip­lo­ma­to pa­tir­tis la­bai pra­vers­tų Pre­zi­den­to po­ste.

Re­gio­nuo­se taip pat bal­suo­ti už kon­ser­va­to­rių kan­di­da­tą bu­vo kvie­čia­ma tar­si pa­šnibž­do­mis. Nie­kas pla­čiai ne­vie­ši­no, kur re­gist­ruo­tis, kur ei­ti bal­suo­ti.

Pa­vyz­džiui, Kel­mė­je bal­suo­ta Sa­vi­val­dy­bės sa­lė­je ir sa­ma­rie­čių įkur­tuo­se bend­ruo­me­nės šei­mos na­muo­se. Ar daug kas apie tai ži­no­jo? Ma­tyt, kad ne, nes bal­sa­vo tik 84 žmo­nės. Ma­žiau ne­gu yra par­ti­jos na­rių. Re­zul­ta­tas pri­bloš­kian­tis: 77 už I. Ši­mo­ny­tę, 7 už V. Ušac­ką. Lie­tu­vo­je – už Ši­mo­ny­tę 79 pro­cen­tai, už Ušac­ką – tik 21.

Ar re­zul­ta­tas at­spin­di tik­rą­ją rin­kė­jų nuo­mo­nę, ar tik par­ti­jos va­do­vy­bės – čia jau ki­tas klau­si­mas.

Sa­ky­ki­me, jog vie­nos par­ti­jos kan­di­da­to į pre­zi­den­tus rin­ki­mai nė­ra la­bai svar­būs. Gal­būt tik pa­ti par­ti­ja juos su­reikš­mi­no. Ta­čiau tu­rint ome­ny­je lie­tu­vių men­ta­li­te­tą, Ing­ri­dos Ši­mo­ny­tės kor­ta, kaip kaž­ka­da tų pa­čių kon­ser­va­to­rių at­ras­tos Da­lios Gry­baus­kai­tės, ga­li kris­ti vi­sai Lie­tu­vai.

Juk lie­tu­viai daž­niau­sia ger­bia ir my­li ne žmo­gų, ne jo dar­bus, o jo sta­tu­są ir pa­rei­gas. Kuo aukš­tes­nės pa­rei­gos, tuo la­biau my­li­mas ir ger­bia­mas tas pa­rei­gas ei­nan­tis žmo­gus.

Be to, I. Ši­mo­ny­tės įvaiz­dis aso­ci­juo­ja­si su D. Gry­baus­kai­tės. Abi eko­no­mis­tės. Abi mo­te­rys. Ir abi blon­di­nės. Aso­cia­ci­ja su šian­die­ni­ne Pre­zi­den­te taip pat ga­li tu­rė­ti le­mia­mos reikš­mės tik­rą­ją rin­ki­mų die­ną. Lie­tu­viai – at­sar­gūs ir iner­tiš­ki. No­ri tu­rė­ti kaž­ką pa­na­šaus į tą, ką jau tu­rė­jo.

Ma­tyt, mes­da­mi sa­vo bur­tą, kon­ser­va­to­riai taip pat nu­jau­tė šias psi­cho­lo­gi­nes su­bti­ly­bes.

Kai ku­rie kel­miš­kiai par­ti­jos ko­le­gos pri­pliu­suo­ja I. Ši­mo­ny­tei ir skan­di­na­viš­ką sti­lių, šiuo me­tu ga­na po­pu­lia­rų Lie­tu­vo­je, ir ge­bė­ji­mą bend­raž­mo­giš­kai, pa­pras­tai ir aiš­kiai kal­bė­ti bei rei­ka­lo iš­ma­ny­mą.

Vi­sus šiuos ir dar dau­giau ki­tų pri­va­lu­mų ga­lė­tum pri­skir­ti ir V. Ušac­kui, ku­ris, ma­tyt, bus pa­da­ręs klai­dą ne­nut­rau­kęs bam­ba­gys­lės nuo sa­vo par­ti­jos, nors pui­kiai su­pra­to, ką ji rems. Iš­ti­ki­my­bė ne­su­lau­kė nei dė­kin­gu­mo, nei pa­ska­tos.

Tuo tar­pu ne kon­ser­va­to­rių par­ti­jos, o bend­ra­me Lie­tu­vos kon­teks­te po gy­ven­to­jų ap­klau­sų šis po­li­ti­kas bu­vo mi­ni­mas po­pu­lia­riau­sių kan­di­da­tų į pre­zi­den­tus tre­je­tu­ke ir ket­ver­tu­ke, pel­nęs dau­giau pa­lai­ky­mo bal­sų už I. Ši­mo­ny­tę.

Ky­la klau­si­mas, ar ne­da­ro klai­dos ir ki­tos par­ti­jos, del­sian­čios pri­sta­ty­ti sa­vo kan­di­da­tus. Štai kon­ser­va­to­riai, su­ren­gę po­li­ti­nį šou, jau ro­do sa­vo kan­di­da­tę ir ka­la žmo­nėms į gal­vą min­tį, jog tai jų Pre­zi­den­tė. Per li­ku­sį pus­me­tį iki rin­ki­mų gal ir įkals?

Kai ku­rie po­li­to­lo­gai abe­jo­ja, ar ne­pa­kiš I. Ši­mo­ny­tei ko­jos ta pa­ti kon­ser­va­to­rių par­ti­ja, ku­ri nė­ra pa­ti mėgs­ta­miau­sia.

Bet dau­ge­lis tau­tie­čių per tie­sio­gi­nius Pre­zi­den­to rin­ki­mus as­me­ny­bių, už ku­rias bal­suo­ja, ne­sie­ja su par­ti­jo­mis. Jie ma­no, jog Pre­zi­den­tas tu­ri bū­ti vi­sų žmo­nių, o ne vie­nos ku­rios par­ti­jos.

Ma­no tei­sin­gai. Bet ar pra­ktiš­kai taip yra? Ar tik­rai pre­zi­den­tai yra vi­siems vie­no­dai tei­sin­gi? Ar tik­rai skru­pu­lin­gai sau­go­si, kad ne­pra­si­kiš­tų į po­stą iš­kė­lu­sios par­ti­jos in­te­re­sas? Į šiuos klau­si­mus tu­ri­me at­sa­ky­ti kiek­vie­nas sau.

Ir ką reiš­kia „vi­sų Pre­zi­den­tas“, kai net nuo­lat rei­tin­gų vir­šū­nė­se iš­si­lai­kan­tis Gi­ta­nas Nau­sė­da su­lau­kia 17–20 pro­c. ap­klaus­tų­jų pa­lai­ky­mo. Tai­gi, ne vi­sų, o tik kas penk­to lie­tu­vio...

Ant­ra ver­tus, iš kur paim­ti tiek lie­tu­vių, kad vi­sa be­si­ri­kiuo­jan­ti pre­ten­den­tų į pre­zi­den­tus kuo­pa gau­tų bent po vie­ną pa­lan­ku­mo pro­cen­tą?

Ar ne to­dėl kai ku­rie kan­di­da­tai są­mo­nin­gai ig­no­ruo­ja­mi? Apie sa­vo kan­di­da­ta­vi­mą pa­skel­bęs Ar­vy­das Juo­zai­tis be­veik ne­mi­ni­mas vie­šo­jo­je erd­vė­je. Tar­si jo iš vi­so ne­bū­tų. Ar to­dėl, kad jį pa­lai­ky­ti jau ne­beuž­tek­tų lie­tu­vių? Ar to­dėl, kad jis KI­TOKS kan­di­da­tas, ne­su­si­te­pęs per­ne­lyg glau­džiais po­li­ti­niais ry­šiais? Ar ne­pa­lan­kus, nes kaž­ka­da iš­drį­so pa­sa­ky­ti, ko­kia bu­vo Nep­rik­lau­so­my­bę at­ga­vu­sių lie­tu­vių po­li­ti­nė klai­da?

Tai­gi, kas iš tik­rų­jų ren­ka pre­zi­den­tus, prem­je­rus, me­rus? Vi­suo­me­nė ar par­ti­nė no­menk­la­tū­ra? Ar vi­sa­da bal­sa­vi­mo biu­le­te­nius į ur­nas pa­ly­di tik šven­tas žmo­gaus įsi­ti­ki­ni­mas ir pa­si­ti­kė­ji­mas kan­di­da­tu? Ar biu­le­te­nio dy­džio eu­rų bank­no­tai, iš­leis­ti tam, kad rin­kė­jas, pa­ts to ne­sup­ras­da­mas, kan­di­da­tu pa­ti­kė­tų.

Ma­ny­ki­me, jog ir kon­ser­va­to­rių vi­di­niams par­ti­jos kan­di­da­to į pre­zi­den­tus rin­ki­mams iš­leis­tos lė­šos at­si­pirks. Bet pir­miau­sia rei­kė­jo jų tu­rė­ti...

Po­li­ti­ka – go­dus, ka­rui pri­lygs­tan­tis ryk­lys, ry­jan­tis mo­kes­čių mo­kė­to­jų ir vers­li­nin­kų, ti­kin­čių, jog po­li­ti­kas už pa­ra­mą jam ati­dirbs, pi­ni­gus. Gal net ėd­res­nis už ka­rą? Nes ka­rui de­šimt­me­čius tik ruo­šia­me gink­lus. O po­li­ti­kai ka­riau­ja kas­dien. Ša­lia mū­sų. Jų tan­kai va­žiuo­ja per mū­sų pro­tus ir šir­dis. Per gy­ve­ni­mus, ku­riuo­se kiek­vie­nas pa­lie­ka sa­vo vė­žes.