
Naujausios
KOMENTARAS
Lygaus gyvenimo kelio!
Regina MUSNECKIENĖ
„Tik dabar supratau, kokia iki šiol aš buvau laiminga, – redakcijoje pasiguodė moteris, ką tik palaidojusi jauną, gabų ir darbštų sūnų. – Visos nesėkmės, anksčiau atrodžiusios tokios skausmingos, palyginus su šita nelaime – vieni niekai.“
Nelaimingos motinos žodžius prisiminiau vieną vakarą mąstydama, ką galėtume palinkėti Lietuvai jos Nepriklausomybės šimtmečio proga. Laisvę jau turime. Tik reikia, kad ji pražystų, o ne mėtytų dar nespėjusius prasiskleisti žiedlapius. Ar milijonas po pasaulį išsibarsčiusių lietuvių Lietuvai nėra tokia pat skaudi netektis kaip tai motinai, praradusiai vieną savo sūnų?
Šiandien suaktyvėję bruzdėjimai dėl vieno Seimo nario, didžiųjų problemų akivaizdoje atrodo juokingi. Nes eilinis pilietis eilinį kartą mulkinamas, įtraukiamas į politinius žaidimus ir krauna kapitalą piketus organizuojančioms politinėms jėgoms.
O tikrieji skauduliai ir toliau veši jaunų šeimų, pensininkų, skurdžiais paverstų inteligentų gyvenimuose. Jie kraunasi lagaminus – ieško darbo ir duonos tolimiausiuose pasaulio kampeliuose.
Antra vertus, gerai, kad Lietuvos žmonės tampa kovingesni, drąsesni, aktyviau oponuoja valdžiai. Būtų dar geriau, jeigu streikai ir mitingai įgautų ne politinį, o socialinį pobūdį – žmonės spaustų valdžią racionaliau naudoti mokesčių mokėtojų pinigus, rūpintis investicijomis, kurti darbo vietas.
Tik statybai ir kūrybai reikia ne karo, o ramybės ir taikos. Tai pagrindinė sąlyga, leidžianti racionaliai mąstyti.
Lietuvoje lyg kokiame veiksmo filme – nuolatinės muštynės ir peštynės. Gūdžiame kaime senatvės demencijos kankinama senolė rėkia, kad kaimynai ją nuodija. Seime, kur susibūręs tariamas Lietuvos elitas, vienas kito veiduose, žodžiuose, veikloje ir biografijoje ieško rusų šnipų, tėvynės išdavikų ir kitokių pakraipų priešų.
Ieškodami priešų ir su jais kariaudami išeikvojame tiek jėgų, kad nebepajėgiame nieko doro sukurti tautiečių labui. Arba sukuriame tik menką niekniekį, kad pasirodytume, jog dirbame. Esminių problemų spręsti vis nėra kada.
Nepaisant visko, lietuviai jaučiasi laimingesni už Baltijos brolius latvius ir estus, nors gyvenimas ten lyg ir gerėja. Kas mūsų laimės indeksui turėjo teigiamos įtakos? Gal dabartinė valdžia, grąžinusi žmonėms kitų valdžių skolas ir po trupinį didinanti pensininkų bei mažiausiai uždirbančiųjų pajamas? Gal pasikeitęs žmonių mąstymas, kai labiau pradedame vertinti tai, ką turime ir ko nepraradome?
O gal tiesiog neverta tikėti apklausų duomenimis? Ar jos tiksliai ir teisingai atspindi tikrąsias nuotaikas ir tikrąjį mūsų gyvenimą?
Pavyzdžiui, pernykštė ar užpernykštė apklausa parodė, jog Lietuvos šeimos savo vaikams skiria tik septynias minutes per dieną. Šiomis dienomis paskelbti apklausos rezultatai rodo, jog augintiniams – šuniukams, kačiukams – lietuviai skiria vidutiniškai aštuonias minutes per parą. Išeitų, jog daugiau laiko negu vaikams.
Logiškai galvojant nei vienas, nei kitas rezultatas negali atitikti tikrovės. Juk kiekviena normali šeima leidžia vaikus į mokyklą ir darželį. Juos reikia aprengti, pavalgydinti. Per septynias minutes vaikas net nepapusryčiaus. O kur dar vakarienė? Kur savaitgaliai, kai mamos verda pietus, tvarko buitį, skalbia vaikų drabužius, kartu išeina pasivaikščioti? Kur atostogos, per kurias būna su vaikais? Kur pokalbiai telefonu, kai kiekviena normali mama net iš darbo paskambina savo mažyliui? Ar visa tai gali sutilpti į septynias minutes? Nebent šis laikas sudedamas su vaikų, leidžiančių dienas globos namuose, laiku ir išvedamas vidurkis?
Tas pats ir su gyvūnais. Gal kaime prie būdos pririštas Sargis iš tiesų gauna tik aštuonias minutes dėmesio, kai šeimininkas jam atneša dubenėlį kruopų sriubos?
Gal panašiai nutiko ir su mūsų laimės indeksu, kai susumavo turtuolių, valdžios elito ir kasdien, kas liko piniginėje, skaičiuojančiųjų eilinių mokesčių mokėtojų laimę?
O jeigu mūsų žmonės tikrai jaučiasi laimingesni už kitus Baltijos brolius, tai ir ačiū Dievui. Už šventą lietuvio kantrybę. Už išmintį. Už mokėjimą vertinti tai, ką turi, ir džiaugtis mažais dalykais. Už gebėjimą būti daugiafunkciais savo buityje ir kartais iš nieko padaryti naudingą daiktą. Už dar neprarastą gebėjimą mąstyti, remontuoti, meistrauti, šeimininkauti, grybauti, žvejoti, uogauti.
Į Kražių M.K. Sarbievijaus kultūros centro kūrybinę rezidenciją atvykęs italas menininkas, centro direktorės pavežiotas seniūnijos vieškeliais sakė, jog ir išlipus iš automobilio, nuo kratymo dar pusvalandį drebėjo visi vidaus organai. Italas niekuomet gyvenime nebuvo važiavęs tokiu keliu.
Lietuvis prie tokių vieškelių pripratęs. Bet šiomis dienomis paskelbta, jog bus išasfaltuota tūkstantis kilometrų žvyrkelių. Gal daugiau asfalto dar labiau padidins lietuvio laimės indeksą? Gal aplenksime ir kokią turtingą šalį?
Juk, kai ko nors stokoji ir gauni, tampi laimingesnis. O kai esi visko pertekęs, nebežinai net ko norėti. Iš to nežinojimo kartais pasidarai nelaimingas.
Tik žmogui už duobėtą vieškelį svarbiau, kad nebūtų duobėtas jo vienintelis gyvenimo kelias.