
Naujausios
Kokie Tavo laisvės sparnai?
Regina MUSNECKIENĖ
Keturių vaikų tėvui darbdavys 60 eurų sumažino atlyginimą. Paaiškino, jog dabar jis iš valstybės gaus vaiko pinigus. Už kiekvieną atžalą po 30 eurų. Iš viso – 120. Taigi, ta suma privalo pasidalinti perpus su darbdaviu.
„Tavo pajamos ir taip padidės 60 eurų, – aiškino į darbuotojo kišenę ranką kišantis bendrovės savininkas. – O man kitiems darbininkams reikia didinti minimumą, daugiau mokėti „Sodrai“.
Taigi, įstatymai ir teorinis piliečių gyvenimo gerinimas eina viena kryptimi, praktinis jų pritaikymas – kita. Tarsi du skirtingi keliai. Galingų, nepriklausomų piliečių autostrada. Ir laisvų, bet priklausomų piliečių vieškeliukas.
Valdžios iš viršaus nuleistas minimalaus atlyginimo didinimas dažniausia nereiškia mažesnio pelno darbdaviui ir didesnės gerovės darbuotojui.
Darbdavys savo išlaidų nedidina. Tik paskirsto kitaip. „Nuima“ iš tų, kurie gauna daugiau negu minimumą, ir prideda tiems, kurie privalo gauti minimumą.
O kartais pasirodo gali „pripliusuoti“ net vaiko pinigus. Mažiausiai uždirbantys, atskaičius mokesčius, gauna keliais eurais daugiau. Kvalifikuotiems darbuotojams atlyginimai sumažinami. Tiek ir tos gerovės...
Ar turi darbuotojas laisvę rinktis? Nelabai. Nes beveik visi darbdaviai Lietuvoje daugmaž vienodi. Bėgdamas nuo vilko gali užpulti ant meškos.
Ką tokie darbuotojai Kovo 11-osios išvakarėse mąsto apie laisvę? Ar laisvė visuotinė? Ar kiekvienas žmogus, gyvenantis Nepriklausomoje Lietuvoje, tikrai yra laisvas?
Laisvė kiekvienam iš mūsų davė sparnus. Tik ne visiems vienodus. Vieni lyg ereliai nardo dangumi – jiems po kojomis teismai, seimai, vyriausybės, ligoninės, klinikos, universitetai...
Kiti lyg vištos negali perskristi net savo diendaržio tvoros. Taigi, vištos laisvė niekuomet neprilygs erelio laisvei.
Ar dėl to kaltas tik pats žmogus? Tikrai nevisada. Tarp tų kuklių, savo diendaržio tvoros neperskrendančių žmonių visada rastųsi daug talentingų, sumanių, darbščių, tyliai be pasigyrimų ir audrų dirbančių savo darbą, tačiau neturinčių įžūlumo pakilti virš kitų. Tokios jų charakterio savybės. Toks doros ir sąžiningumo supratimas.
O valstybė nesudaro sąlygų ir nepadrąsina jų pakilti.
Tuo tarpu jų vietą po saule užima įžūlesni, drąsesni, ne visada gabesni ir talentingesni, bet apsukresni ir, deja, dažniausia godesni. Mokantys prisiplakti prie sėkmingųjų, eiti koja kojon su nugalėtojais, galiausiai patys juos nugalėti.
Anais laikais kadrus stebėdavo ir atrinkdavo pašalinė ir labiau neutrali ranka negu šiandien. Karjerą padarydavo tikrai to vertas žmogus. Šiandien kadrų politika primena turgų – kas garsiau rėkia, tą pastebi, kas savęs negiria – išmeta iš turgaus.
Tikriausiai, nė vienas lietuvis nesiilgi sovietinių laikų ir nenorėtų į juos sugrįžti, nors kartais pasigirsta vyresnių žmonių nuomonių, jog jie tuomet gyveno geriau. Gerovę jie matuoja ne laisvės pojūčiu, o elementariais materialiaisiais dalykais.
Deja, dažniausia materialūs dalykai ir šiandien lemia mūsų sparnų ilgį bei galią.
Bet ar ne todėl jaučiame tokią socialinę ir materialinę įtampą, kad mus kadencija iš kadencijos valdo ne iš tiesų pašauktieji, o apsišaukėliai. Prieš rinkimus politiniame turguje jie peikia kitus ir giria patys save. O naivūs Lietuvos eiliniai patiki jais, kaip kartais patiki sukčiais, ekstrasensais, magais ar egzorcistais.
Ir suteikia jiems veikimo laisvę. Vildamiesi, kad jų laisvė užaugins ir eilinio žmogaus galimybes.
Tai ir pradeda jie laisvai veikti. Pavyzdžiui, išardo visą miesto centrą puošusias iš Europos Sąjungos paramos nupirktas ir tik prieš penketą metų sudėtas trinkeles, iškerta augalotus medžius ir grindžia šaligatvius iš naujo, tik jau kitokiomis kito projekto trinkelėmis, iš naujo moka darbininkams už darbą, brangiai perka ir iš naujo sodina medžius. Nes įgyvendina jau kitą projektą ant senojo projekto viršaus.
Mat, jie turi laisvę švaistyti mokesčių mokėtojų pinigus. O mokesčių mokėtojas turi vienintelę laisvę taupyti, taupyti, taupyti.
Jie laisvai įklimpsta į visokius sekso ir priekabiavimo skandalus. (Kaip gi kitaip? Juk dabar madinga!) Paskui aiškinasi per laikraščius ir televiziją. Komisijos ir prokurorai tiria – buvo ar nebuvo. Tuo tarpu nėra kada spręsti rimtesnių problemų.
O be darbo, be vilties ir be svajonių palikti žmonės toliau geria, muša žmonas ir vaikus, pjaunasi su kaimynais. Tai jų laisvė!
Ir taip juokingai kartais atrodo, kai valdininkai rimtais veidais šneka apie savižudybių prevenciją, tarpinstitucinį bendradarbiavimą, suicidinių minčių turinčio žmogaus atpažinimą.
Nors reikia tik vieno labai paprasto dalyko – duoti žmogui darbo, leisti uždirbti, patenkinti savo poreikius ir atsidėti svajonės įgyvendinimui. Tik tiek. Nes darbas suteikia reikalingumo jausmą. Galimybė uždirbti – orumo ir pasitikėjimo savimi.
Deja. Kovo 11-osios išvakarėse šalia daugiabučių stovinčiuose konteineriuose rausiasi dar palyginti nesenas tvirto sudėjimo žmogus. Ieško butelių. Neranda. Atsiradus taromatams, daugelis patys juos parduoda. Žingsniuoja piktas paskui savo dviratį. Tikrina kitus konteinerius. Užkalbintas su kartėliu pasakoja dirbęs statybininku. Bet šiuo metu darbo statybininkams Kelmėje nėra. Konkursus laimi svetimos firmos. Jos atsiveža savus darbininkus. Belieka gyventi iš aštuoniadešimties eurų pašalpos. Ir dairytis butelių. Tokia jo laisvė.