
Naujausios
KOMENTARAS
Kas stipriau iškeiks Verygą?
Regina MUSNECKIENĖ
Prie kaimo parduotuvėlės nuo aštuonių stoviniuoja pulkelis vyrų. Tarp jų ant laiptų prisėdusi dūmą traukia moteris, gyvenimo vėjų iki mėlynumo nugairintu veidu.
Iki dešimtos, kol galės nusipirkti "bambalį" alaus arba pigaus vynelio butelį, dar pusantros valandos. O gerklės džiūsta. Reikia ką nors įpilti. Net susiriesdami keikia Sveikatos ministrą Verygą. Kaip jis galėjo sugalvoti tokią nesąmonę?! Parduotuvė dirba – bet neduoda alaus! Suka pirštus aplink smilkinius.
Veryga kaltas ir dėl to, kad vienas tų latriukų šiandien nenuėjo dirbti pas ūkininką. Mat reikia gaišti laiką, laukti, kol parduos svaigalus.
Kitas skundžiasi iš pat ryto „pašventinęs“ žmoną. Gal bus pranešusi policijai. Irgi kaltas Veryga! Jeigu vos pramerkęs akis būtų patraukęs iš butelio, nebūtų kilęs pykčio priepuolis ir nebūtų apkumščiavęs „savo bobos“.
Nuorūką į laiptus užgesinusi moteriškė irgi žvilgčioja į laikrodį. Paliko vienus vaikus. Jau tikriausiai bus atsikėlę. „Dar prikrės kokių eibių velniukai! Kaimynai vaiko teisėms praneš. Turiu laukti čia kaip kokia durnė!“
Tas pulkelis tikriausiai dar neturi kompiuterių, nesinaudoja socialiniais tinklais. Sugalvotų gudresnį būdą įsigyti alkoholio. Gal net bizniuką prasuktų? Antai 22 metų Telšių rajono Degaičių kaimo gyventojas alkoholį pardavinėjo socialiniuose tinkluose.
Demokratija skatina kūrybingumą. O kūrybingumas padeda prisitaikyti prie įvairiausių gyvenimo situacijų ir apeiti pačius griežčiausius įstatymus.
Taigi, eini per kaimelį. O čia tiesiog žydi demokratija! Kalba kas ką nori. Daro kas ką nori. Niekas nieko nebijo. Ignoruoja netgi aukštų valdininkų gąsdinimus apie galimą karą. Tikra laisvė! O parduotuvės kiemas – tiesiog demokratijos židinys.
Kitose kaimelio vietose – kitokia demokratija. Jos veide atsispindi besižvalgančio į dangų ūkininko rūpestis. Ar nesušuto, ar nesušalo žiemkenčiai? Kokia bus sėja?
Kitoje kaimo troboje – lietuviška rūpestingos motinos kasdienybė. Jos demokratija ir laisvė – tai nuolatinis skubėjimas ir darbas. Jos rytas: apliuobti gyvulius, į mokyklą išleisti vaikus, pačiai išvažiuoti į darbą. Vakaras – vėl toks pat. Kitaip ji ir jos šeima neišgyventų.
Kaimo pakrašty vos nulaiko kaičiamą virdulį ligos kamuojama keturis vaikus išauginusi senolė. Drebančiom rankom nešasi į trobą malkas. Po kelias pliauskas – tiek tepakelia. O vaikų šalia nėra. Vieni Švedijoj, kiti Anglijoj. Pasiimtų ir ją. Bet senoji laikosi įsitvėrusi savo namų slenksčio.
Ir guodžiasi senolė bent tuo, kad jos vaikai „neišėjo vėjais“, nors ir svetur dirba, bet gerai uždirba, pasiturimai gyvena. O štai kaimynei Onai – visai ne kas. Jos sūnūs neteko darbo, prarado žmonas. Neturėjo ką daryti, sugrįžo pas motiną. Sėdi jai ant sprando. Siurbia jos pensiją. Kartais nueina padirbėti pas ūkininką. Bet vakare pareina girti kaip šniūrai. Pradeda muštis – motinai namuose vietos nėra.
Mieste demokratijos veidas kiek šviesėja. Jame daugiau intelekto ir gudrumo žymių. Vizituoti ligonių eina neblaivus gydytojas. Šv. mišias už žuvusį jaunuolį sostinės bažnyčioje aukoja pagėręs kunigas. Gal jie dėl savo bėdų irgi kaltins Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą?
Mieste lietuviškos demokratijos atspalviai tampa šviesiai pilki. Tikslai – aukštesni!
Seimas brangiai įkainotą savo laiką skiria svarstymams apie priklausomybę nuo sekso. Paskui atsimena, jog reikėtų apmokestinti antrąjį ne pirmos būtinybės šeimos būstą. Žmonėms aiškina, jog suma per metus bus labai nedidelė – tik koks 30 eurų. Ar su aritmetika blogai, ar ir aritmetikoje demokratija, kai gali skaičiuoti kaip tau palankiau? Jeigu jau už nekilnojamąjį turtą reikės mokėti 0,3 procento jo vertės, tai 30 eurų mokėtume tik tokiu atveju, jei būstas būtų įvertintas tik 9000 eurų.
Pensininkai eina mitinguoti prie prezidentūros. Reikalauja didesnių pensijų, nors jas „valstiečių“ valdžia jau porą kartų kėlė. Kodėl nemitingavo tuomet, kai pensijų visai nekėlė arba tuomet, kai buvo nurėžę? Išdrąsėjo?
Korupcija ir kyšio ėmimu kaltinamas buvęs seimūnas Eligijus Masiulis rengia spaudos konferenciją, kurioje dievagojasi, jog pinigus gavo ne kaip kyšį, o skolinosi. Demokratija jam suteikia teisę teisintis.
Prezidentė ir premjeras tęsia žodžių karą dėl žemės ūkio ministro. Jų kalbos – rafinuotos, vieno motyvuota morale, kito – teise. Intelektuali demokratija!
Veiksmų karas tęsiasi skirtingose valdžios pozicijose. Opozicija kasasi po pozicijos pamatais lyg žvejai ieškodami tinkamų sliekų ir iškasa vėjo malūnus. Pozicija nenusileidžia – randa keistomis aplinkybėmis įdarbintą opozicionieriaus uošvį.
Žiniasklaida vos spėja visus tuos radinius fotografuoti ir viešinti.
Tik kaip eiliniam Lietuvos piliečiui susigaudyti, kuris čia teisus, kuris neteisus, ir kurio geriau klausyti? Nešališkų politologų beveik nėra. Vieni tarnauja dešiniosioms, kiti – kairiosioms partijoms.
O Lietuvos eiliniai įvykius stebi iš savo varpinės ir viską matuoja savo gyvenimo masteliu.
Gyvasis veidrodis ir gyvoji socialinė įžvalga.